7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BİLİŞİM SEKTÖRÜ RAKAMLARINI AÇIKLANDI!BİLİŞİM SEKTÖRÜ RAKAMLARINI AÇIKLANDI!

Tarih: 2013-08-30

Binali Yıldırım Bilişim sektörüne ilişkin 2. çeyrek rakamlarını açıkladı...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan, bilişim sektöründe 2013 yılı 2. çeyrek rakamlarını açıkladı.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe, bu yılın ilk 6 ayında özellikle genişbant erişim hizmetleri başta olmak üzere önemli artışlar gerçekleştiğini belirten Bakan Yıldırım,  bilgi toplumuna dönüşüm sürecindeki dünyada, genişbant erişim hizmetlerinin gelişmişliğin önemli göstergelerinden biri haline geldiğini kaydetti.

Türkiye'de 10 yıl önce genişbant erişim abone sayısı 20 binin altındayken, bu gün rakamın 20,5 milyon kişiyi geçtiğine dikkati çeken Yıldırım, "Bunun 12,4 milyonu mobil internet kullanan abonelerdir. İnternet aboneliğinde yıllık büyüme oranı yüzde 12 olarak gerçekleşti" dedi.

Toplam mobil trafik hacminin yılın 2. çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 11,3 artış göstererek 47,76 milyar dakika olduğunu dile getiren Yıldırım, kısa mesaj  (SMS) sayısının ise  birinci çeyreğe göre yüzde 2 azalarak 44,09 milyar adet olduğunu belirtti.

Bakan Yıldırım, 2013'ün 2. çeyreğinde Türkiye'nin 323 dakika ortalama aylık mobil kullanım süresiyle Avrupa'da gelişmiş ülkeler arasında en fazla mobil telefon görüşmesi yapan ülke olduğunu söyledi.

Mobil abone sayısı bir önceki dönemde 67,9 milyon iken, 68,02 milyona ulaştı. Mobil internet kullanan abone sayısı da 10,6 milyondan 12,4 milyon yükseldi."

Bu yılın ikinci 3 aylık döneminde sektörde faaliyet gösteren sabit ve mobil işletmecilerin toplam 1 milyar 150 milyon lira yatırım gerçekleştirdiğini belirten Yıldırım,  böylece söz konusu işletmecilerce 2013'ün ilk yarısında yapılan yatırımın 2 milyar 202 milyon liraya ulaştığını kaydetti.

Bu Haber 893 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!