TWİTTER OPERASYONUTWİTTER OPERASYONU

Tarih: 2013-07-30

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın sahte ve aktif olamayan isimsiz hesaplar (Yumurta) için düzenlediği operasyonun arkasından 2014 yılı için planladığı halka arz çıktı.

Özellikle reklam verenlerin daha doğru ölçümleme yapabilmesi için Twitter’ın halka arz öncesi sahte hesapları kapattığı belirtiliyor.

DÜNYANIN en popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter, ‘yumurta operasyonu’ ile çalkalanıyor. Tüm dünyadaki kullanıcıların takipçi sayılarını olumsuz etkileyen operasyon, birçok hesabın askıya alınmasıyla sürüyor. Twitter aktif olmayan ve/veya sahte hesapları silmeye devam ederken ‘yumurta operasyonu’nun asıl nedeninin halka açılmaya hazırlanan şirketin, reklam verenler için daha doğru ölçümleme yapabilmesi olarak gösteriliyor.

REKLAMVERENLER RAHATSIZ

Oluşturulan sahte hesaplar ve ‘bot’ olarak tanımlanan robot yazılımların kullanılması, özellikle reklam modellerini hayata geçiren internet şirketlerinin ölçümlemelerini olumsuz etkiliyor. Gerçek kullanıcılara (real users) yapılmayan reklam gösterimleri sahte hesaplarla sayılarak reklam verenlere doğru olmayan veriler yansıtılabiliyor. Arama motorları bu konuda yaşanan sorunlara geçen yıllarda son verirken, yaklaşık üç yıl önce iş modellerini hayata geçiren sosyal ağlar ise sorun yaşıyor.

Twitter’daki ‘yumurta’ olarak tanımlanan hesaplar ve sahte kullanıcıların reklam gösterimi istatistikleri üzerinde yanlış ölçümlemeye neden olduğu öne sürülüyor. Bu yüzden Twitter’ın yeni bir algoritmayla sahte ve aktif olmayan hesapları tek tek kapattığı iddia ediliyor. Reklamları yanlış ölçümleme konusunun Twitter’ı özellikle son dönemlerde rahatsız etmesinin başında şirketin halka arz arifesinde olmasıyla yorumlanıyor.

Borsa yeni bir nefes olacak

Geçen ay ABD’deki bir konferansa katılan Twitter CEO’su Dick Costolo, şirketin gelirler konusunda artık yeni bir nefese ihtiyaç duyduğunu söylemişti. Bu açıklamayla beraber Twitter’ın halka açılması yeniden gündeme gelmişti. Araştırma şirketlerinden paylaşılan bilgilere göre Twitter’ın hedefleri çerçevesinde şirketin 1 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Ancak şirketin söz konusu gelir hedefine ulaşabilmesi için gelecek yıl borsaya açılmasının gerektiği paylaşılan bilgiler arasında. Twitter’ın toplam değeri ise 11 milyar dolar olarak hesaplanıyor. 2013’te halka açılan Facebook da reklam ölçümlemeleri konusunda sorun yaşamıştı. Sosyal medya ajanslarının daha fazla Facebook reklamı alabilmesi için botlarla reklamlara ‘tık’latması şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’ü kızdırmıştı. Zuckerberg, sosyal medya ajanslarının bu tutumu karşısında yeni bir algoritma geliştirdiklerini açıklamıştı.

BTK’ya göre yapılan düzenleme doğru

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, sahte hesapların sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada rahatsızlık veren bir konu olduğunu ve bu konudaki düzenlemeyi doğru bulduğunu açıkladı. Bir televizyon programına katılan Acarer, dünya genelinde 20 milyon, Türkiye’de ise 6 milyon sahte hesap olduğu belirterek, “Ben kişisel olarak bu sayının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Türkiye’deki bir takım mağduriyetleri hesaba aldığımızda, her 10 kullanıcıdan en az bir tanesi sahte hesap mağduru. Birisinin hesabı kullanılarak başka kişilere hakaret edilebiliyor, yanlış bilgiler aktarılabiliyor. Bu durumların ekonomik ve sosyal olarak çok ciddi sonuçları olabiliyor” şeklinde konuştu.

Bu Haber 867 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!