7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÜÇ OPERATÖRE BÜYÜK CEZAÜÇ OPERATÖRE BÜYÜK CEZA

Tarih: 2013-08-22

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sözleşmeye aykırı uygulamaları nedeniyle üç operatöre ceza kesti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sözleşmeden kaynaklı aykırı uygulamalar nedeniyle Turkcell, Avea ve Vodafone’a 148 milyon liralık idari para cezası uygulanması için İstanbul Valiliği’ne başvurdu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, son olarak Rekabet Kurulu’nun soruşturma açtığı Turkcell’in de aralarında olduğu üç operatör için kanuna aykırı hareketleri nedeniyle ceza kesilmesi için İstanbul Valiliği’ne gittiklerini söyledi.

Aykırı reklam cezası 142 milyon

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesini yanıtlayan Bakan Yazıcı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından 2005-2013 tarihleri arasında ticari reklamlar, ilanlar, süreli yayın promosyonları, kampanyalı konut satışları gibi konularda karara bağlanarak işlem yapılan idari para cezası miktarının 142 milyon 210 bin lira olduğunu kaydetti.

Yazıcı, yine son 8 yıllık dönemde Reklam Kurulu ve süreli yayın promosyonu kararlarına karşı yapılan itirazlar sonucunda mahkemelerce 5 milyon 479 bin liralık idari para cezasının da iptal edildiğini açıkladı.

 Kanuna aykırı uygulamaları var

2009 yılından 1 Temmuz 2013 tarihine kadar Reklam Kurulu kararlarının iptali amacıyla 14 dava açıldığını da belirten Yazıcı, “2007 yılından 1 Temmuz 2013 tarihine kadar Reklam Kurulu tarafından GSM operatörlerine toplamda 22 milyon 585 bin lira tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir” dedi.

GSM sektöründe faaliyet gösteren firmaların sözleşme ve uygulamalarının incelenmesi sonucunda kanuna aykırı uygulamalarının tespit edildiğini de kaydeden Yazıcı, operatörlerle ilgili şu bilgileri verdi:

 En büyük ceza Turkcell'e geldi

“Turkcell hakkında 68 milyon, Vodafone hakkında 29 milyon, Avea hakkında da 51 milyon liralık idari para cezası uygulanması için İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulunulmuştur. Valilikçe de söz konusu hususlar karar bağlanarak ilgililere tebliğ edilmiştir. Söz konusu firmalar tarafından İstanbul Valiliği’nce tesis edilen idari para cezasına ilişkin işlemlerin iptal ve yürütmesinin durdurulması istemiyle İstanbul İdare Mahkemesi nezdinde davalar açılmış olup yargı süreci devam etmektedir.

 Danıştay süreci devam ediyor

İstanbul Valiliği’nce ilk derece mahkemelerinde gerekli savunmalar yapılmış, ilk derece mahkemelerinde verilen kararlara karşı Danıştay’da temyize gidilmiştir. Avea tarafından İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nde açılan davada alınan idari işlemin iptali kararıyla ilgili İstanbul Valiliği’ne bakanlığımızca görüş bildirilmiştir. Firmaların açtığı davalar hakkında Danıştay’da temyiz ve karar düzeltme süreçleri devam etmektedir.”

Bu Haber 1104 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!