TÜRK TELEKOM’DAKİ KAMU TEMSİLCİLERİ!TÜRK TELEKOM’DAKİ KAMU TEMSİLCİLERİ!

Tarih: 2013-09-23

Türk Telekom’dan (KAP) Kamuyu Aydınlatma Platformu’na Türk Telekom Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri hakkında geçtiğimiz hafta açıklama gönderildi.

Açıklamada Türk Telekom Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri’nin Adı Soyadı, Görevi, Mesleği, Son 5 Yılda Ortaklıkta Üstlendikleri Görevler, Son Durum İtibariyle Ortaklık Dışında Aldıkları Görevler, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Olup Olmadıkları, Yer Aldıkları Komiteler ve Görevleri belirtilmektedir.

Tabloda kamu adına yer alan isimleri, devletteki görevleri ile Türk Telekom A.Ş.’deki pozisyonlarını görünce bazı soruların cevabını hep beraber aramaya, anlamaya çalışalım istedik. Meselenin daha iyi izah edebilmesi için Oger Telekom temsilcileri ile birlikte Türk Telekom A.Ş.’de kamu adına görevlendirilen hükümetin pardon devletin temsilcilerinin bulunduğu bölümler farklı renklerde gösterilmiştir.

Türk Telekom Yönetim ve Denetim Kurulu'nda Türk Milletini temsil edenler hakkında bazı ayrıntılar ve düşünceler; 

1- T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı olan Mehmet Habip Soluk, sektörün 2. Adamı konumunda. Karşısında Türk Telekom ile rakiplerinin çelişen çıkarlarına ilişkin sorunlar geldiğinde tarafsız kalması mümkün mü? Bir başka dikkat çekici husus ise tablodaki açıklamaya göre Müsteşar Sayın Soluk diğer kamu temsilcilerinden farklı olarak Yönetim Kurulunda “Bağımsız Üye Değil” ibaresi ile yer almakta. Tıpkı Mohammed Hariri ve arkadaşları gibi!

2- TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin,  Türk Telekom’da daha önce Denetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Denetim Komitesi Üyeliği, İcra Komitesi Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Son düzenlemede ise Avea İletişim Hizmetleri A.Ş., Türkiye Golf Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelikleri, Türk Telekom Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği’nin yanı sıra Türk Telekom’da  Denetim Komitesi Üyeliği gibi bunca önemli görevin altından nasıl kalkabildikleri? Belki 5-6 kişinin zorlukla yerine getirebileceği, yoğun mesai gerektiren görevleri tek başlarına üstlenmelerinin sebebi hikmeti de merak konusu. Bir başka merak konusu ise Süper Lig Maç Yayınları gibi ihalelerde TRT ‘den yana mı, yoksa Türk Telekom’dan yana mı inisiyatif kullandı/kullanacak?

3- TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TTNET A.Ş. (YK. Bşk. Yrd.), Net Ekran Televizyonculuk Ve Medya Hizmetleri Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyeliği ile Denetim Komitesi Üyeliğinde de bulunmakta. Demiryollarında onca yoğun işin arasında çok farklı sektörler olan bilişim ve Medya sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerde Yönetim Kurulu Üyeliği hiç de kolay olmasa gerek.

4- T.C. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala Türk Telekom’da daha önce Denetim ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Sayın Ala, KAP’a yapılan son açıklamada yeniden Yönetim Kurulu Üyeliği ve Denetim Komitesi Başkanlığı da yapmaktalar. Sayın Başbakanlık Müsteşarı ülkemizin yoğun gündemine rağmen Türk Telekom’daki görevlerini de yıllardır sürdürmekte. Ancak kaç batı ülkesinde Başbakanlık Müsteşarları yabancı sermayenin kontrolünde bulunan şirketlerde kamu temsilcisi olarak da olsa Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır?

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Lütfi Aydın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı Zeynep İnce, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal Türk Telekom A.Ş.’de Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktalar. Bu üyeler de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile ilişkili.

6- Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile kamuda başka görevi olmayan Adnan Çelik dışında kalan kamu adına “Bağımsız Üye” olarak Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin tamamı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile bağlantılı. Örneğin Maliye Bakanlığından, Hazine Müsteşarlığından, Sermaye Piyasası Kurumundan, Rekabet Kurumundan yada başka kamu kurumlarından hiç temsilci bulunmamakta. Neredeyse üyelerin tamamı Binali Yıldırım bakanın ekibinden oluşmaktadır.

7- Bir başka husus ise bu ekibin karşısında başta diğer Gsm operatörleri olmak üzere kontrol ve denetim görevi olan Bilgi Teknolojileri Kurumu, Rekabet Kurumu vb. kamu kurumları ortaya çıkan olumsuzluklarda nasıl direnç gösterebildikleridir?

8- Hele, Türk Telekom özelleştirmesinden önce lisans alarak işletmeciliğe soyunan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri var ki, yıllar sonra onların geldikleri yer ortada. Sektörde adları var, kendileri yok. Yıllar boyu sorunlarının çözülmesini bekleyip durmaktalar.

9- Türk Telekom da kamu adına Yönetim ve Denetim Kurullarında bulunanların keyfi yerinde olsa gerek. Mutlu olmasalar yıllardır üst üste niye görev kabul etsinler? Gördüğümüz kadarıyla Sayın Bakan Binali Yıldırım da işleyişten memnun olmalı. Çalışma ekibinde yer alan isimler Yönetim ve Denetim Kurullarında bulunmaktalar. Şirketin üst yönetiminde yer alan bazı isimlerin Sayın bakan tarafından ilgi ve takdir gördükleri iddiaları yanı sıra Türk Telekom’un düzenlediği her türlü etkinlikte yer almaktalar. Oger grubu ise Türk Telekom’daki beklentilerine ne kadar karşılık buldu? Bunu bizlerin kestirmesi elbette mümkün bulunmamaktadır. Ancak sessizliklerini korumaları işlerin yolunda gittiğinin göstergesi olabilir mi? Tartışılır. Ya çalışanlar? Bizler için en önemli kesim Türk Telekom çalışanları. İmkân olsa da her kademede çalışanlar gerçek duygu ve düşüncelerini açıklayabilseler. Belki de 2006’dan bu yana yaşananlar ve gelinen nokta çok daha iyi değerlendirilebilirdi. Hükümet mi? Onlar için her şey atama, görevlendirme listeleri ile rakamlardan ibaret değil mi?

Sahi “Babalar gibi satanlar” kimlerdi?

Bu Haber 3548 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!