BİLİŞİM VE TELEKOM KONFERANSIBİLİŞİM VE TELEKOM KONFERANSI

Tarih: 2013-05-21

Tüm dünyada en hızlı gelişen ve insan hayatına en yakından etki eden sektörlerden olan bilişim ve telekom sektörleri, Türkiye’ye de her anlamda birçok katkı sağlıyor. Çok hızlı gelişmesi sebebiyle tüm dünyada çoğunlukla sorunlarıyla konferanslara konu olan bu sektörler, Türkiye’de ilk kez bir konferansta sağladığı katkılar ile ele alınacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım ve BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla gerçekleştirilecek Bilişim ve Telekom Sektörünün Ekonomiye Katkısı Konferansı’nda, maddi avantajlarının yanı sıra bu sektörlerin insan hayatına sağladığı katkılar da katılımcılarla paylaşılacak.

Hayatımızın bugün hemen her yerinde yer alan internet, bilişim ve telekom Türkiye ekonomisine de önemli bir katkı yapıyor. Boston Consulting Group'un Türkiye Google ile ortak araştırmasına göre, internetin 2011 yılında Türkiye ekonomisine katkısı (erişim ve çeşitli internet üzerinden harcamalar) 22 milyar TL yani Gayri Safi Milli Hasıla'nın % 1,7'si. Bilişim ve Telekom sektörünün büyüklüğü anlamında ise 63 milyar TL'lik bir hacim hesaplanıyor.

İnternetin ‘’oyun değiştiren’’ yanlarından biri de Çağrı Merkezi konusunda karşımıza çıkıyor. 2011 yılında Anadolu’daki çağrı merkezlerine aktarılan gelir 1.4 milyar TL’nin üzerine çıktı. Bu sayede Anadolu’da ekonomik değer ve istihdam üretilirken İstanbul’a olan göçün azaltılması da sağlanan en büyük katkılardan biri olarak dikkat çekiyor.

Ancak Bilişim ve Telekom sektörünün ekonomiye katkıları bu görünür rakamlarla bitmiyor. Bilişim ve Telekom, gündelik hayatımızı zenginleştiriyor ve konforlu hale getiriyor. Kişisel anlamda uçak biletlerimizi ve hatta uçaktaki koltuğumuzu rezerve ederken, vergimizi öderken, bankaya hiç uğramadan her türlü banka işlemimizi hallederken, istediğimiz her tür ürüne birkaç tıklama ile ulaşırken hep bu avantajları kullanıyoruz ki bunun getirdiği avantajların karşılığını hesaplamak oldukça zor.

Kurumsal anlamda da, ambar raflarındaki ürünlerin kaç adet ve toplam kaç TL olduğunu, vergilerimizi ve sosyal güvenlik aidatlarımızı, bankaya ya da vergi dairesine adam yollamadan ödemeyi, iş zakası türü ürünlerle ne zaman ne yapacağımızı planlamayı hep bilişim ve telekom sektörleri sağlıyor. Bunların karşılığını da hesaplamıyoruz. Sadece getirdiği verimliliği kullanıyoruz.

Bu Haber 1139 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!