7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
OSMAN TURAL : PTT ÖZELLEŞTİRİLMEYECEK…OSMAN TURAL : PTT ÖZELLEŞTİRİLMEYECEK…

Tarih: 2013-06-08

Bugün gazetesinden Perihan Çakıroğlu’nun PTT AŞ Genel Müdürü Osman Tural ile yapmış olduğu geniş söyleşinin ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bazı bölümlerini bilgilerinize sunuyoruz.

 

PTT ÖZELLEŞTİRİLMEYECEK KÜRESEL ŞİRKET OLACAK

Sultan Abdülaziz döneminde kurulan, 170 yaşını çoktan aşan PTT, küresel devlerle daha rahat rekabet edebilmek için yeni çıkan bir yasayla 10 gün önce anonim şirkete (AŞ) dönüştürüldü.

PTT Genel Müdürü Osman Tural, PTT'yi de özellikle kargo ve lojistik alanında küresel bir şirkete dönüştürmeyi hedefliyor.

10 gün önce çıkarılan bir yasayla KİT statüsünden Anonim Şirket e dönüştürülen PTT'nin önünün açıldığını düşünen Tural, özelleştirme konusuna pek de sıcak bakmıyor. 37 bin kişinin çalıştığı PTT'yi anlatırken kurumun hayatımızdaki yerini de dile getirdi.
Türkiye'nin her yanında, en ücra köşelerde bile 4 bin 505 işyeriyle vatandaşın hayatını kolaylaştıran kurum, ülkemizin de en büyük on - line ağına sahip.

PTT, kamu kuruluşları arasında nasıl bir yere sahip bulunuyor?

Kamuda özellikle KİT'ler arasında 37 bin kişiyle en çok personel çalıştıran, en yaygın işyeri ağına sahip kurum biziz. PTT olarak üç alanımız bulunuyor. Posta, lojistik ve bankacılık. Tabii ki, lojistik daha da öte bir şey. Biz şimdi PTT olarak İstanbul Hadımköy'e depolama anlamında bir lojistik üs kuruyoruz. Bu tür üsleri, Ankara, İzmir, İstanbul Anadolu yakası ve Antalya'ya da kuracağız.

Özelleştirme listesinde yokuz
Yeni çıkan son kanunla da artık bir anonim şirket olarak çalışıyorsunuz. Bunun anlamı nedir, PTT nereye gidiyor?

Evet, 10 gün önce kanun onaylandı. Kurumun adı da PTT- AŞ oldu. Olay şu; Türkiye'de telekom sektörü liberalleşti, serbestleşti. Yeni kanunla PTT'de de rekabet edebilecek bir şekilde AŞ'ye dönüştürüldü.

Özelleştirilme için yolun açıldığını söyleyebilir miyiz?

Özelleştirme çok farklı bir kavram. Anonim şirket olan her şirketin özelleştirilecek diye bir şartı yok. Özelleşecekse de şirket olmasına gerek yok ayrıca. Özelleştirme siyasi iradenin vereceği bir karardır ama şu anda PTT'nin özelleşmesiyle ilgili bir çalışma da yok. Yani, özelleştirilecek kurum ve kuruluşlar arasında PTT yok.

TURPEKS devlerle yarışacak
PTT, kar eden bir kuruluş değil mi? Hedeflerinizde karlılık olarak nasıl bir rakam var?

Şu anda 173 milyon lira civarında bir kara ulaştık. Biz, karlı olmak için hedef koymuyoruz. Üç hizmet alanımızda vatandaşı mutlu olmak istiyoruz. 5 senedir yaptığımız stratejik planı uyguluyoruz. 2050'ye kadar neler yapmamız gerektiği de bu planda belli. 50'ye yakın projemizle belirlendi. Onu adım adım takip edeceğiz. Bu sene üzerinde çalıştığımız kargo lojistik üs konusunu uygulamaya koyarak loijistiğe doğru geçme çabamız var. Bir başka husus, Ulaştırma Şurası'nda da karara aldığımız uluslararası alandı faaliyet gösterecek bir Türk şirketi ortaya çıkarmak.

Hangi alanlarda uluslararası bir Türk şirketi olmak istiyorsunuz?

Uluslararası bir Türk kargo bir lojistik şirketi olmayı arzu ediyoruz. TURPEKS, Türkish Parsel Ekspres (Paket Ekspres) adıyla bir şirketimiz var. Bunun lansmanını yaz sezonundan sonra paket gönderim piyasasının canlanacağı bir dönemde yapacağız. Dünyada en kaliteli paketi gönderme işlemini biz yapmayı hedefliyoruz.

