Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
HERKES HAT SORGULAYABİLECEKHERKES HAT SORGULAYABİLECEK

Tarih: 2013-05-14

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'nin kapsamını genişletmek için çalışma başlattıkları belirterek, "Yeni uygulama ile cep telefonu abonesi olmayan vatandaşlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını E-devlet üzerinden öğrenme imkânına kavuşacak" dedi.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, vatandaşların haberi olmadan adlarına açılan cep telefonu hatlarının iptal edilmesini sağlamak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından başlatılan "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" sayesinde vatandaşların mağduriyetine yol açabilecek önemli bir sorunun çözüldüğünü vurguladı.

-Hat sorgulama hizmetinin kapsamı genişliyor

Şimdiye kadar sadece cep telefonu abonesi olanların sorgulama yapabildiğini hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"BTK tarafından 2 Ocak 2013 tarihinde başlatılan, İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'nden, kimlik doğrulama ihtiyacından dolayı, şimdiye kadar sadece cep telefonu aboneleri faydalanabiliyordu. Uygulama başladıktan sonra cep telefonu abonesi olmayanların da, haberleri olmadan adlarına cep telefonu hattı açılıp açılmadığını öğrenmek istedikleri yönünde talepler gelmeye başladı. Bunun üzerine cep telefonu abonesi olmayanların da bu hizmetten faydalanmasını sağlayacak yeni bir çalışma başlattık. Kısa bir süre sonra hizmete girecek uygulamayla cep telefonu abonesi olmayan vatandaşlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını E-devlet üzerinden öğrenme imkânına kavuşacak."

-"Yasa dışı amaçlarla kullanabiliyor"

Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle hat sahiplerinin çeşitli sorunlarla karşılaşabildiğini belirten Yıldırım, "Başkasının adına hat alan bazı kişiler, bu hatları dolandırıcılık gibi yasa dışı amaçlarla kullanabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken, ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, internet üzerinden yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına başka hatların açıldığını tespit eden vatandaşların, ilgili GSM işletmecilerine başvurarak bu hatların iptal edilmesini isteyebileceklerini söyledi.

Bu Haber 1115 defa okunmuştur.
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!