TELKODER HAKLI ÇIKTITELKODER HAKLI ÇIKTI

Tarih: 2013-06-19

Danıştay, Telekom Sektöründe Rekabetin Sağlanmasında Rekabet Kurumunu Görevli Gördü.

Telkoder'in 2012 yılında açtığı bir dava sonucunda Danıştay fiyata dayalı rekabet ihlallerinde, BTK'nın değil Rekabet Kurumu'un görevli olduğuna karar verdi. Telkoder konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Altrnatif telekom işletmecilerinin derneği Telkoder'in 2012 yılında açtığı bir dava sonucunda Danıştay fiyata dayalı rekabet ihlallerinde, sektörün düzenleyicisi durumunda olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) değil, Rekabet Kurumu'un görevli olduğuna karar verdi. Telkoder konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamayı aşağıda aynen veriyoruz :


TELKODER olarak 11 yılı aşkın süredir Türkiye’de telekom piyasasının serbestleşmesi adına yürüttüğümüz iyi niyetli çalışmalar, geçtiğimiz günlerde önemli bir aşama daha kaydetti. Danıştay, TELKODER’in 2012 yılında açtığı bir dava sonucunda fiyata dayalı rekabet ihlallerinin (Fiyat sıkıştırması, Yıkıcı fiyatlandırma vs.) önlenmesinde Rekabet Kurumu’nun da görevli olduğuna karar verdi.

Rekabet Kurumu (RK), şimdiye kadar Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından tarifesi onaylanan konularda karar almama, görevli olmama yaklaşımını benimsiyordu. TELKODER’in 2008 yılında Türk Telekom’un toptan ve perakende tarifeleri yoluyla “fiyat sıkıştırması” uyguladığı gerekçesiyle RK’ya yaptığı şikayet hakkında Rekabet Kurumu bu konularda karar almama uygulamasını sürdürdü. Fakat TELKODER’in açtığı dava sonucunda Danıştay’ın aldığı karar, bu konudaki süreçlerin geleceği açısından oldukça önemli bir dönüm noktası oldu. Bu kararın ardından Rekabet Kurumu, TELKODER’i davet ederek şikayet konusundaki bilgi, belge ve açıklamalarımızı talep etti ve ardından da en önemli yaptırım aracı olan soruşturma sürecini Ocak 2013 tarihinde başlattı.

Bu soruşturma kararının ardından bu kez de Türk Telekom’un TTKart isimli arama kartının fiyatını maliyetlerinin altına düşürerek rekabet ihlali yaptığı gerekçesi ile TELKODER tarafından yapılan şikayet, Rekabet Kurumu tarafından kabul edildi ve geçen hafta bu konuda da Türk Telekom hakkında soruşturma başlatıldı.

Türk Telekom hakkında RK tarafından yürütülmekte olan bu iki soruşturma ile yeni bir dönem başlamış oldu. RK artık BTK tarafından onaylanmış olsa dahi, fiyatla ilgili rekabet ihlali şikayetlerini incelemeye başladı.

“Yıkıcı fiyatlandırma” ve “fiyat sıkıştırma” yapıldığına dair…

Ocak 2013’de başlatılan birinci soruşturmanın konusu, 2008 yılında Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri (STH – Sabit Telefon Hizmetleri) işletmecilerinin Türk Telekom’dan almak zorunda oldukları Arabağlantı, kiralık hat gibi toptan hizmetlerin bedellerinin yüksek, buna karşılık kendi perakende tarifelerinin düşük olarak belirlendiği, bu durumda UMTH (STH) işletmecilerinin iş yapamaz hale geldiği, bu uygulamanın “Fiyat Sıkıştırması” olarak adlandırılan rekabet ihlaline yol açtığıdır.

Türk Telekom hakkında RK tarafından geçen hafta açılan ikinci soruşturmanın konusu ise, Türk Telekom’un 2012 sonundan itibaren TTKart adlı arama kartını maliyetinin altında piyasaya sürmesi ve bu yolla aynı piyasada bulunan işletmecilerin kart satışı yapamamalarına neden olacak “Yıkıcı fiyatlandırma” uygulaması, aynı zamanda arabağlantı ve kiralık hat gibi toptan ücretlerini yüksek, perakende fiyatlarını ise maliyetinin altında tutarak “Fiyat sıkıştırması” uygulayarak rekabet ihlali yapmasıdır.
 

Kısacası Türk Telekom, yıkıcı fiyat politikaları ile diğer operatörlere sağladığı hizmetlerden dakika başına yüksek kâr elde ederken, fiyat sıkıştırma yöntemiyle hizmetlerini etiket fiyatlarının altında satarak, diğer operatörlerin kâr elde etmesini engellemiştir. Tüm bunlar Türk Telekom’un pazardaki hakim konumunu kötüye kullandığını göstermektedir. 

Pazarda diğer oyuncuları iflasa sürükleyecek, tekel konumunu pekiştirici bu yaklaşımlara karşı TELKODER, mücadelesini her zaman sürdürmüştür ve bundan sonra da sürdürecektir. 

Soruşturmalar, Türkiye’de serbestleşme açısından önemli bir adım

Telkoder olarak şu noktaya özellikle vurgu yapmak isteriz; Dernek olarak amacımız, hakim durumdaki operatörlere yaptırım uygulanmasını sağlamak değil, tüzüğümüzde de yer aldığı gibi
 “Türkiye’de telekomünikasyon hizmetleri sektöründe tam rekabet ve liberal bir anlayışın hakim kılınmasına doğrudan katkıda bulunmak” yönündedir. Çalışmalarımıza bundan sonra da bu anlayışla devam edeceğimiz, sektörün tüm çevreleri tarafından bilinmelidir. TELKODER’in şikayetlerini ciddi bulan RK soruşturma açma kararı vermiştir. TELKODER, soruşturma sonucunda serbestleşme konusunda Türkiye'nin önünü açacak kararlar verilmesi beklentisindedir.


Kararın nedenini aydınlatmak için fikrini sorduğumuz sektöre yakın uzmanlar, henüz oluşan bir pazarda telekom düzenleyicisinin yetkili olmasını normal olarak değerlendirirken, serbestleşmeden bu yana 9 yıl geçen pazarın artık "oluşma" sürecinden çıktığını, dolayısıyla konunun Rekabet Kurumu görev sahasına yönlenmesinin doğru olduğunu düşünüyorlar.

Bu Haber 1117 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!