7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRME GELİRİ 8 MİLYAR LİRAYI AŞTIÖZELLEŞTİRME GELİRİ 8 MİLYAR LİRAYI AŞTI

Tarih: 2013-07-31

Özelleştirme uygulamalarından yılbaşından bu yana elde edilen gelir 8 milyar lirayı aştı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yılbaşından bu yana toplam 87 ihale gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu yıl Temmuz ayına kadar 15 milyar 114 milyon 227 bin liralık imza atıldı ve devir gerçekleştirildi.

Satış ve devir işlemi tamamlanan ilk özelleştirme uygulaması, 7 Ocak'ta sözleşmesi imzalanan TEDAŞ'ın Tekirdağ'daki taşınmazının satışı oldu. ÖİB'in kasasına, söz konusu taşınmazın satışından 10 bin 409 dolar girdi. Bu yıl satış ve devir işlemi tamamlanan en yüksek özelleştirme bedeli ise Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait akarsu santrallerinden elde edildi. EÜAŞ'a ait Göksu Akarsu Santrallerinin özelleştirme bedeli 57 milyon 500 bin dolar, Berdan Akarsu Santralleri 47 milyon dolar, Hasanlar Akarsu Santralleri 30 milyon 850 bin dolar, Kısık Akarsu Santralleri 27 milyon 150 bin dolar oldu. Özelleştirmede yılbaşından bu yana 1 blok satış, 13 bedelli devir işlemi ve 157 tesis ve varlık satışı gerçekleştirildi. Böylece önceki yıllarda gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarından yapılan tahsilâtlarla birlikte özelleştirme geliri 8 milyar 7 milyon liraya ulaştı.

Sözleşmesi imza aşamasındaki kuruluşlar

Özelleştirme çalışmalarında bugün itibarıyla, satış ve devir onayı alınan 29 işletme ve tesisin toplam 4,2 milyar dolarlık satış işleminin sözleşmesi ise imza aşamasında bulunuyor. Bunlar arasında en yüksek bedel, 1 milyar 725 milyon dolarla TEDAŞ-Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'ye ait. En yüksek satış tutarına sahip ikinci kuruluş ise 1 milyar 227 milyon dolarla TEDAŞ-İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. İhaleleri tamamlanan ve özelleştirilmesi onay aşamasında olan 22 kuruluşun toplam satış tutarı da son gerçekleştirilen Salıpazarı Liman Sahası ihalesiyle birlikte 962,4 milyon dolar oldu.

27 yılda 53,4 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı

Öte yandan 1986 yılından bugüne kadar 53 milyar 403 milyon dolarlık özelleştirme işlemi yapıldı. Bunun 34,8 milyon doları Hazineye aktarıldı. Halen özelleştirme kapsam ve programında 21 kuruluş yer alıyor. Bu kuruluşların 10'unda yüzde 50'nin üzerinde kamu payı bulunuyor. Bunun yanısıra, özelleştirme kapsamında 795 taşınmaz, 38 tesis, 2 liman, 8 otoyol, 2 boğaz köprüsü ile şans oyunları lisans hakkı da yer alıyor.


milliyet.com.tr

Bu Haber 837 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!