7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
AKP SATA SATA BİTİRDİAKP SATA SATA BİTİRDİ

Tarih: 2013-10-01

Toroslar EDAŞ'ın özel sektöre devriyle birlikte kamu, elektrik dağıtımından tümüyle çekildi.

Özelleştirme sürecinin sonunda, Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım bölgesine hizmet götüren tüm şirketler özel sektöre devredildi.

Kayseri, Aydın-Denizli-Muğla ve Adıyaman-Kahramanmaraş bölgelerinde bir süredir Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı ve Ticareti ile Görevlendirilmesi Hakkında Kanun kapsamında özel sektörce elektrik dağıtım hizmeti sunuluyor.

Son olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirilmesi öngörülen 18 dağıtım şirketinin tamamı (Başkent, Sakarya, Meram, Osmangazi, Çoruh, Çamlıbel, Fırat, Yeşilırmak, Uludağ, Trakya, Akdeniz, Boğaziçi, Gediz, Aras, AYEDAŞ, Vangölü, Dicle ve Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ) özel sektöre devredildi.

Devri tamamlanan 18 dağıtım şirketinden elde edilecek özelleştirme geliri 12,7 milyar doları bulacak.

Özelleştirme sürecinde en büyük gelir İstanbul Avrupa Yakası EDAŞ’tan elde edilecek. İstanbul Avrupa Yakası EDAŞ’ın özelleştirilmesinden Hazine’ye 1 milyar 960 milyon dolar gelir sağlanacak. Toroslar EDAŞ’ın devriyle devletin kasasına 1 milyar 725 milyon dolar girecek. Gediz EDAŞ’ın devrinin hazineye katkısı da 1 milyar 231 milyon dolar olacak.

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde en düşük gelir ise 118 milyon dolar ile Vangölü EDAŞ’tan elde edilecek.

İdarenin 18 elektrik dağıtım şirketinin özelleştirilmesine ilişkin çalışmasını tamamlamasıyla Türkiye’deki yaklaşık 34 milyon elektrik abonesi bundan sonra özel sektörden hizmet alacak.

- “Türkiye, Avrupa’nın en büyük şebekelerinden biri haline geldi”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da temel enerji politikalarından biri olan enerji piyasalarının tam rekabetçi ve serbest bir yapıya kavuşması hedefi doğrultusunda 21 dağıtım bölgesinin özel sektöre devrinin tamamlandığını söyledi.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Yıldız, şöyle konuştu:

“Biz burada varlık satışı değil, hisse devrinden ve hizmetlerin belli süreliğine özel sektöre devredilmesinden bahsediyoruz. Türkiye bugün 1 milyon kilometre elektrik şebekesiyle Avrupa’nın en büyük şebekelerinden biri haline geldi. Bu sistemi özel sektör, vatandaşımız lehine sağlıklı, kaliteli ve verimli bir şekilde yönetecektir. Biz de kamu olarak bu süreci iyi yöneteceğiz ve üzerimize düşen sorumluluğu denetim mekanizmalarımızla birlikte yerine getireceğiz. Hedeflediğimiz tam rekabetçi serbest bir piyasa yapısı hedefi ve vatandaşımız lehine sürecin yakından takipçisi olacağız.”

”Devlet eliyle elektrik dağıtım dönemi mazide kaldı”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yaptığı değerlendirmede son olarak Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’nin de özel sektöre devri ile bir devrin kapandığına dikkati çekerek, artık devlet eliyle elektrik dağıtımının mazide kaldığını vurguladı. Şimşek, şunları söyledi:

“Bu tarihi devirlerle birlikte uzun yıllardır zarar eden, kayıp kaçak ve tahsilat problemleri ile uğraşan, yatırım ve operasyonel faaliyetlerinin devamı için sürekli bütçeden kamu kaynağı tüketen dağıtım şirketleri artık özel sektörün elinde olacak. Bundan sonra yatırım harcamaları özel sektör tarafından yapılacak ve performansa dayalı bir faaliyet sürdürmek suretiyle sektörün kronik sorunlarına çare bulunacak. Dolayısıyla söz konusu şirketler kar elde ederek, devlete özelleştirme bedelinin yanı sıra ayrıca, vergi veren şirketler haline gelecek”

