DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BİLİŞİM VE TELEKOM KONFERANSIBİLİŞİM VE TELEKOM KONFERANSI

Tarih: 2013-05-21

Tüm dünyada en hızlı gelişen ve insan hayatına en yakından etki eden sektörlerden olan bilişim ve telekom sektörleri, Türkiye’ye de her anlamda birçok katkı sağlıyor. Çok hızlı gelişmesi sebebiyle tüm dünyada çoğunlukla sorunlarıyla konferanslara konu olan bu sektörler, Türkiye’de ilk kez bir konferansta sağladığı katkılar ile ele alınacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım ve BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla gerçekleştirilecek Bilişim ve Telekom Sektörünün Ekonomiye Katkısı Konferansı’nda, maddi avantajlarının yanı sıra bu sektörlerin insan hayatına sağladığı katkılar da katılımcılarla paylaşılacak.

Hayatımızın bugün hemen her yerinde yer alan internet, bilişim ve telekom Türkiye ekonomisine de önemli bir katkı yapıyor. Boston Consulting Group'un Türkiye Google ile ortak araştırmasına göre, internetin 2011 yılında Türkiye ekonomisine katkısı (erişim ve çeşitli internet üzerinden harcamalar) 22 milyar TL yani Gayri Safi Milli Hasıla'nın % 1,7'si. Bilişim ve Telekom sektörünün büyüklüğü anlamında ise 63 milyar TL'lik bir hacim hesaplanıyor.

İnternetin ‘’oyun değiştiren’’ yanlarından biri de Çağrı Merkezi konusunda karşımıza çıkıyor. 2011 yılında Anadolu’daki çağrı merkezlerine aktarılan gelir 1.4 milyar TL’nin üzerine çıktı. Bu sayede Anadolu’da ekonomik değer ve istihdam üretilirken İstanbul’a olan göçün azaltılması da sağlanan en büyük katkılardan biri olarak dikkat çekiyor.

Ancak Bilişim ve Telekom sektörünün ekonomiye katkıları bu görünür rakamlarla bitmiyor. Bilişim ve Telekom, gündelik hayatımızı zenginleştiriyor ve konforlu hale getiriyor. Kişisel anlamda uçak biletlerimizi ve hatta uçaktaki koltuğumuzu rezerve ederken, vergimizi öderken, bankaya hiç uğramadan her türlü banka işlemimizi hallederken, istediğimiz her tür ürüne birkaç tıklama ile ulaşırken hep bu avantajları kullanıyoruz ki bunun getirdiği avantajların karşılığını hesaplamak oldukça zor.

Kurumsal anlamda da, ambar raflarındaki ürünlerin kaç adet ve toplam kaç TL olduğunu, vergilerimizi ve sosyal güvenlik aidatlarımızı, bankaya ya da vergi dairesine adam yollamadan ödemeyi, iş zakası türü ürünlerle ne zaman ne yapacağımızı planlamayı hep bilişim ve telekom sektörleri sağlıyor. Bunların karşılığını da hesaplamıyoruz. Sadece getirdiği verimliliği kullanıyoruz.

Bu Haber 967 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!