7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
MİLYONLUK ÖĞRENCİMİLYONLUK ÖĞRENCİ

Tarih: 2013-07-23

24 yaşındaki Emre Demiray, sıfır sermaye ile bilişim teknolojileri alanında milyon dolarlık çok sayıda proje gerçekleştirdi. Demiray'ın değeri 10 milyon doları geçen 3 şirketi var.

İzmir'de 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Emre Demiray, girişimcilikte binlerce gence örnek oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstri Sistem Mühendisliği son sınıfta okuyan Demiray, sıfır sermaye ile bilişim teknolojileri alanında kısa sürede milyon dolarlık çok sayıda proje gerçekleştirdi. Projeleriyle KOSGEB ve TÜBİTAK başta olmak üzere birçok kurumdan teşvik almayı başaran Demiray, şirketlerinde 20 kişi çalıştırıyor. Ailesi memur olan ve İzmir Ticaret Odası'na kayıtlı 3 şirket kuran Demiray'ın şirketlerinin değeri de 10 milyon doları geçtiği belirtiliyor. Üniversitede okuyan yaşıtlarına öneride bulunan Demiray, okurken de iş kurulabileceğini belirtirken, "Başarmak için biraz cesaret, biraz farkındalık yetiyor" diyor.

Hedefi harçlıktı

İlk projesine üniversiteye girdiği yıl başladığını dile getiren Demiray, "Daha 19 yaşında, İngilizce hazırlık okurken proje üretmeye başladım. Benim annem babam memur. Ticaretle ilgileri yok. Benim de elimde sermaye yoktu. Üstelik bilgisayar alanında da fazla bilgi sahibi değildim. İlk başta bir tatil sitesi kurmak istedim. Bir arkadaşımla web sitesi kurduk. O devam etmeyince iş başa düştü. Hiçbir işi yarıda bırakmayı sevmediğim için bilişim teknolojileri alanında çalışmaya başladım. Bir yandan üniversitede hazırlık okurken bir yandan da etrafa iş yaptım. Hedefim öğrenci harçlığı çıkarmakken, birden şirket sahibi oldum" dedi.

Yazılım ihraç etti

İşlerin büyümesine İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde kurulan ve öğrenci patron yetiştirmeyi hedefleyen Embriyonix'in büyük katkısı olduğunu vurgulayan Demiray, birim yöneticilerinin yardımı ile oyun sunucusu yapmaya başladığını söyledi. Demiray, "Kurduğumuz sisteme girenler oyun oynuyor. Büyük bir internet kafe gibi. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cemali Dinçer'in de desteğiyle çok fazla iş yaptık. 2 yıl kaldığım Embriyonix'de 100 bin liralık altyapı yatırımı gerçekleştirdim. Aldığım desteği 2 yıl içinde kazandığım paralarla geri ödedim. Hiç sermayem yokken, yaptığım işler ile küçük bir sermaye biriktirdim. Kazandıklarımızı yeniden yatırıma döndürdük. EBSO Meclis Üyesi Sayıl Dinçsoy sayesinde KOSGEB başta olmak üzere devlet desteklerinden de yararlanmayı öğrendik. Ar-Ge, inovasyon desteğinden 100 bin lira aldık. Oyun sunucusu otomasyon sistemlerini üst seviyeye çıkardık. Ayrıca yönetim ve kurulumu tamamen yapan bir yazılım ürettik. Böylece bizden yazılımı kiralayan birçok insan oldu. Yazılımlarımız İspanya'da, İtalya'da kullanılmaya başlandı" diye konuştu.

Kargo deviyle ortak

Demiray Telekom, Edaş Bil, Deytek adlı İTO'ya kayıtlı 3 şirketinin olduğunu belirten Demiray, şu an bulut bilişim alanına yoğunlaştıklarını söyledi. Demiray, şöyle devam etti: "Her projeye biraz yatırım yapıyoruz. Sonra ürün ortaya çıkıyor. O ürünü ticari boyuta taşıyoruz. Yurtiçi Kargo ile stratejik ortaklık yaparak araç rotalama projesini hayata geçiriyoruz. Araçların gidiş sistemini rotalıyoruz. Oyun sunuculuk işi bize veriyi saklamak anlamında kültür kazandırdı. Biz bunları ürünleşmek için kullandık. Bulut sunucu sistemlerinde Türkiye'de ilk üçteyiz. Bu teknolojide veri depolamak için Türkiye ve dünyanın farklı yerlerindeki sunucuları kullanabiliyorsunuz. Herhangi bir problem olduğunda sistem kendini başka yere kaydırıp çalışmaya devam ediyor. Altyapı hizmeti sağlayarak başladık. Şimdi onun

üzerine yazılımlar üretiyoruz. KOSGEB ile geliştirmeye devam ediyoruz. Türkiye'de veri depolama konusunda ilkleri yapacağız."

