7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRME İDARESİ KÜÇÜLÜYOR!ÖZELLEŞTİRME İDARESİ KÜÇÜLÜYOR!

Tarih: 2013-06-15

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın portföyü küçüldü.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Piyango dışında Özelleştirme İdaresi’nin portföyünde satılabilecek hatırı sayılır şirket kalmadığını belirtti ve “Portföy küçülüyor. İdare yeniden yapılandırılmalı” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş’nin devir töreninde yaptığı konuşmada Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın portföyünün küçüldüğüne dikkat çekti.

Şimşek, “Geçenlerde Kalkınma Bakanımızla da görüştüm, Özelleştirme İdaresini kamu özel yatırımları çerçevesinde bir uzmanlık birimine dönüştürelim. Yani PPP (kamu-özel sektör ortaklığı) dediğimiz süreçte esas o görevi görsün diye. Çünkü portföye bakıyorsunuz, şu anda üzerinde çalıştığımız şey Milli Piyango’dur, onu bu sene tamamlayacağız. Başka limanlar var, onları da tamamlayacağız. Başka elektrik üretiminden bahsediyoruz, o süreci de hızlandıracağız” diye konuştu.

Yeniden yapılanacak

Mehmet Şimşek, portföydeki bazı şirketlerin dışında bir de geriye ikincil halka arzların kaldığına da işaret ederek, “Gündemde olabilecek bir takım ikincil halka arz şirketleri kalıyor. Yani portföy küçülüyor. Dolayısıyla ben inanıyorum ki önümüzdeki dönemde, bu süreci de hızlandırarak özelleştirmenin idaresinde bir yeniden yapılandırmaya ihtiyaç olacak” açıklamasında bulundu.

Dört gözle bekliyorum

Maliye Bakanı Şimşek, “Gediz’de yaptığımız bugünkü devirle elektrik dağıtım şebekelerinin aşağı yukarı yüzde 76’sı özel sektöre geçmiş olacak. Ben yüzde 100’ün tamamlanmasını dört gözle bekliyorum. Kayıp kaçakların aşağı çekilmesiyle enerji fiyatlarında da nispi bir iyileşme olacak” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki hafta bütçe rakamlarının açıklanacağını ve rakamların çok iyi geldiğini aktaran Şimşek, rakamların bu yıl iyi olmasının arkasındaki nedenlerden birinin, enerji sektöründeki nakit akışının nispeten iyileşmesi ve BOTAŞ’ın yükümlülüklerini yerine getirmeye başlaması olduğunu söyledi. Şimşek, özel sektöre de seslenerek, şöyle konuştu: 

“Gelin şu termik santrallere de ilgi gösterin. Çünkü oraları adam edebilirsiniz, yatırıma ihtiyacı var. Yatırımla birlikte üretimi, hele ki yerel kaynaklarla üretimi artırma imkanımız var. Bu bir yandan Türkiye’nin cari açığını azaltacak. Bir taraftan da enerjide çok farklı bir boyutta etkinlik, verimlilik sağlanmış olacak.”

Gediz Elektrik devredildi

Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ve Gediz Elektrik Perakende Satış AŞ’nin satış sözleşmesi imzalandı. Ardından Bakan Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Haşim Keklik ve Bereket Enerji Grubu Başkanı Ceyhan Saldanlı, üzerinde 1 milyar 231 milyon dolar yazılı temsili çek ile toplu fotoğraf çektirdi. 

Türk Telekom ve Milli Piyango satışa hazır

ÖİB portföyünde olmamakla birlikte özelleştirme işlemleri ÖİB tarafından yapılan bazı şirketler de var. Bunların başında Milli Piyango ve Türk Telekom’da kamuda kalan son hisseler geliyor. Ayrıca 52 adet akarsu santrali, TCDD İzmir Limanı, Derince Limanı ve Kalamış Yat Limanı da yine ÖİB’in kontrolünde satılacak. Otoyol ve köprülerde ÖİB portföyündeydi ancak satış işlemi iptal oldu, halka arz üzerinde çalışılıyor.

Bu Haber 1005 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!