7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BASINDA ABDULLAH TİVNİKLİ…BASINDA ABDULLAH TİVNİKLİ…

Tarih: 2013-08-01

Türk Telekom A.Ş. nin resmi internet sitesinde kamuoyunda Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi olarak tanınan Abdullah TİVNİKLİ’nin kısa özgeçmişi şöyle yer almaktadır.
“ İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede işletme yüksek lisans programını tamamlamıştır. Kamu otoritesinin daveti üzerine Türkiye’de katılım bankacılığı modelinin yasal altyapısının hazırlanmasında görev üstlenmiş, ardından aktif bir biçimde Albaraka Türk’ün kuruluş sürecinde yer almıştır. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. Halen Eksim Grubu’nun da yönetimindedir. Kasım 2008’den bu yana Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Nisan 2009’da da İcra Komitesi Üyesi olarak atanmıştır. Abdullah Tivnikli halen Türk Telekom’un grup şirketleri olan TTNET ve Avea’nın yönetim kurullarında Yönetim Kurulu Üyesi; Argela, AssisTT, İnnova ve Sebit’in yönetim kurullarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev üstlenmiştir.”

Abdullah TİVNİKLİ'nin, Türk Telekom dışında tahıl ürünleri ticareti, enerji, gıda, madencilik sektörlerindeki faaliyetlerinin yanı sıra büyük arazi ve gayrimenkul yatırımlarında da bulunduğu iddia edilmektedir.

Sayın TİVNİKLİ ile ilgili medyada ve web sitemizde çok sayıda haber yapıldı. Daha önceki haberlerimizden ikisi 29.4.2010 tarihinde KİM BU ABDULLAH TİVNİKLİ?  Haberimiz ile 30.7.2013 tarihinde DİCLE ELEKTRİK’DE ABDULLAH TİVNİKLİ’NİN başlıklı haberlerimizi okumak için başlıkların üzerlerini tıklayabilirsiniz.

Bu kez Sözcü gazetesi köşe yazarı Necati DOĞRU’nun 31.7.2013 tarihli BECERİKLİ ABDULLAH’A BAK GÜNÜMÜZÜ ANLA! Başlıklı köşe yazısını sizler için yorumsuz yayımlıyoruz.

 

BECERİKLİ ABDULLAH’A BAK GÜNÜMÜZÜ ANLA!

Abdullah; Allah’a ait olan, kendini Allah’a adayan demek. İsmine uygun bir çizgi göstermedi. Elini attığı işten büyük kazanan, parayla yatan, rantla uyanan, bu dünyaya ait biri oldu.

Tayyip dönemi zengini.

Yürü ya kulum olmuş.

Devlet bankası kredileriyle besleniyor. Çok kârlı devlet şirketlerinin Arap emir ve şeyhlerine satışına aracılık ediyor. Örneğin soyadı; “Tivnikli”dir fakat ona Ankara’da “becerikli” sıfatını uygun gördüler. “Becerikli Abdullah” diye anılmaya başlandı.

* * *

Neyi becerdi?

Aslında makine mühendisliği okudu fakat “katılım bankacılığı” yaparken Tayyip Erdoğan’ın 10 yıllık dönemi ona “Becerikli ol Abdullah” kapısını cömertçe açtı. Kuveyt Türk’ün Başkan Yardımcılığı’na oturuverdi.

Ve Türk Telekom satılığa çıktı.

Kârlı devlet şirketiydi.

Abdullah’ın “altın becerisi” de işte bu pırlanta devlet şirketi Türk Telekom’un Lübnanlı Hariri’ye satılmasında ortaya çıktı. Hem Ankara’da Meclis’te verilen soru önergeleri ve hem Suudi Arabistan medyasında çıkan haberler çok anlamlıydı. “Becerikli Abdullah”ın

devletten yabancıya geçen Telekom’un bir bölüm hisselerini yeni dönemin önde gelen siyasetçileri adına elinde yediemin olarak tuttuğu söylenip sorgulanıyordu. Becerikli Abdullah’a hisse verilmiş, Türk Telekom’un yönetim kurulu üyesi de yapılmıştı.

* * *

Becerikli Abdullah’ın devleti yöneten yeni siyasetçi isimler; Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Kemal Unakıtan, Kadir Topbaş, Muammer Güler ile tanışıklığının ve dostluğunun İlim Yayma Cemiyeti’nden başladığı da yazılan haberler içinde vardı.

Ve bir müthiş beceri daha!

Arsa rantı atına bindi.

Burada da birinci geldi.

İstanbul Koşuyolu’nda 2 milyon 721 bin dolar yatırarak ortak olduğu Otosan’ın satılan arsasından aldığı yüzde 7.5’luk pay, 50 ay sonra 41 milyon 550 bin dolar değere ulaşıverdi. Arsada konut dikme emsalinin yükseleceğini önceden bilme becerisini göstermişti.

* * *

Helal kazanç dönemindeyiz!

Beceri hep Abdullah’ı buluyor.

Ve geldik son beceriye!

Özelleştirme İdaresi, Güneydoğu Anadolu’nun en büyük elektrik dağıtım şirketi Dicle Elektrik’i, “Becerikli Abdullah’ın yüzde 30 hissesine sahip olduğu” Dicle Enerji Yatırım adlı şirket satın aldı. Devlet bankaları Halk ve Ziraat Bankası, Becerikli Abdullah’ın şirketine kredi pompaladılar. Ayrıca Kuveyt Türk Bankası’ndan da kredi verildi. Becerikli Abdullah, aynı zamanda Kuveyt Türk Bankası’nın Başkanlığını yapıyor. Bu durumda kendi bankasından kendi şirketine kredi açamaz.

Açarsa hapse girer.

Yasa bunu söylüyor.

Yasayı delmek için kendi bankalarından kendi şirketlerine “sen beni fonla-ben de seni fonlayayım (back to back)” yoluyla kredi aktaran Murat Demirel, Dinç Bilgin, Cavit Çağlar, Ali Balkaner, Mahmut Ceylan, Hayyam Garipoğlu, toplam 83 ay hapis yatmışlardı.

 

O, Becerikli Abdullah!

O yasaya çalım atabilir.

Ona hapislik yok.

Becerikli Abdullah’a bak.

Günümüzü anla!

Bu Haber 4459 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!