DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BİLİŞİM SEKTÖRÜ RAKAMLARINI AÇIKLANDI!BİLİŞİM SEKTÖRÜ RAKAMLARINI AÇIKLANDI!

Tarih: 2013-08-30

Binali Yıldırım Bilişim sektörüne ilişkin 2. çeyrek rakamlarını açıkladı...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan, bilişim sektöründe 2013 yılı 2. çeyrek rakamlarını açıkladı.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe, bu yılın ilk 6 ayında özellikle genişbant erişim hizmetleri başta olmak üzere önemli artışlar gerçekleştiğini belirten Bakan Yıldırım,  bilgi toplumuna dönüşüm sürecindeki dünyada, genişbant erişim hizmetlerinin gelişmişliğin önemli göstergelerinden biri haline geldiğini kaydetti.

Türkiye'de 10 yıl önce genişbant erişim abone sayısı 20 binin altındayken, bu gün rakamın 20,5 milyon kişiyi geçtiğine dikkati çeken Yıldırım, "Bunun 12,4 milyonu mobil internet kullanan abonelerdir. İnternet aboneliğinde yıllık büyüme oranı yüzde 12 olarak gerçekleşti" dedi.

Toplam mobil trafik hacminin yılın 2. çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 11,3 artış göstererek 47,76 milyar dakika olduğunu dile getiren Yıldırım, kısa mesaj  (SMS) sayısının ise  birinci çeyreğe göre yüzde 2 azalarak 44,09 milyar adet olduğunu belirtti.

Bakan Yıldırım, 2013'ün 2. çeyreğinde Türkiye'nin 323 dakika ortalama aylık mobil kullanım süresiyle Avrupa'da gelişmiş ülkeler arasında en fazla mobil telefon görüşmesi yapan ülke olduğunu söyledi.

Mobil abone sayısı bir önceki dönemde 67,9 milyon iken, 68,02 milyona ulaştı. Mobil internet kullanan abone sayısı da 10,6 milyondan 12,4 milyon yükseldi."

Bu yılın ikinci 3 aylık döneminde sektörde faaliyet gösteren sabit ve mobil işletmecilerin toplam 1 milyar 150 milyon lira yatırım gerçekleştirdiğini belirten Yıldırım,  böylece söz konusu işletmecilerce 2013'ün ilk yarısında yapılan yatırımın 2 milyar 202 milyon liraya ulaştığını kaydetti.

Bu Haber 759 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!