Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
4G EN ERKEN 2016’DA GELİR4G EN ERKEN 2016’DA GELİR

Tarih: 2013-08-01

4G’nin 2015 sonrasında Türkiye’ye geleceğini belirten Turkcell Genel Müdürü Ciliv, BTK ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kesin tarihi söyleyeceğini ifade etti.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mobil iletişimde dördüncü nesil teknolojisi olan 4G’nin 2015 yılı sonrasında Türkiye’ye gelmesini beklediklerini söyledi. Üçüncü nesil haberleşme sistemi kurulmasına ilişkin 2008 yılında yapılan lisans ihalesinde Turkcell A tipi lisansı, en yüksek 358 milyon avroluk teklifi vererek kazanırken, sistemin 2009 yılında faaliyete geçmesi operatörlerin mobil internet ve data gelirlerinin önemli ölçüde yükselmesini sağlamıştı.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, şirketin 4G (Long Term Evolution-LTE) testlerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında, “4G Türkiye’ye ne zaman gelecek, kesin tarih belli değil. 2015 sonrasında olmasını bekliyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı kesin tarihi belirleyecek. Kendileri ile çalışarak en iyi teknolojinin gelmesini sağlayacağız” dedi.

Yol haritası henüz yok

Görüntülü iletişim ve data hızlarını artıran 4G teknolojisi için düzenleyici kurum ve siyasi otorite henüz bir yol haritası açıklamadı. 4G’nin, 3G’nin tamamlayıcı teknolojisi olduğunu söyleyen Ciliv, operatörlerin 3G tarafında yaptığı yatırımların bir kısmını 4G’ye entegre edebileceklerini ifade etti.

Bu konuda “LTE Advanced” olarak adlandırılan test şebekesini kurduklarını ve bu şebeke üzerinde ürün ve servis geliştirdiklerini söyleyen Ciliv, hazırladıkları testlerde laboratuar ortamında saniyede 891 megabit (Mbps) hıza ulaştıklarını söyledi. 3G teknolojisinde laboratuar ortamında en yüksek 84 megabit hıza ulaşıldığını hatırlatan Ciliv, şirketin Turkcell markalı “Gebze” isimli telefonunun lansmanını yıl sonunda yapacaklarını söyledi.

Bu Haber 1680 defa okunmuştur.
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!