DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TT ACİL DURUM HABERLEŞME FİLOSU KURDU TT ACİL DURUM HABERLEŞME FİLOSU KURDU

Tarih: 2013-07-07

Türk Telekom, Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilecek olası afetlerde kullanılmak üzere acil durum haberleşme filosu kurdu. Öncelikle deprem bölgesi olarak belirlenen bölgeler olmak üzere, stratejik noktalarda hazır bekletilecek olan filo, en son teknolojik sistemleri içinde barındıran 6 arazi aracından oluşuyor.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom, kurumsal vatandaş sorumluluğu çerçevesinde olası afet durumunda arama kurtarma çalışmalarına destek olmak ve bölgede kesintisiz iletişim sağlamak amacıyla 6 adet tam donanımlı araçtan oluşan acil durum haberleşme filosu kurdu. Filoda yer alan Mercedes Unimog acil haberleşme araçlarında bulunan uydu anteni, radyolink (R/L), fiber (SDH), uydu telefonu ve telsiz ekipmanları ile ses ve internet hizmeti sağlanabilecek. Telekom Acil Durum Haberleşme Filosu, Türk Telekom Genel Müdürlüğü'nde ilgili ekipler tarafından yönlendirilecek ve özel olarak eğitilecek kişiler tarafından kullanılacak. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Erzurum ve Trabzon'da görevlendirilecek olan araçlar, afet durumlarında geçici veya kalıcı haberleşme sistemleri kuruluncaya kadar geçecek zaman aralığındaki haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak. Filoda yer alan araçlar, en soğuk ve en sıcak iklim şartlarına da uyum sağlayabilecek son teknolojik sistemleri barındırıyor. Araçlar ön kabin (yaşam ve ofis alanı) ve arka kabin (çalışma alanı) olmak üzere iki bölümden oluşuyor ve içinde bulunan görevlinin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Türk Telekom’dan yapılan açıklamada,

"Hizmete sunduğumuz özel tasarlanmış ve en gelişmiş teknolojilerle donatılmış acil durum haberleşme filomuz 'kurumsal vatandaşlık' anlayışımız çerçevesindeki çalışmalarımızdan biri. Özel olarak eğitilmiş uzmanlar tarafından kullanılacak olan bu araçlar İstanbul ve Ankara'da birer adet olmak üzere, özellikle deprem riski yüksek bölgelere yakın mevkilerde sürekli hazır bekletilecek. Acil durum haberleşme filomuz gerektiğinde arama kurtarma çalışmalarında çok kritik bir rol üstlenecek ve acil durum şartlarında hayati önem taşıyan kesintisiz iletişimin sağlanmasında yardımcı olacak" ifadelerini kullanıldı.

- Filonun özellikleri Araçlarda, etrafı aydınlatma amacıyla yer alan, 360 derece dönebilen uzaktan kumandalı, 4 metreye kadar yükselerek 20 metre ileriyi aydınlatma gücüne sahip bir projektör kulesi mevcut. Acil durum haberleşme araçları, üzerine tesis edilmiş olan jeneratör ve benzeri enerji kaynakları ile kendini beslerken hem de dışarıya enerji verebiliyor. Üzerlerine güneş panelleri de yerleştirilen araçlar, yenilenebilir enerji kullanabiliyor. Bulunduğu alana ses ve internet hizmeti verebilen araçlar, Türk Telekom Acil Durum Haberleşme Filosu'na dahil edildi. Filonun, Türkiye'nin 6 kritik bölgesine yayılmış olması, sahip olduğu ekipmanlar, arazi kabiliyeti ve teknik kapasite gibi özellikleri ile arama kurtarma çalışmalarında da büyük fayda sağlaması hedefleniyor.

- Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi (TTAKE) de yetkisi ve imkanı dahilinde, olay yerine mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ulaşarak zor durumda kalanlara yardım elini uzatıyor. TTAKE üyeleri, doğada arama ve kurtarma teorik eğitimi, toplum afet müdahale takımı eğitimi ve selde arama ve kurtarma eğitimi gibi çeşitli konularda 10'dan fazla eğitime ve temel ilk yardım ve arama kurtarma sertifikalarına sahip. 2011 yılındaki Van depreminin ilk saatlerinde bölgeye ulaşarak 32 saatlik çalışmanın sonucunda bir kişinin enkaz altından çıkartılmasını sağlayan TTAKE, Van merkezde meydana gelen ikinci depremde yıkılan otel enkazında ise 5 gün boyunca yardım çalışmalarına destek olmuştu.

Bu Haber 1097 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!