Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
3 GELİNDEN BİRİ ÇOCUK!3 GELİNDEN BİRİ ÇOCUK!

Tarih: 2013-10-13

Bugün sizlerle devlet kurumlarının yıllardır çözüm üretemediği/üretmediği buna rağmen medyanın büyük bölümünün görmezden geldiği, yinede çarpıcı tespitlerde bulunulan değerli bir çalışmanın ortaya koyduğu toplumsal sorunumuzu paylaşmak istedik.

 

3 GELİNDEN BİRİ ÇOCUK!

Çocuk gelinlerin yüzde 82'si okuma yazma bilmiyor.

Türkiye'de son 3 yılda 134 bin 629 kız, 18 yaşın altında evlendirildi. İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre geçen yıl 20 bin aile, 16 yaşından küçük kızlarını evlendirmek için mahkemeye başvurdu

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Tunç'un verdiği bilgiye göre, Türkiye'de her 3 evlilikten birisi 18 yaşın altında yapılıyor. Araştırmalar, çocuk gelinlerin yüzde 82'sinin okuma yazma bilmediğini ortaya koyuyor. Yrd. Doç. Dr. Sevilay Şahin'in verdiği bilgiye göre ise, Türkiye'de son 3 yılda 134 bin 629 kız çocuğu, 18 yaşın altında evlendi. 16 yaşından küçük kızlarını evlendirmek için yalnızca geçen yıl mahkemeye başvuran ailelerin sayısı ise 20 bin.

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün katıldığı "Kız Çocuklarının Eğitim ve Öğretiminde Yeni Politika ve Uygulamalar Çalıştayı"nda eğitimde 4+4+4 düzenlemesini kız çocuklarını okullaşma oranını arttırmak için yaptıklarını söylemiş ve kızların okuması için 11 yıldır kapsamlı bir mücadele verdiklerini iddia etmişti.

İstatistikler gerçeği yansıtmıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nün, Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle Gaziantep'te düzenlediği, "Çocuk yaşta evlendirilen çocuklar ve çocuk hakları" konulu panelde konuşan Yrd. Doç. Dr. Erhan Tunç, araştırma sonuçlarına göre, çocuk yaşta evliliklerin eğitimsizlik ve çarpıtılmış dini inançlar nedeniyle yapıldığını söyledi. Tunç, "Resmi evlilik yaşı 18 ve üzeri olarak kabul ediliyor. Onun altındaki yaşlarda yapılan evlilikler, resmi kayıtlara geçmiyor. Böyle olunca da ortaya atılan istatistikler gerçeği yansıtmıyor. Gerçekte Türkiye'de her 3 kişiden biri, 18 yaş altında bir evlilikle karşı karşıya" diye konuştu.

3 evlilikten biri çocuk yaşta

Yrd. Doç. Dr. Erhan Tunç, Merkezi Şanlıurfa olan, daha sonra Diyarbakır, Batman, İzmir, Muğla ve Manisa'nın da dahil edildiği bir araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye'deki çocuk gelinlerin yüzde 82'sinin okuma yazma bilmediğini açıkladı. Tunç, şu bilgileri verdi: "Bu araştırmada 16 yaş ve altındaki evliliklerin oranı yüzde 40 civarında görünüyor. Şanlıurfa merkezde yapılan yeni bir araştırmada ise bu oranın yüzde 60'lara vardığı gözleniyor. İzmir için baktığımızda 16 yaş altında evlendirilen kız çocukların oranı yüzde 17. Türkiye'de ise bu genellemenin ortalaması alındığında her 3 evlilikten birinin; yani yüzde 37'sinin çocuk yaşta yapıldığı tespit ediliyor. 18 yaş altında erkeklerin evlenme oranı yüzde 24. Erken yaşta evliliklerde okur yazar oranı yüzde 18 civarında. Yani çocuk yaşta evlenenlerin yüzde 82'si okur yazar bile değil. Dolayısıyla bu konuyu eğitim açısından da değerlendirmek gerekiyor."

Erkeklerin 20 katı

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevilay Şahin ise İçişleri Bakanlığı'nın tespit ettiği rakamlara göre, geçen yıl 20 bin ailenin 16 yaşından küçük kızlarını evlendirmek için mahkemelere başvurduğunu söyledi. Şahin, şu bilgileri verdi: "Son 3 yılda 18 yaşın altında evlenen kızların sayısı 134 bin 629. 18 yaşını doldurmadan evlenen erkeklerin sayısı 5 bin civarında. Yani çocuk yaşta evlendirilen kızların sayısı erkeklerin 20 katı. Bu korkunç ve kanayan yaramız diye düşünüyorum. Yeni bir araştırma verilerine göre, Türkiye genelinde hâlâ 181 bin 36 çocuk gelin var."

Bu Haber 1315 defa okunmuştur.
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
EMEKLİLERE KÖTÜ HABER
MOBİL KULLANIMINDA AVRUPA BİRİNC
ANNELER BABALAR DİKKAT!
4,5 G KULLANIMI YÜKSELİŞTE
PTT´DEN TARİHİ MASA AÇIKLAMASI
VODAFONE VAKFI DÜŞ ORTAKLARI ARI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!