GSM OPARATÖRLERİNE DUBAİ TEPKİSİGSM OPARATÖRLERİNE DUBAİ TEPKİSİ

Tarih: 2013-05-07

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, GSM şirketlerinin, Over The Top (OTT) sağlayıcıları vasıtasıyla gelen hizmetlerin yol açtığı maliyet artışına ilişkin eleştirilerine sert yanıt verdi.

Operatörlerin bu konuyu yurt dışında gerçekleştirilen platformlara yansıtmadıklarını ve sadece Türkiye’de “konuştuklarını” belirterek, “Dubai’deki toplantıda ana gündem maddelerinden bir tanesi bu konuydu. Niye orada susuyorsunuz da sadece burada taleplerinizi regülatörlerden dile getiriyorsunuz” dedi.

SESİNİZİ SADECE BİZE ÇIKARMAYIN

8. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı’nın “Elektronik İletişim Sektörü: Bugün ve Ötesi” başlıklı oturumuna katılan Acarer, mobil operatörlerin regülatör kurumlardan beklentilerinin olmasını olumlu karşıladıklarını belirterek, “Ancak adaletli bir sistemin tesisi için uluslararası arenada da çalışmalar gerekiyor.  Türk mobil operatörler uluslararası birçok çatı kuruluşa üye. Alt yapı harcamaları ve ücretsiz kullanımla ilgili haksızlığı o platformlarda dile getirmeliler” dedi.

MALİYET YÜKSEK

Avea CEO’su Erkan Akdemir, pazarda mobil tarafındaki seste azalan bir grafik görüleceğini, mobil internet trafiğindeki ciddi artışın devam edeceğini söyledi. İnternet üzerinden video gibi içerikleri sunan OTT sağlayıcıları vasıtasıyla gelen hizmetlerin operatörler tarafında ciddi maliyet artışına yol açan, fakat gelirlere yansımayan bir yapısı olduğunu savunan Akdemir, “Trafik yönetimi yeni yapıda zorunlu hale geliyor ve şebeke tarafsızlığının mutlak anlamda kabulünün önümüzdeki dönemde sektörde ciddi manada bir tahribata yol açacağını düşünüyorum” dedi.

4G BAŞLAMALI

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise 4G hazırlıklarının başlaması gerektiğini belirterek, “2023 vizyonunda bilişim ve iletişim teknolojileri pazarı için alınan 160 milyar dolarlık projeksiyon ve hedef sadece bu sektörün gelişmesi için değil aynı zamanda ekonomik kalkınma için de çok önemli” dedi. Serpil Timuray, dünyada bu sektörde en yüksek verginin Türkiye’de olduğunu savundu.

Bu Haber 1889 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!