DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
İLETİŞİM NEDEN TEKLİYOR?İLETİŞİM NEDEN TEKLİYOR?

Tarih: 2013-06-07

"İnternetin vanası yok ki kapatalım"

Hafta sonları günlük 2 milyon, 1 Mayıs’larda ise aynı anda 500 bin kişiye iletişim imkânı sağlayan Taksim’in iletişimi, Gezi Parkı protestolarında tekledi. Operatörler “Engelleme yapmadık. Ani değişikliklere hazırlıydık” açıklamaları yaparken, teknoloji dünyasından “Emniyetin kullandığı cihazlar da etkilemiş olabilir” diyenler var

Hafta sonlarında günde 2 milyon kişinin geldiği, 2011 ve 2012 yıllarındaki 1 Mayıs mitinglerinde ise 500 bine yakın kişinin aynı anda bulunduğu ve iletişimde herhangi bir büyük aksaklık yaşanmayan Taksim'de, Gezi Parkı protestoları sırasında yaşanan iletişim sorunu, resmi müdahale olup olmadığı tartışmalarını alevlendirdi. GSM operatörleri Turkcell, Vodafone ve Avea, kendilerine herhangi bir bölgesel iletişim engelleme talebi olmadığını vurgularken, kesintisiz iletişim için Taksim’e mobil baz istasyonlarını yönlendirdiklerini açıkladı. Buna karşın, VPN denilen ve engelli sitelere erişim imkânı veren sanal özel ağ programlarıyla internete bağlananların herhangi bir sorun yaşamadığını ifade etmesi, gözleri yine bir müdahale olup olmadığı sorusuna çevirdi. Servis sağlayıcılarından gelen “İletişimin engellenmesinde emniyet güçlerinin kullandığı cihazların etkisi olabilir” açıklaması da bu görüşü destekledi. Uzmanlar, bölgede son yaşanan olaylarda “jammer” adı verilen sinyal bozucuların da devreye girdiğini iddia etti.

‘ANİ TRAFİK ARTIŞINA HAZIRLIKLIYDIK’

Son 4 yılda yaptıkları yatırımlarla, ani gelişebilecek trafik artışlarını rahatlıkla karşılayabilecek kapasitede bir şebeke ağı kurduklarını vurgulayan Vodafone’dan yapılan resmi açıklamada, “Aldığımız ISO 22301 sertifikası, öngörülemeyen ani trafik artışları ve teknik aksaklıklar karşısında, şebekemizin hizmet sürekliliği kabiliyetini tescillemektedir” denildi. Açıklamada, “Kesintisiz iletişim sağlama hedefiyle, optimizasyonlar yapılarak kapasite artırıldı. Mobil trafiğin çok yoğun olduğu bölgelerde, mobil baz istasyonları devreye alındı” ifadesini kullandı.

‘İNTERNETİN VANASI YOK Kİ KAPATALIM’

İstanbul’da düzenlenen Bilişim ve Telekomun Türkiye Ekonomisine Katkısı Konferansı'nda Gezi Parkı olaylarına değinen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, sosyal medyanın kısıtlanacağına yönelik iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Acarer, "Birçok kişiyi yalanlarla kandırıyorlar. Nedir bu yalanlar? 'İnterneti kısacaklar, Facebook'u, Twitter'ı kapatacaklar' gibi. Herkes biliyor ki internet bir boru değil ki vanasından açıp kapatalım. Böyle bir yapı yok ki" dedi. Tayfun Acarer, şu iddiada bulundu: "Deniliyor ki 'Haberleşme zayıfladı', 'Gecikmeler var.' Tabii öyle olacak. Haberleşmenin kesintisiz sürmesi için yollanan mobil istasyonu yakmaya çalışırsan iletişim tabii ki zayıflar."

‘100 kişilik ekip önlemleri aldı’

Vodafone: ”Geçen hafta veri trafiğimiz 4-5 katına çıktı. Bunun için 7/24 çalışacak 100 kişilik özel bir ekip tahsis edilerek, gerekli önlemlerin alınması sağlandı.”

‘BÖLGESEL BİR ENGELLEME TALEBİ ALMADIK’

Turkcell, resmi Twitter hesabından, ”Bize ulaşan herhangi bir bölgesel iletişim engelleme talebi yok. Mevcut şebekemizi ek mobil baz istasyonları kurarak destekliyoruz” dedi.

Protestolara katılanların, mobil baz istasyonlarına zarar verilmemesi için uyarı yazıları yazdığı gözlendi.

Bu Haber 702 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!