DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
HERKES HAT SORGULAYABİLECEKHERKES HAT SORGULAYABİLECEK

Tarih: 2013-05-14

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'nin kapsamını genişletmek için çalışma başlattıkları belirterek, "Yeni uygulama ile cep telefonu abonesi olmayan vatandaşlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını E-devlet üzerinden öğrenme imkânına kavuşacak" dedi.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, vatandaşların haberi olmadan adlarına açılan cep telefonu hatlarının iptal edilmesini sağlamak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından başlatılan "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" sayesinde vatandaşların mağduriyetine yol açabilecek önemli bir sorunun çözüldüğünü vurguladı.

-Hat sorgulama hizmetinin kapsamı genişliyor

Şimdiye kadar sadece cep telefonu abonesi olanların sorgulama yapabildiğini hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"BTK tarafından 2 Ocak 2013 tarihinde başlatılan, İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'nden, kimlik doğrulama ihtiyacından dolayı, şimdiye kadar sadece cep telefonu aboneleri faydalanabiliyordu. Uygulama başladıktan sonra cep telefonu abonesi olmayanların da, haberleri olmadan adlarına cep telefonu hattı açılıp açılmadığını öğrenmek istedikleri yönünde talepler gelmeye başladı. Bunun üzerine cep telefonu abonesi olmayanların da bu hizmetten faydalanmasını sağlayacak yeni bir çalışma başlattık. Kısa bir süre sonra hizmete girecek uygulamayla cep telefonu abonesi olmayan vatandaşlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını E-devlet üzerinden öğrenme imkânına kavuşacak."

-"Yasa dışı amaçlarla kullanabiliyor"

Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle hat sahiplerinin çeşitli sorunlarla karşılaşabildiğini belirten Yıldırım, "Başkasının adına hat alan bazı kişiler, bu hatları dolandırıcılık gibi yasa dışı amaçlarla kullanabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken, ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, internet üzerinden yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına başka hatların açıldığını tespit eden vatandaşların, ilgili GSM işletmecilerine başvurarak bu hatların iptal edilmesini isteyebileceklerini söyledi.

Bu Haber 1049 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!