Destek kazandılar

Son dönemde ürettikleri proje sayısını artırdıklarını kaydeden Demiray, daha önce yılda bir olan proje sayısını ikiye çıkardıklarını söyledi. Bu yıl mobil uygulamalara önem verdiklerini belirten Demiray, İzmir Ticaret Odası, Ege Genç İşadamları Derneği, Karşıyaka Spor Kulübü gibi önde gelen kurumlara bu konuda proje ürettiklerini açıkladı. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'na alışveriş merkezlerinde kullanılacak yapay zeka uygulaması konusunda bir proje için başvurduklarını da dile getiren Demiray, Bakanlıktan tekno-girişimcilik desteği kazandıklarını ifade etti. Demiray, Eylül'de projenin tamamlanacağını kaydetti. Demiray, bundan sonraki çalışmalarda yaptıkları yenilikleri patent haline dönüştürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kıvrak zeka yeter

Girişimciliğin hayatının tamamını kapladığını, hafta sonu kavramının olmadığını vurgulayan Demiray, gençlerin daha sorgulayıcı olması gerektiğini ifade etti. Demiray, "Gençler fikirlerini zenginleştirmek için daha çok çaba harcamalı. Biz bir uygulama başarısız olduğunda hemen farklı bir yola dönüyoruz. Çünkü emek yok olsun istemiyoruz. Ama genç arkadaşlarımız çabuk pes ediyor. Biraz daha kıvrak olmak zorundalar. Bir de çalışmaya çok azmimiz yok. İnsan hayatında sıfırdan bir şey üretmek gerekmez. Bazen kolaylaştırıcı bir ürün veya teknoloji yeterli olabilir. Girişimci olmak atomu parçalamak anlamına gelmiyor. Ticareti ve talebi bilmek yeterli. Biraz da farkındalık ve cesaret yetiyor. Ailede sermaye de varsa her şey tamam. Yoksa da nerelerden teşvik alınacağını bilmeniz gerekir. Türkiye'de para bulmak kolay, devlet teşviklerini iyi kullanıyorsanız, milyonlar konuşuyor" dedi.

Staj yapmayanı işe almıyor

Emre Demiray, çalışanlarının tamamını İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunları ve öğrencilerinden oluşturmuş. 20 kişilik bir ekiple Balçova'daki bir villada proje üretiyorlar. Demiray, "10 mezun mühendisimiz var. Çoğu bilgisayar ve yazılım mühendisi, birkaç endüstri sistem mühendisi var. Eğitim programımız çok başarılı. Herkes stajyerlere çay kahve dağıttırırken biz işi öğretiyoruz. Bir aylık stajyer almıyoruz. En az 3 ay staj yapıyorlar. Sonra part-time geliyorlar. Geçen sene 12-13 stajyer vardı. Onlardan 7'si şu an tam kadrolu bizde çalışıyor. Mezun olmadan çalışma sözleşmesini hazırlıyoruz" diyor.

2 bin kişilik teknoloji şirketi hayal değil

İzmir'de bilişim teknolojileri alanındaki en büyük sıkıntının insan kaynağı olduğunu vurgulayan Demiray, insanların markaların gücüne ve ismine bakarak İstanbul'a gittiğini belirtiyor. Demiray, "Ancak artık İzmir'de İZKA, İTO ve diğer kurumlar bilişime destek veriyor. Bizim, üniversite mezunlarının dışarı gitmeyeceği bir sistem kurmamız gerekiyor. Diğer üniversitelerle güzel bir sistem ve insan kaynağı havuzu kurabiliriz. Danışmanlık da verebilirsek, 2 bin kişinin çalıştığı bir teknoloji şirketi kurmak hayal olmaz" diye konuştu.


Sinan DOĞAN - yeniasir.com.tr

Bu Haber 1226 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!