7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
HERKES HAT SORGULAYABİLECEKHERKES HAT SORGULAYABİLECEK

Tarih: 2013-05-14

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'nin kapsamını genişletmek için çalışma başlattıkları belirterek, "Yeni uygulama ile cep telefonu abonesi olmayan vatandaşlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını E-devlet üzerinden öğrenme imkânına kavuşacak" dedi.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, vatandaşların haberi olmadan adlarına açılan cep telefonu hatlarının iptal edilmesini sağlamak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından başlatılan "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" sayesinde vatandaşların mağduriyetine yol açabilecek önemli bir sorunun çözüldüğünü vurguladı.

-Hat sorgulama hizmetinin kapsamı genişliyor

Şimdiye kadar sadece cep telefonu abonesi olanların sorgulama yapabildiğini hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"BTK tarafından 2 Ocak 2013 tarihinde başlatılan, İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'nden, kimlik doğrulama ihtiyacından dolayı, şimdiye kadar sadece cep telefonu aboneleri faydalanabiliyordu. Uygulama başladıktan sonra cep telefonu abonesi olmayanların da, haberleri olmadan adlarına cep telefonu hattı açılıp açılmadığını öğrenmek istedikleri yönünde talepler gelmeye başladı. Bunun üzerine cep telefonu abonesi olmayanların da bu hizmetten faydalanmasını sağlayacak yeni bir çalışma başlattık. Kısa bir süre sonra hizmete girecek uygulamayla cep telefonu abonesi olmayan vatandaşlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını E-devlet üzerinden öğrenme imkânına kavuşacak."

-"Yasa dışı amaçlarla kullanabiliyor"

Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle hat sahiplerinin çeşitli sorunlarla karşılaşabildiğini belirten Yıldırım, "Başkasının adına hat alan bazı kişiler, bu hatları dolandırıcılık gibi yasa dışı amaçlarla kullanabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken, ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, internet üzerinden yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına başka hatların açıldığını tespit eden vatandaşların, ilgili GSM işletmecilerine başvurarak bu hatların iptal edilmesini isteyebileceklerini söyledi.

Bu Haber 1184 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!