Diğerlerinden daha kaliteli ama ucuz bir sistem olacak. Türkiye'den yurt dışına, yurt dışından da Türkiye'ye gelecek gönderileri o sistemle yapmayı planlıyoruz. Piyasada yaşamak istiyorsanız küreselleşmenin dışında hiçbir şansınız yok.

Artık kimse mektup yollamıyor
Türkiye'de posta anlamında insanlar en çok neler gönderiyor?

Sadece Türkiye'de değil dünyada da artık kişisel gönderiler bitti, onun yerini ticari nitelikteki gönderiler aldı. Fatura ve banka hesap ekstreleri gibi veya reklama yönelik ürünler gönderiliyor. Bizde reklam gönderileri, gelişmiş ülkelere göre çok az. Oysa, posta, bu ürünlerin en ucuz ve kolay tanıtım yöntemi. E- mailinize gelen 100 reklam mesajını okumadan silebiliyorsunuz ama evinize gelen posta ürününe mutlaka dokunmanız lazım. Eğer ilginizi çeken bir şeyse inceleme şansına sahipsiniz. Sektör, bunu göz önünde tutmalı. Bilimsel araştırmalarda da ortaya konulmuş. Posta ürünüyle yapılan reklam, e- maille yapılana göre 10 kat daha faydalı.

En büyük işverenlerden biriyiz
PTT, şu anda hayatımızın hangi alanlarında çalışıyor?

Hemen hemen hayatın her alanında varız. Mesela, 4 bin işyerimiz vardı, onu 4 bin 505'e çıkardık. Buralardaki çalışan sayısını da 3 bin 800'e kadar çıkardık. Oralarda posta, banka ve lojistik olarak çalıştığımız alanlardaki 3 hizmeti de sunuyor. Mektup da kabul ediyor, bankacılık işlemlerini de yapıyor, kurye ve kargoyu da kabul ediyor. Birçok şubede en fazla 2 - 3 personelle çalışıyoruz. Türkiye'nin en büyük network'una yani ağına sahip bir kurumuz.

Bu ağ, ülkenin her yerinde var mı?

Her yerde varız. Müşterilerin beklentisi doğrultusunda da o ağı tümü için kullanıyoruz. Ankara'nın göbeğindeki PTT, dijital olarak ne yapabiliyorsa en ücra köşedeki PTT de aynı hizmeti veriyor. Ayrıca, hizmet sektörümüzü tüm kamu kurum ve özel sektör kuruluşlarına açtık. Bunların sayısı 216 oldu. 23 bankanın işini yapıyoruz. Telekomünikasyon alanında TT dahil, GSM kuruluşu 25 şirketin işini gerçekleştiriyoruz. 77 belediyenin 101 çeşit işini yapıyoruz. Bu saydığım hizmetlerin hepsi parasal anlamdaki işler. 16 elektrik dağıtım şirketinin 17 çeşit işini yapıyoruz. 33 SGK kurumu ki, sosyal yardımlaşma vakıfları da var, bunların 36 çeşit işini yapıyoruz. 8 sigorta şirketiyle çalışıyoruz. Acentalık bile yapıyoruz.

38 bin 219 kişinin işvereni
PTT bünyesinde kaç kişi çalışıyor?

Taşeron firmalarda çalışanlarla birlikte Ocak 2013 itibarıyla toplam 38 bin 219 çalışanımız bulunuyor.

Bu sayıda kadınların rakamı ne oluyor?

29 bin 706'sı erkek, 8 bin 513'ü de kadın çalışanlardan oluşuyor.

Dağıtımda kadın postacılar da var değil mi?

Evet. Toplam 9 bin 550 postacıdan 950'si kadın, gerisi de erkek. Güler yüzlü bir hizmeti amaçladığımız için tüm personelimiz yanında dağıtıcıların da hizmet içi eğitimlerine çok önem veriyoruz. Kadın postacı uygulaması da çok başarılı gidiyor.  
 
Eğitimlerde nelere dikkat ediyorsunuz?

Müşterilerimize nasıl davranılacağı, onlarla nasıl konuşulacağı konusunda dersler veriyoruz, çok faydalı oluyor.

 

Bu Haber 4141 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!