TBMM’DE PTT GÖRÜŞÜLÜYORTBMM’DE PTT GÖRÜŞÜLÜYOR

Tarih: 2013-05-03

 

PTT, tüm itirazlara rağmen Anonim Şirket oluyor. TBMM Genel Kurulu'nda, Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı'nın Birinci Bölüm üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi.

Sendikaların özelleştirme adımı olarak nitelediği Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş'nin kuruluşu, yapılanması ve faaliyet konularına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı'nın Birinci Bölüm üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi.

“BU NASIL BİR TİCARİ İLİŞKİDİR”

Tasarı üzerine söz alan CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, posta hizmetinde çalışanların, hükümetin uyguladığı politikalardan dolayı isyan noktasına geldiğini belirterek. ''Bu tasarı kime hizmettir? Bu nasıl bir ticari ilişkidir? Öve öve bitiremediğiniz PTT ne oldu da gömlek değişti. AKP şirketleşme sevdasıyla kamu hizmeti anlayışını elinin tersi ile itiyor'' dedi.

MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak, tasarıyla, PTT'nin özelleştirilmesinin yolunun açıldığını ifade etti. PTT'nin KİT statüsünden çıkarılmasının en çok çalışanları etkileyeceğini, hak kayıpları yaşanacağını kaydeden Torlak, ayrıca vatandaşın haberleşme maliyetinin de artacağını dile getirdi.

BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, tasarının, sermaye sahiplerine yeni kapılar açmanın bir kılıfı olduğunu, sosyal devlet anlayışının tamamen tasfiye edilmek istendiğini öne sürdü. Birtane, ''Bu tasarı çalışanların güvencesiz istihdamı, ortada bırakılması anlamına geliyor'' dedi.

ÖZELLEŞTİRMENİN ADI YENİDEN YAPILANDIRMA

AKP Ordu Milletvekili Fatih Ünal ise tasarıyla posta sektöründe düzenleme ve işletme birimlerinin birbirinden ayrılacağını, hukuki altyapı oluşturularak sektörün kademeli olarak serbestleştirileceğini söyledi. Bunun özelleştirme anlamına gelmediğini ileri süren Ünal, ''PTT bir şirket olarak yeniden yapılandırılıyor. Posta hizmetlerinin daha kaliteli verilmesi, hizmetin tüm kullanıcılar için karşılanabilir ücretle sunulması sağlanacak'' diye konuştu.

Temel kanun olarak ele alınan tasarının Birinci Bölüm üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerinin görüşülmesine geçildi.

İkinci Bölüm görüşmelere 7 Mayıs 2013 Salı günü devam edilmesine karar verildi.

PTT ÇALIŞANLARI NE DİYOR?

Sendikalar özetle, PTT’yi Anonim Şirkete dönüştürecek olan bu yasa tasarısının, kısa vadede taşeronlaştırma, uzun vadede özelleştirme amacına hizmet edeceğini; verilen Kamu hizmetinin kâr hırsına teslim edilmesine ve pahalılaşmasına yol açacağını;  PTT çalışanlarına, güvencesiz çalışmayı ve kazanılmış haklarından vazgeçmeyi dayatacağını ifade ederek, söz konusu yasa tasarının temel mantığına ve esasına karşı çıktığını açıkladı.

Posta çalışanları 26 Mart'ta bir günlük iş bırakma eylemi ile hükümeti uyarmıştı.

Bu Haber 2486 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!