6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
ALLAH RAHMET EYLESİNALLAH RAHMET EYLESİN

Tarih: 2013-09-28

Sevdiğimiz iki insanı, iki ustayı üst üste kaybetmiş olmamız çok üzücü.

1 Eylül 1930 tarihinde Ankara 'da dünyaya gelen, bürokrat, avukat ve yazar Turgut Özakman'ın yaşama veda etti. Özakman 14 Eylül'den bu yana Ankara Güven Hastanesi'nde kalp yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu. Türkiye'de Turgut Özakman'ın büyük kitlelerce tanınıp sevilmesi Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı "Şu Çılgın Türkler" adlı belgesel-romanıyla olmuştu. Kitap, haftalarca en çok satanlar listelerinin zirvesinden inmedi.

Tiyatro ve sinemanın duayen oyuncusu Tuncel Kurtiz sabah sporunu yaptıktan sonra geldiği Etiler'deki evinde yaşamını yitirdi. Birçok sinema filmi ve televizyon dizisinde yer olan usta oyuncu en son Muhteşem Yüzyıl dizisi kadrosunda yer alıyordu. Kurtiz, oynadığı 70 filmle çok sayıda "En İyi Yardımcı Oyuncu" ödülü aldı. Yılmaz Güney'in Umut, Sürü, Duvar gibi unutulmaz filmlerinde vazgeçemediği oyuncu olan Kurtiz, oynadığı karakterle bütünleşerek gerçekçilik hissini en güçlü yansıtan sanatçılardan birisiydi.

Ve anmadan geçemeyeceğimiz bir başka büyük usta Neşet Ertaş.

Halk müziği tarihin derinliğinden gelen hayatımıza, dünyamıza ilişkin ne varsa anlatır. Hem de duygularımıza dokunarak...

Türkülerimiz deryadır, denizdir, üretimdir, aşktır, sevgidir, haykırıştır, baş kaldırıdır. Onlarsız bir hayat güdük kalır, çorak olur. Türkülerimizi, İç Anadolu’nun bozlaklarını babası halk ozanı Muharrem Ertaş’dan aldığı feyzle daha yukarılara taşıyan Neşat Ertaş bir yıl önce aramızdan ayrıldı.

Neşet Ertaş 25 Eylül 2012 tarihinde yani geçen yıl bu gün İzmir’de 74 şaşında hayata veda etti. Yorgun, ‘garip’ ‘göynü kırık’ fukara adam daha fazla dayanamadı bu ’yalan dünyaya’ küçük bedeni sonsuzluğa göç etti. Ama ürettikleri, eserleri, sesi hep doruklarda, yükseklerde yankılandı. Değil bir yıl, insanlık yaşadıkça “Bozkırın Tezenesi” unutulmayacak…

Ustalarımızı rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz…

 

Bu Haber 1092 defa okunmuştur.
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BİR İMZA... BİR SÖYLEŞİ...
EBRU KURSUNA BEKLİYORUZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!