"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
ÜÇ OPERATÖRE BÜYÜK CEZAÜÇ OPERATÖRE BÜYÜK CEZA

Tarih: 2013-08-22

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sözleşmeye aykırı uygulamaları nedeniyle üç operatöre ceza kesti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sözleşmeden kaynaklı aykırı uygulamalar nedeniyle Turkcell, Avea ve Vodafone’a 148 milyon liralık idari para cezası uygulanması için İstanbul Valiliği’ne başvurdu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, son olarak Rekabet Kurulu’nun soruşturma açtığı Turkcell’in de aralarında olduğu üç operatör için kanuna aykırı hareketleri nedeniyle ceza kesilmesi için İstanbul Valiliği’ne gittiklerini söyledi.

Aykırı reklam cezası 142 milyon

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesini yanıtlayan Bakan Yazıcı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından 2005-2013 tarihleri arasında ticari reklamlar, ilanlar, süreli yayın promosyonları, kampanyalı konut satışları gibi konularda karara bağlanarak işlem yapılan idari para cezası miktarının 142 milyon 210 bin lira olduğunu kaydetti.

Yazıcı, yine son 8 yıllık dönemde Reklam Kurulu ve süreli yayın promosyonu kararlarına karşı yapılan itirazlar sonucunda mahkemelerce 5 milyon 479 bin liralık idari para cezasının da iptal edildiğini açıkladı.

 Kanuna aykırı uygulamaları var

2009 yılından 1 Temmuz 2013 tarihine kadar Reklam Kurulu kararlarının iptali amacıyla 14 dava açıldığını da belirten Yazıcı, “2007 yılından 1 Temmuz 2013 tarihine kadar Reklam Kurulu tarafından GSM operatörlerine toplamda 22 milyon 585 bin lira tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir” dedi.

GSM sektöründe faaliyet gösteren firmaların sözleşme ve uygulamalarının incelenmesi sonucunda kanuna aykırı uygulamalarının tespit edildiğini de kaydeden Yazıcı, operatörlerle ilgili şu bilgileri verdi:

 En büyük ceza Turkcell'e geldi

“Turkcell hakkında 68 milyon, Vodafone hakkında 29 milyon, Avea hakkında da 51 milyon liralık idari para cezası uygulanması için İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulunulmuştur. Valilikçe de söz konusu hususlar karar bağlanarak ilgililere tebliğ edilmiştir. Söz konusu firmalar tarafından İstanbul Valiliği’nce tesis edilen idari para cezasına ilişkin işlemlerin iptal ve yürütmesinin durdurulması istemiyle İstanbul İdare Mahkemesi nezdinde davalar açılmış olup yargı süreci devam etmektedir.

 Danıştay süreci devam ediyor

İstanbul Valiliği’nce ilk derece mahkemelerinde gerekli savunmalar yapılmış, ilk derece mahkemelerinde verilen kararlara karşı Danıştay’da temyize gidilmiştir. Avea tarafından İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nde açılan davada alınan idari işlemin iptali kararıyla ilgili İstanbul Valiliği’ne bakanlığımızca görüş bildirilmiştir. Firmaların açtığı davalar hakkında Danıştay’da temyiz ve karar düzeltme süreçleri devam etmektedir.”

Bu Haber 949 defa okunmuştur.
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
SİBER TERÖRLE MÜCADELE
İNTERNETTE EN HIZLI ÜLKELER
İNTERNETE DÜŞMAN OLMAK
BTK 131 FİRMANIN YETKİSİNİ İPTA
TELEKOM SEKTÖRÜNÜN DURUMU ÇALIŞT
TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ GSMA YÖNET
FETÖ´NİN BİLİŞİM CASUSLUĞU
TURKcell RUScell mi OLUYOR?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!