ÖZELLEŞTİRMELER 42 MİLYAR DOLARI GEÇTİ ÖZELLEŞTİRMELER 42 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Tarih: 2013-06-02

CHP'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, "BAŞKENTGAZ'ın ihale sürecini onaylayarak, kamunun ve halkın zarar görmesine neden olduğu" iddiasıyla verdikleri gensoru önergesine ilişkin konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hükümetleri döneminde özelleştirmenin 42 milyar doları geçtiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, BAŞKENTGAZ ihalesinin rekabet ortamı içinde yapıldığını belirterek, "Birileri gelir, herhangi bir ürüne olmadık yüksek fiyat verebilir, 'al kardeşim' dediğinde 'param yok finansman bulamadım' diyorsa ölçü değildir" dedi.

Babacan, CHP'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında BAŞKENTGAZ özelleştirmesinde kamu zararına neden olduğu iddiasıyla verdiği gensoru önergesinde hükümet adına konuşma yaptı.

Babacan, özelleştirme uygulamalarından, Türkiye'deki güven ortamının ne kadar güçlü olduğunun görüleceğini belirterek, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı, 3. köprü, boğaz tüp geçidi ve İstanbul-İzmir otoyolu ve körfez geçiş köprüsünün çok yüksek değerde projeler olduğunu söyledi. Türkiye'de büyük projelerin artık özel sektör eliyle gerçekleştirilecek duruma geldiğinin altını çizen Babacan, "Biz, devletin görevinin güven ve istikrarı sağlamak olduğunu düşünüyoruz. Özel sektöre çok geniş iş yapma alanı açıyoruz. Ekonomide verimlilik, üretkenlik özel sektörün ağırlıkta olduğu yapıyla mümkün" diye konuştu.

42 MİLYAR DOLARLIK ÖZELLEŞTİRME

Kendilerinden önceki 13 hükümet döneminde toplam 8 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını anlatan Babacan, son haftalardaki özelleştirmeler de eklendiğinde AK Parti hükümetleri döneminde 42 milyar doları aşan özelleştirme yaptıklarını kaydetti.

Özelleştirilen kurumlarda üretim, ihracat, yatırım ve istihdam artışı yaşandığını dile getiren Babacan, özelleştirmenin piyasanın serbestleşmesine, hizmetin kalite ve çeşitliliğin artmasına, hizmet ya da malın ucuzlamasına, ekonomik kalkınma ve transformasyona katkı sağladığını ifade etti.

ELEKTRİK DAĞITIM ÖZELLEŞTİRMELERİ

Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesine de değinen Babacan, 21 dağıtım bölgesinden son 5'inin ihalesinin 3.2 milyar dolara yapıldığını kaydetti. Babacan, son yapılanlarla birlikte 18 elektrik dağıtım şirketinin toplam özelleştirme tutarının 17.4 milyar dolara ulaştığını belirtti.

AÇIK VE ŞEFFAF

Gensoru önergesine konu olan BAŞKENTGAZ özelleştirmesine değinen Babacan, her ihalenin yapıldığı dönemin koşulları, küresel ve ülke şartları, yapıldığı dönemin şirketin mali, hukuki ve yapısal durumlarının dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Babacan, BAŞKENTGAZ'ın ilk 2 ihalesinin firmaların finansman yetersizliğinden dolayı, üçüncü ihalenin en yüksek teklifin değer tespitinin altında kalması nedeniyle iptal edildiğini anımsattı.

BAŞKENTGAZ'ın 4. ihalesinde en yüksek teklifin 1 milyar 162 milyon dolar olduğunu anlatan Babacan, EPDK ve Rekabet Kurulu'nun gerekli izinleri verdikten sonra ÖYK'nın hisse devrini onayladığını kaydetti.

BOTAŞ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yakında hisse satış sözleşmesini imzalayacağını ve özelleştirme sürecinde sona yaklaşıldığını bildiren Babacan, özelleştirme gelirinin 378 milyon dolarının BOTAŞ borçlarına, 348 milyon doların dış kaynaklı kredi borçları için Hazine'ye, 324 milyon doların Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin BAŞKENTGAZ'a olan borcuna karşılık yatırılacağını, kalan 130 milyon doların belediye bütçesine aktarılacağını belirtti.

İhale sonucunda ulaşılan 1 milyar 162 milyon doların BAŞKENTGAZ'ın 2012 karının 20 katı olduğunu ifade eden Babacan, İspanya ve İtalya'daki dağıtım şirketlerinin özelleştirme bedellerinin, şirketlerin yıllık karlarının 9-10 katı olduğuna dikkati çekti.

Babacan, BAŞKENTGAZ'ın EPDK düzenlemelerine tabi olduğunu da dile getirerek, doğalgaz fiyatlarında kamu kontrolünün ortadan kalkmayacağını ifade etti.

Bu Haber 1920 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!