7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRKKEP HİZMET VERMEYE BAŞLADITÜRKKEP HİZMET VERMEYE BAŞLADI

Tarih: 2013-05-07

 

TÜRKKEP, Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcı (KEPHS) yetkisini alarak şirketlere, kurumlara ve bireylere tescilli e-posta adresleri, yasal geçerli ve güvenli belge gönderim hizmetleri vermeye başladı. Dünyada ilk defa anında KEP adres tescili ve e-imza hizmetlerini sağlayan ve yerinde başvuru hizmeti veren tek KEPHS olarak TÜRKKEP öncü uygulamalarını 6 Mayıs’ta Çırağan Sarayı’nda tanıttı.

TÜRKKEP, Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcısı (KEPHS) güven kurumu olarak, yetkilendirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, 25 Şubat 2013 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’ndan aldığı yetkiyle KEP ve e-tebligat hizmetleri vermeye başladı. Anında KEP adres tescili ve e-imza hizmetlerini sağlayan ve yerinde başvuru hizmetiyle fark yaratan TÜRKKEP, uygulamalarını BTK Başkanı Tayfun Acarer, Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kurtuluş Nevruz ve TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast’ın katılımıyla 6 Mayıs’ta saat 14.30’da Çırağan Sarayı’nda tanıttı.

TÜRKKEP hizmetleri ile elektronik ortamda yazışma, kredi kartı ekstresi, hesap ekstresi, sigorta işlemleri, dekont ve makbuz, talimat, ödeme emri, tebligat, bildirim, ihtar, ihbar, mutabakat, teyit, itiraz, fatura, bordro, izin formları, üyelik, abonelik, müşteri bilgilendirme, telif hakkı, kira kontratı, beyanname, bildirge, teklif, sipariş, sipariş onay, başvuru, dilekçe, bilgi edinme, çağrı, duyuru, iştirak taahhütnamesi, sözleşme yasal geçerli olarak yapılabiliyor. 

KEP sistemi, bir elektronik postanın gönderen ve alan taraflarının gerçekten kim olduğunun bilinmesini sağlıyor; alıcıya iletim zamanını bildirerek, gönderilen iletinin içeriğinin yoldayken veya daha sonradan değiştirilmediğinin kesin olarak tespit edilmesi imkanını tanırken, inkâr edilmesini önlüyor ve bu süreçle ilgili senet hükmünde yasal geçerli kesin delilleri sağlıyor. Gönderilen içerikler ve iletiler TÜRKKEP tarafından okunmuyor, kopyalanmıyor ve saklanmıyor, sadece kullanıcıların adresleri tescil ediliyor. Ancak, kullanıcının talep etmesi halinde TÜRKKEP’ten güvenli arşiv hizmeti temin edilebiliyor.

TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast TÜRKKEP’in hizmet vermeye başlamasıyla ilgili olarak, 

“Kurumsal ve bireysel kullanıcılar bildirim, tebligat, ihtar, ihbar, teklif, sipariş, fatura, sözleşme, dilekçe, başvuru ve benzeri e-belge gibi tüm gönderimlerini KEP ile yaparak, bu gönderimlerini yasal açıdan geçerli hale getirebilirler. TÜRKKEP’in 7/24 müşteri hizmetleri ile paydaşlarımızın her türlü soru ve talebine anında yanıt verebiliyoruz. 

Ayrıca, KEP sisteminde göndericinin de alıcının da KEP adresi olmasının zorunluluğu çok önemli. Bunun için, bireysel ve kurumsal KEP hesap başvuruları, belgelerle bizzat TÜRKKEP ofisinden veya TÜRKKEP internet sitesinden online olarak yapılabilmesinin yanı sıra, TÜRKKEP görevlileri tarafından kurumların kendi merkezlerinden de alınabiliyor. TÜRKKEP olarak, özellikle farklı alanlardaki yetkin deneyimlerimizle tüm sektörleri kapsama zenginliğini barındırıyoruz” 

dedi. Daha sonra söz alan TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kurtuluş Nevruz ise şunları vurguladı: 

“2000’li yıllarda başlayan KEP hizmetleri, bugün Amerika, Almanya, italya gibi dünyanın bir çok ülkesinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Örneğin İtalya’da 5 milyona yakın kullanıcı yıllık 400 milyon adedi aşkın adet gönderi yapmaktadır. Eylül 2011 tarihinden itibaren KEP uygulamalarında ETSİ 102640 standartları uygulanmaya başlamıştır. Bu standardın en ileri uygulaması öncelikle Türkiye’den sonra Almanya’dadır.


 

Bu Haber 1238 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!