Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
ALIŞMA DUYGUSUALIŞMA DUYGUSU

Tarih: 2013-07-07

Alışma duygusu o kadar garip ki… Farkında olmadan hayatımızın büyük bir bölümünde baskın gelen bu his, pek çoğumuzun amaçladığı ”farkındalık” duygusunu öldürmesinin yanında, rutin olarak hayatı sürdürme gereklililklerimizi de yerine getirmekte.

Mutlu olmanın geçmiş ve gelecek zamanlarından sıyrılıp, anı yaşamakla mümkün olduğu söylenir. Anı yaşamaktan anladığımız; çoğu zaman, ekstremum olaylardan -kaygılanmadan- zevk alabilme yeteneğimizdir. Oysa bu, yani ekstremum olaylar pek karşılaştığımız durumlar değildir, ya da daimi mutluluk için yetmezler.

Yeni bir mahalleye taşındığınızda ya da yeni okulunuza giderken kendinizi hatırlayın. Tüm sokağı dikkatle inceliyor, kendinize referans noktaları belirliyor ve aklınızda tutmaya çalışıyordunuz. Her dükkânın, tabelanın algınızdaki yeri büyüktü. Bir-iki hafta sonra bütün bu ayrıntılar algı alanınızın ilgisini çekmemeye başladı. Artık sizi o yolda heyecanlı tutan şey hedefi bulmak olmamaya başladı.

Beynimizin alışma uygulaması bilgi tekrarına ilgisiz kalıyor. Bu uygulamanın bize yansıması ise yaşamdan yetinememek oluyor. Yeni aldığımız bir giysinin o ilk günlerdeki heyecanı, o üzerine toz kondurulamayışı, zamanla yeni bir giysinin özlemine terk ediyor yerini.

Tüketim toplumuna henüz uzunca bir eleştiri yapmaktansa, artık bir şeylere daha hızlı alışıyor olduğumuzun farkına varmanızı istirham ediyorum.

Alışmanın davranışlarımızı kontrol etmemiz hususunda da büyük etkileri mevcut. İlkokulda hayat bilgisi dersinde şöyle bir anektod okumuştuk: Bir kadının yeni doğmuş bir buzağısı vardı ve kadın sürüyle hareket ederken yorulmasın diye buzağıyı kucağında taşıyordu. Zamanla buzağı büyüyüp ağırlaştığında dahi buna yelteniyordu kadın. Alışkanlıkları farkında olmadan öylesine bünyemize katmış haldeyiz ki ağırlıkları hakkında düşünmeyi denemiyoruz bile.

Aklıma ilk gelen şey dilimize yerleşmiş bulunan ve anlam itibariyle çok ağır olan sözler. Bir olaya, bir duruma hararetli tepkimizi ifade eden ”Vay anasını!” sözü dahi, tamamlanmış bir küfürdür mesela baktığımızda. ”Anam avradım olsun” cümlesinin çirkinliği üzerine pek bir şey söylemeye dilim varmıyor zaten.

Yanlış olduğunu bildiğimiz şeyler, tekrar tekrar yapılmaya devam ettikçe, yanlışlığı algımızdan zamanla çıkıyor. Bir-iki defadan sonra rutine bağlanan hatalar bir süre sonra davranışlarımızı çok acı bir şekilde esir almış oluyor. O yüzden, ilk hatamızla aramıza öyle sert bir geçiş, öyle kuvvetli bir dönüş koymalıyız ki farkında olmadan kötü bir insan olmaya alışmayalım.

Alışmanın hayatımızda bu kadar etkisi varken, bu kadar kuvvetli bir duyguyken, farkındalığımızı bu kadar köreltiyorken, yapabileceğimiz en iyi şey alışkanlığa karşı farkındalık kazanmak olacaktır.

Her gün yaptığımız şeylerin bize ilk anda neler hissettirdiğini hatırlamaya çalışmak, ayrıntılara algımızı açmak gerekir. Sürekli bir farklılık isteği hem bizi doyuracak güçte olmayacaktır hem de imkânlarımızın kısıtlılığı bizi hayal kırıklıklarına uğratacaktır.

Yapmamız gereken ilk somut iş, oturup hayatımızda nelerin gerçekten alışkanlığımız haline geldiğini saptamak olmalıdır.  Böyle bir analiz sahip olduklarımızın farkındalığına varmada büyük yarar sağlayacaktır.

Mert YAŞAR

mertyasar.tumblr.com

Bu Haber 1135 defa okunmuştur.
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!