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının özelleştirmesini tamamladığı elektrik dağıtım şirketleri, abone sayıları, kapsadığı iller ve ihale bedelleri şöyle:

 

Abone Sayısı

Kapsadığı İller

İhale Bedeli

 

(bin)

 

(milyon dolar)

BAŞKENT EDAŞ

2.951

ANKARA, ÇANKIRI, KASTAMONU, ZONGULDAK, KIRIKKALE, BARTIN, KARABÜK

1.225,0

SAKARYA EDAŞ

1.275

BOLU, KOCAELİ, SAKARYA, DÜZCE

600,0

MERAM EDAŞ

1.483

KIRŞEHİR, KONYA, NEVŞEHİR, NİĞDE, AKSARAY, KARAMAN

440,0

OSMANGAZİ EDAŞ

1.232

AFYONKARAHİSAR, BİLECİK, ESKİŞEHİR, KÜTAHYA, UŞAK

485,0

ULUDAĞ EDAŞ

2.265

BALIKESİR, BURSA, ÇANAKKALE, YALOVA

940,0

ÇAMLIBEL EDAŞ

735

SİVAS, TOKAT, YOZGAT

258,5

YEŞİLIRMAK EDAŞ

1.429

AMASYA, ÇORUM, ORDU, SAMSUN, SİNOP

441,5

ÇORUH EDAŞ

959

ARTVİN, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, RİZE, TRABZON

227,0

FIRAT EDAŞ

657

BİNGÖL, ELAZIĞ, MALATYA, TUNCELİ

230,3

TRAKYA EDAŞ

790

EDİRNE, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ

575,0

BOĞAZİÇİ EDAŞ

4.202

İSTANBUL AVRUPA YAKASI

1.960,0

AKDENİZ EDAŞ

1.677

ANTALYA, BURDUR, ISPARTA

546,0

GEDİZ EDAŞ

2.488

İZMİR, MANİSA

1.231,0

ARAS EDAŞ

725

AĞRI, ERZİNCAN, ERZURUM, KARS, BAYBURT, ARDAHAN, IĞDIR

128,5

TOROSLAR EDAŞ

2.879

ADANA, GAZİANTEP, HATAY, MERSİN, KİLİS, OSMANİYE

1.725,0

AYEDAŞ

2.389

İSTANBUL ANADOLU YAKASI

1.227,0

VANGÖLÜ EDAŞ

459

BİTLİS, HAKKARİ, MUŞ, VAN

118,0

DİCLE EDAŞ

1.221

DİYARBAKIR, MARDİN, SİİRT, ŞANLIURFA, BATMAN, ŞIRNAK

387,0

 

29.816

 

12.744,8

- Türkiye’de elektrik dağıtımı

Elektrik sektöründeki dağınık yapıyı ortadan kaldırmak ve işletme bütünlüğünü sağlamak amacıyla 1970′de çıkarılan 1312 sayılı Kanun ile Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kuruldu. İmtiyazlı şirketlerin görev bölgeleri ve belediye sınırları dışında tüm yurtta elektriğin üretim, iletim, dağıtım ve satış hizmetleri TEK bünyesinde toplanmıştı.

Hizmetlerin daha etkin, daha verimli ve çağdaş bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla ve özelleştirme politikaları çerçevesinde TEK, Bakanlar Kurulunun 12 Ağustos 1993 tarihli kararı ile Türkiye Elektrik Üretim-İletim AŞ (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ. (TEDAŞ) adı altında iki ayrı iktisadi devlet teşekkülü olarak yeniden yapılandırıldı. TEAŞ ve TEDAŞ, 1994′te tüzel kişiliklerine kavuştu.

Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe rekabete dayalı bir ortamın oluşturulması ve gerekli reformların yapılmasını sağlamak amacıyla dağıtım bölgeleri baz alınarak kamu mülkiyetindeki elektrik işletmelerinin yeniden yapılandırılması suretiyle elektrik enerjisi dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesine karar verildi ve TEDAŞ 2 Nisan 2004 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alındı. Dağıtım bölgeleri yeniden belirlenerek, Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrıldı.

 

sozcu.com.tr

Bu Haber 1168 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!