DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ALLAH RAHMET EYLESİNALLAH RAHMET EYLESİN

Tarih: 2013-09-28

Sevdiğimiz iki insanı, iki ustayı üst üste kaybetmiş olmamız çok üzücü.

1 Eylül 1930 tarihinde Ankara 'da dünyaya gelen, bürokrat, avukat ve yazar Turgut Özakman'ın yaşama veda etti. Özakman 14 Eylül'den bu yana Ankara Güven Hastanesi'nde kalp yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu. Türkiye'de Turgut Özakman'ın büyük kitlelerce tanınıp sevilmesi Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı "Şu Çılgın Türkler" adlı belgesel-romanıyla olmuştu. Kitap, haftalarca en çok satanlar listelerinin zirvesinden inmedi.

Tiyatro ve sinemanın duayen oyuncusu Tuncel Kurtiz sabah sporunu yaptıktan sonra geldiği Etiler'deki evinde yaşamını yitirdi. Birçok sinema filmi ve televizyon dizisinde yer olan usta oyuncu en son Muhteşem Yüzyıl dizisi kadrosunda yer alıyordu. Kurtiz, oynadığı 70 filmle çok sayıda "En İyi Yardımcı Oyuncu" ödülü aldı. Yılmaz Güney'in Umut, Sürü, Duvar gibi unutulmaz filmlerinde vazgeçemediği oyuncu olan Kurtiz, oynadığı karakterle bütünleşerek gerçekçilik hissini en güçlü yansıtan sanatçılardan birisiydi.

Ve anmadan geçemeyeceğimiz bir başka büyük usta Neşet Ertaş.

Halk müziği tarihin derinliğinden gelen hayatımıza, dünyamıza ilişkin ne varsa anlatır. Hem de duygularımıza dokunarak...

Türkülerimiz deryadır, denizdir, üretimdir, aşktır, sevgidir, haykırıştır, baş kaldırıdır. Onlarsız bir hayat güdük kalır, çorak olur. Türkülerimizi, İç Anadolu’nun bozlaklarını babası halk ozanı Muharrem Ertaş’dan aldığı feyzle daha yukarılara taşıyan Neşat Ertaş bir yıl önce aramızdan ayrıldı.

Neşet Ertaş 25 Eylül 2012 tarihinde yani geçen yıl bu gün İzmir’de 74 şaşında hayata veda etti. Yorgun, ‘garip’ ‘göynü kırık’ fukara adam daha fazla dayanamadı bu ’yalan dünyaya’ küçük bedeni sonsuzluğa göç etti. Ama ürettikleri, eserleri, sesi hep doruklarda, yükseklerde yankılandı. Değil bir yıl, insanlık yaşadıkça “Bozkırın Tezenesi” unutulmayacak…

Ustalarımızı rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz…

 

Bu Haber 928 defa okunmuştur.
YARIŞMAYA DAVET
KUTLU OLSUN
ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI
KİTAP SÖYLEŞİ GÜNLERİ
KONFERANSA DAVET
ÖZELLEŞTİRME VE ACI SONUÇ
DR. ÖZDEMİR KONFERANS VERDİ
POSTA MEMURLUĞUNDAN SADRAZAMLIĞA
KONFERANSA DAVET
SİBEL DURAL´A GEÇMİŞ OLSUN
HOŞGELDİN 2017
AÇIK TEŞEKKÜR
YÖNETİM KURULU GÖREV BÖLÜMÜ YAPT
GENEL KURULDA BAŞKANIMIZIN YAPT
5. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ YAPILD
TERÖRE LANET
FAALİYET RAPORUMUZ
BAŞKANIMIZLA YAPILAN RÖPORTAJ
GENEL KURUL İLANI
ATA’MIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!