6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
4G EN ERKEN 2016’DA GELİR4G EN ERKEN 2016’DA GELİR

Tarih: 2013-08-01

4G’nin 2015 sonrasında Türkiye’ye geleceğini belirten Turkcell Genel Müdürü Ciliv, BTK ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kesin tarihi söyleyeceğini ifade etti.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mobil iletişimde dördüncü nesil teknolojisi olan 4G’nin 2015 yılı sonrasında Türkiye’ye gelmesini beklediklerini söyledi. Üçüncü nesil haberleşme sistemi kurulmasına ilişkin 2008 yılında yapılan lisans ihalesinde Turkcell A tipi lisansı, en yüksek 358 milyon avroluk teklifi vererek kazanırken, sistemin 2009 yılında faaliyete geçmesi operatörlerin mobil internet ve data gelirlerinin önemli ölçüde yükselmesini sağlamıştı.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, şirketin 4G (Long Term Evolution-LTE) testlerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında, “4G Türkiye’ye ne zaman gelecek, kesin tarih belli değil. 2015 sonrasında olmasını bekliyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı kesin tarihi belirleyecek. Kendileri ile çalışarak en iyi teknolojinin gelmesini sağlayacağız” dedi.

Yol haritası henüz yok

Görüntülü iletişim ve data hızlarını artıran 4G teknolojisi için düzenleyici kurum ve siyasi otorite henüz bir yol haritası açıklamadı. 4G’nin, 3G’nin tamamlayıcı teknolojisi olduğunu söyleyen Ciliv, operatörlerin 3G tarafında yaptığı yatırımların bir kısmını 4G’ye entegre edebileceklerini ifade etti.

Bu konuda “LTE Advanced” olarak adlandırılan test şebekesini kurduklarını ve bu şebeke üzerinde ürün ve servis geliştirdiklerini söyleyen Ciliv, hazırladıkları testlerde laboratuar ortamında saniyede 891 megabit (Mbps) hıza ulaştıklarını söyledi. 3G teknolojisinde laboratuar ortamında en yüksek 84 megabit hıza ulaşıldığını hatırlatan Ciliv, şirketin Turkcell markalı “Gebze” isimli telefonunun lansmanını yıl sonunda yapacaklarını söyledi.

Bu Haber 1737 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!