7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
DİCLE ELEKTRİK’DE ABDULLAH TİVNİKLİ’NİNDİCLE ELEKTRİK’DE ABDULLAH TİVNİKLİ’NİN

Tarih: 2013-07-30

Dicle Elektrik’i alan şirketin ortağı aynı zamanda ihaleye kredi veren Kuveyt Türk’ün Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tivnikli çıktı.

Bu durum Bankacılık Kanunu’na aykırı Güneydoğu’nun en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan Dicle Elektrik Dağıtım ihalesini haziran ayında İş Kaya-Doğu Hattı Enerji Yatırım girişim grubu 387 milyon dolar ile kazandı. Grup daha sonra Dicle Enerji Yatırım AŞ’yi kurarak şirketi devraldı. Devralma işlemi 24 Temmuz’daki törenle tamamlandı. Özelleştirmeyi kazanan şirkete 4 banka kredi verdi. Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Halkbank ve Ziraat Bankası kredi veren bankalar arasında yer aldı. İşte tartışma bu noktada başladı. Çünkü özelleştirmeyi kazanan Dicle Enerji Yatırım’ın ortağı olan Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli, aynı zamanda gayri nakdi kredi aldığı Kuveyt Türk’ün de yönetim kurulu başkan yardımcısı.

Payı yüzde 30’un üzerinde

Bazı bankacılık uzmanlarına göre yapılan işlem Bankacılık Kanunu’na aykırı. Uzmanlara göre bir bankanın, yönetim kurulu üyesinin yüzde 25’inden fazlasına sahip olduğu şirketlere kredi vermesi kanuna aykırı. Bankacılık Kanunun 50. Maddesi, konuya ilişkin sınırlamaları düzenliyor.

Tivnikli’nin Dicle Enerji’deki hissesinin payı ise yüzde 30’un üzerinde yer alıyor. Oldukça karmaşık bir ortaklık yapısı bulunan şirketin 3 ana ortağı bulunuyor. Şirketin ortaklık yapısı şöyle:

“Doğu Hattı yüzde 40.8, İş Kaya yüzde 10.2, Kök Makine yüzde 49. Tivnikli’nin hem Doğu Hattı’nda hem de Kök Makine’de ortaklıkları bulunuyor. Ancak ortaklık yapısını tam olarak hesaplayabilmek için Doğu Hattı’nın karışık ortaklık yapısının da ortaya konması gerekiyor.

Telekom’un da yönetiminde

Doğu Hattı Enerji Yatırım’ın yüzde 100 sahibi İltek Enerji olarak görülüyor. İltek Enerji’nin 150 milyon liralık sermayesinin 104 milyon lirası Tivnikli’ye ait bulunuyor. Kısacası Tivnikli, İlter Enerji’nin yüzde 69’unun sahibi durumunda. Böylece dolaylı olarak çatı kuruluş olan Dicle Enerji Yatırım’ın yüzde 27’sinin ortağı Tivnikli olarak hesaplanıyor. Kök Makine’de de Sinpaş ile küçük otaklığı olan Tivnikli’nin çatı Dicle Yatırım’daki payı yüzde 30’u aşıyor. Bu da bankacılık kanuna göre yönetim kurulu üyesi olduğu Kuveyt Türk’ten kredi almasının kanuna aykırı olduğu anlamına geliyor.

Abdullah Tivnikli’nin Kuveyt Türk ile birlikte Türk Telekom’da da yönetim kurulu üyeliği bulunuyor.

4 bakan 2 bürokratlı devir teslim töreni

Dicle Elektrik Dağıtım’ın devir imza törenine Abdullah Tivnikli’ni yanı sıra 4 bakan ve 2 bürokrat katıldı. Törende soldan sağa şu isimler yer aldı: “Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu.”

Projeye kredi veren bankaların logolarının yer aldığı çek Dicle Elektrik Dağıtım’ın devir töreninde toplu fotoğrafa da yansımıştı.


sozcu.com.tr

Bu Haber 6352 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!