7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
GALATAPORT İHALELERİ ARASINDA NE FARK VAR?GALATAPORT İHALELERİ ARASINDA NE FARK VAR?

Tarih: 2013-05-19

 

 

2005 yılında yapılan Galataport ihalesiyle 2013 yılındaki ihale arasında fiyatı değiştiren önemli farklar var...

Galataport ihalesinde 2005 yılında yapılan ilk ihalede oluşan 3.5 milyar euroluk fiyatın ardından, önceki gün gerçekleşen ihalede en yüksek fiyatın 702 milyon dolar olması tartışmaları da beraberinde getirdi. Ancak Özelleştirme İdaresi yetkilileri, iki ihale arasındaki 6 farka dikkat çekiyor. Özelleştirme İdaresi'ne göre, ilk ihale yap-işlet-devret şeklinde gerçekleşirken; son ihalede “işletme hakkı devri” yöntemi kullanıldı.

YENİ KOŞULLAR VAR

Radikal'den Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, 2005 yılındaki ihalede Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeyi uygulama zorunluluğu getirilirken; önceki günkü ihalede bu koşul da değiştirildi. Geliştirilecek proje için Koruma Kurulu’nun onayının alınması, 10 metre genişliğinde kazıklı rıhtım yapılması ve tescilli binaların restorasyonu son ihalenin koşulları arasında yer aldı. Toplam inşaat alanı da 202 bin metrekareden 129 bin metrekareye düşürüldü. İmar planı, yapılaşma koşulları, yatırım şartları, işletme süresi, taşınmazlar üzerindeki tasarruf hakları açısından iki farklı ihaleden bahsedildiğini, bu nedenle kıyaslama yapılamayacağını belirten yetkililerin verdiği bilgilere göre 8 yıl arayla gerçekleşen iki ihale arasındaki farklar şöyle:

8 YIL ARAYLA YAPILAN İKİ İHALE ARASINDAKİ 6 FARK

1- İhale yöntemleri: 2005 yılında yapılan ihalede yap-işlet-devret yöntemi belirlenmişti, önceki günkü ihalenin yöntemi ise işletme hakkı devri oldu. 7.500 TL İhtiyaç Kredisi ayda 250TL taksitle! Hemen başvur!

2- Süre: İlk ihalede süre 49 yıl iken, son ihalede bu süre 30 yıla indi.

3- Ödeme koşulları: 2005 yılında gerçekleşen ihalede verilen en yüksek teklife göre ilk 5 yılda ihale bedelinin yüzde 1.85’i, 10. yılda ise yüzde 2.58’i, 20. yılda yüzde 15.51’i, 30. yılda yüzde 24.79’u, 40. yılda ise yüzde 50.53’ü ödenecekti. Doğuş Grubu ’nun kazandığı ihalede ise teklifler peşin esasına bağlı olarak alındı. Vadeli ödeme seçeneğinde ise yüzde 20 peşin, 2 yıl anapara ödemesiz, libor artı 2.5 vade farklı ödeme dikkate alındı. Bu seçenekte bakiye dört eşit taksitte ve libort artı 2.5 vade farkı ile birlikte ödenecek.

4- Taşınmazlar: Kutman-Ofer ikilisinin kazandığı ilk ihalede, kazanan grup tapuda üst hakkı tesis edebiliyordu. Buna göre, kazanan grup taşınmazlar üzerinde ipotek tesis edebiliyordu. Bu kolaylık son ihalede kaldırıldı.

5- Yatırım şartı: 2005 yılındaki ihaleye, Koruma Kurulu tarafından onaylanan projenin uygulanması zorunluluğu getirilmişti. Önceki günkü ihalede ise bu durum da değişti. Buna göre geliştirilecek proje için Koruma Kurulu’nun onayının alınması şartı getirilirken, getirilen diğer şartlar da “10 metre genişliğinde kazıklı rıhtım yapılması ve tecilli binaların restorasyonu” oldu.

6- Yapılaşma koşulları: İlk ihaledeki emsal 2, binaların yüksekliği 30.5 metre; toplam inşaat alanı da 202 bin 415 metrekare olarak belirlenmişti. Bu koşulların tamamı değişti. Emsal 1.5’e çekilirken, binaların yüksekliği 12.5, 15.5 ve 18.5 metre olarak tespit edildi. Toplam inşaat alanı da 129 bin 365 metrekareye düştü.

 

Bu Haber 960 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!