VATANDIR…SATILAMAZ…!VATANDIR…SATILAMAZ…!

Tarih: 2013-08-28

Ne Suriye’deki gelişmeler, ne Mısır, ne de başka bir şey…

 

Belki pek çok kişi farkında değil ama, geçen haftanın en önemli olayı özelleştirmecilerin Yatağan’dan kovulması.

 

Tam da Büyük Zafer’in 91. yıl törenleri öncesi işçilerin üretim tesislerine “Vatandır… Satılamaz…!” sloganlarıyla sahip çıkması.

 

12 Eylül darbesinin en önemli sonucu olan özelleştirme yağması başlayalı beri pek çok kamu işçisi kurumuna sahip çıkmaya çalıştı. Hepsi bu mücadeleler sırasında kendi kurumunu “Vatandır…Satılamaz…!” sloganı ile savundu. Ne yazık ki hiç biri başarılı olamadı. Elde ne TEKEL kaldı, ne Telekom, ne limanlar, ne elektrik dağıtım şebekeleri, ne kağıt fabrikaları, ne alüminyum ne şeker, ne gübre fabrikaları…

 

Hepsi yağmalandı…

 

Buraları, yağmalayanlara neredeyse üste para verdiler. Bunun teorisini de yaptılar.

 

Ama bu kez öyle olmadı. Olmayacak da…

 

Muğla yöresinde kurulu termik santraller ile bunları alacaklara hediye edilecek kömür sahalarının yiğit işçileri her seferinde daha büyük bir direnişle karşı koyuyor.

 

22 Ağustos Perşembe günü de öyle oldu. Özelleştirme hazırlıkları için Yatağan’a gelen avukatlar Yatağan Termik Santrali ve GELİ (Güney Ege Linyitleri İşletmesi) işçilerinin elinden zor kurtuldular. Kaçacak delik aradılar. Her iki işletmede işçiler ayağa kalktı. Hele GELİ’de toplantı salonunda işçiler tarafından kuşatılan özelleştirmecilerin fotoğraflarında yüzlerindeki korku görülmeye değer. GELİ Müdürlüğünün kırmızı halıları üzerindeki çıplak ayaklı maden işçileri özelleştirmecilerin bu kez başarılı olamayacağını müjdeliyor.

 

“KİT’ler Vatandır…Satılamaz…!” sloganı özelleştirme karşıtı mücadelenin sadece iş- ekmek kavgası değil, vatan kavgası olduğunun işçiler tarafından kavrandığını gösteriyor. Yatağan’daki tesisler özelleşse de işçilerinin büyük çoğunluğu işini kaybetmeyecek. Ama vatan kaybedecek.

 

Yatağanlı işçilerin işletmelerine sahip çıktığı kadar koca koca generaller Kozmik Odalarına sahip çıkabilselerdi, şimdi cezaevleri general dolu olmazdı. Generallerin Kozmik Odalarının sırlarına sahip çıkamadığından çok daha büyük bir bilinçle işçiler tesislerine sahip çıkıyor.

 

Türkiye son 33 yıldır tarihinde görülmemiş ölçüde Amerikancı iktidarlarca yönetiliyor. Bu kadar Amerikancı olup Amerikancılardan hiçbir şey öğrenememiş olmaları ibret verici. Onlar sadece köleliği ve teslimiyeti öğreniyorlar.

 

ABD, ülkeye yön veren sermaye sınıfına şu sözü vermiştir:

 

“Senin paranın ve sermayenin gittiği her yerde ABD ordusu senin paranın ve sermayenin bekçiliğini yapacaktır. Ordusunu gönderemediği yerlerde işbirlikçi iktidarların ordusunu kullanacaktır.”

 

Bu söz herhangi bir yerde yazılı olmayabilir. Ancak 100 yıllık uygulama, hele hele bunun son 60-65 yılındaki uygulama bu sözlerin varlığının en büyük delilidir.  Vietnem’da, Kamboçya’da, Şili’de, Panama’da, Venezuella’dai Irak’ta, Libya’da, Tunus’ta, Mısır’da, Afganistan’da yaşadıklarımız belki de hiçbir yerde yazılı olmayan bu sözün uygulamasıdır.

 

Bizim gibi ülkelere dayatılan özelleştirme politikalarında ulusal birikimleri “vatandır” diyerek korumaya kalkan  işçi sınıfının üzerine kendi askeri, jandarması sürülmektedir.

 

Dileriz Yatağan’da, Yeniköy’de, Kemerköy’de gelişmeler böyle olmaz.

 

Kendi Kozmik Odasını savunamayan asker, işletmelerini savunan işçilerin karşısına dikilmez.

 

91 yıl önce zafere ulaşan Kurtuluş Savaşımız, sadece işgal yüzünden verilmedi. O kutsal savaş aynı zamanda yabancıların elindeki limanlarımızı, elektrik, telefon, havagazı, tuz, demiryolu, madenler gibi stratejik işletmelerimizi de geri almak için verildi.

 

İşçi sınıfımız, vatanları, fabrikalarının tel örgüleriyle sınırlı özelleştirmecilere karşı, toprağının bir karışları bile kendilerine ait olmayan fabrikalarını, madenlerini savaş vererek koruyacaktır.

 

“Vatandır…Satılamaz…!”  diyerek…

 

Lütfü Kırayoğlu - yenibursa.com

Bu Haber 1928 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!