DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
KÜÇÜK TÜRK ŞİRKETLERİNE YATIRIMI SEÇTİKÜÇÜK TÜRK ŞİRKETLERİNE YATIRIMI SEÇTİ

Tarih: 2013-05-26

Türk Telekom (TT) eski CEO’su Paul Doany, TT için birçok küçük şirket alarak büyümelerini sağlamıştı.

Doany, TT’den ayrılalı iki yıl oldu. Bu süre içinde Türkiye ile bağını koparmayan Doany, bir zamanlar TT için yaptığı küçük şirket satın alma ve büyütme işini şimdi kendi adına yapıyor. Ekonomist dergisine konuşan Doany, bugüne kadar toplamda 12 şirket ile ortaklık kurdu. Birkaç yıl içinde tüm şirketlerinin 200 milyon dolar üzerinde faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (FAVÖK) rakamına ulaşması hedefleniyor. Yatırım yaptığı şirketlerin bazılarının yurtdışına açılmalarına yardımcı olmayı, bazılarını da başka şirketlere satmayı hedefliyor.

2011’DE AYRILDI

Doany, gelecek hedeflerini ve Türk gençleriyle yaptığı çalışmaları şöyle anlattı: “Türk Telekom’dan 2011 ortasında ayrıldım ve sonra ilerleyen zamanda Oger Telekom’dan da ayrıldım. O dönemde Türk Telekom ve Oger Telekom’un bu tarz yatırımlar yapması gerektiğini düşünüyordum. Küçük şirketlere yatırım yapılmalıydı. Çünkü küçük şirketlere yatırım yapıp onları büyütmek daha iyi. Büyük şirketleri almak zor. Fiyatlar yüksek ve insanlar şirketleri satmak istemiyor. Bende bu fikir vardı.”

ÖNEMLİ BİR PAZAR

Türkiye’nin önemli bir pazar olduğunu belirten Doany, “Yeni bir şirkete başlamak istiyorsanız bu gençken çok kolay. Çünkü böyle bir dönemde risk alma şansınız daha yüksek. İşi başaramazsanız bile buradan deneyim elde edip yeni bir işe başlayabilme şansınız var. Türkiye’de risk almak, Ürdün’de almaktan daha kolay çünkü pazar burada büyük. İngiltere ve Fransa büyüklüğünde pazar var. O yüzden burada başlayıp yurtdışına gitme şansı yüksek. Bu gerekçeler de benim burada yatırım yapmama neden oldu. Pazar koşullarının birkaç yıl içinde daha iyi olacağını düşünüyorum. Değer artacak, büyüme yükselecek. Türkiye’de fikrin varsa yapabilirsin. Ama ABD gibi ülkelerde her fikir zaten çoktan gerçekleştirilmiş durumda. O yüzden de burada potansiyel yüksek” dedi.

SON YATIRIM

İki yılda hızlı bir şekilde 12 şirkete yatırım yaptığını anlatan Doany, şunları söyledi: “Son olarak varlık yönetimi şirketi TurkAsset’i kurduk. Burada başkan yardımcısı pozisyonundayım. Varlık yönetim şirketleri bankaların sorunlu alacaklarını satın alıyor. Biz de bu alanda 8-9 şirket olduğunu görerek burada yatırım yapmaya karar verdik. Diğer ortaklar THY’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Cemal Şanlı, Türk Telekom’un eski hukuk Başkanı Mehmet Kömürcü ile Hüseyin Özdemir, Adil Necipoğlu ve Hüseyin Altaş. Bu şirket ayrıca yazılım şirketi ile destekleniyor. Şimdiden 80 kişilik çalışana ulaştı ve büyüyor.”

Yeni yatırımlar hangi alanlarda olacak?

YENİ yatırımları hakkında da bilgi veren Paul Doany, “IT ve internet alanı temel yatırım yaptığım sektörler. Danışmanlığı telekom sektöründen kopmamak adına yapıyorum. Ama bu alana yatırım yapmayacağım, danışman olarak devam edeceğim. Enerji tarafında geliştirilmiş jeotermal sisteminde çok fırsat olacağını düşünüyorum. Bu alanda en ucuz sistemi yapacağız. Birçok alanda enerji sunacağız. Verimli, sağlıklı, doğa dostu ve ucuz maliyetli olacak. Bu açıdan Türkiye, Avrupa’da da fırsat

yaratacak. Bu benim için yeni alan. Bu işi yazılım ile genişletmeyi planlıyoruz. Bundan sonuç almak için beş yıl beklememiz gerekiyor” dedi.

 

hurriyet.com.tr

Bu Haber 1156 defa okunmuştur.
BTK; E-DEVLETE BAKIN
CUMHURBAŞKANI UYARDI
TÜRK TELEKOM SPOR OLİMPİYATLARI
ZEYBEKÇİ: VERGİ İDARESİ ÖZELLEŞT
PTT İLE H.KALYONCU ÜNİVERSİTESİN
EY İSRAFİL NEREDESİN?
CİSCO’DAN İSTİHDAM İÇİN BAŞKANLI
19 MAYIS´TA UTANMAK
PTT YÖNETİMİ GAZİANTEP´DE
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
KIZ KURULARININ ANNELER GÜNÜ KUT
HUKUK MÜŞAVİRİ TRT´NİN 50MİLYONU
YILIN ANNESİ: GÜLTEN AKKAYA
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI KARİA YOLU
2. KİTAP GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ
LADY GODİVA
GİRİŞİMCİ KADINLARA BİLİŞİM DEST
BYLOCK MESAJLARINDAN 215 BİN KİŞ
MEKTUP YAZMA YARIŞMASI SONUÇLAND
WİKİPEDİA´YA ERİŞİM ENGELL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!