"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
3 GELİNDEN BİRİ ÇOCUK!3 GELİNDEN BİRİ ÇOCUK!

Tarih: 2013-10-13

Bugün sizlerle devlet kurumlarının yıllardır çözüm üretemediği/üretmediği buna rağmen medyanın büyük bölümünün görmezden geldiği, yinede çarpıcı tespitlerde bulunulan değerli bir çalışmanın ortaya koyduğu toplumsal sorunumuzu paylaşmak istedik.

 

3 GELİNDEN BİRİ ÇOCUK!

Çocuk gelinlerin yüzde 82'si okuma yazma bilmiyor.

Türkiye'de son 3 yılda 134 bin 629 kız, 18 yaşın altında evlendirildi. İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre geçen yıl 20 bin aile, 16 yaşından küçük kızlarını evlendirmek için mahkemeye başvurdu

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Tunç'un verdiği bilgiye göre, Türkiye'de her 3 evlilikten birisi 18 yaşın altında yapılıyor. Araştırmalar, çocuk gelinlerin yüzde 82'sinin okuma yazma bilmediğini ortaya koyuyor. Yrd. Doç. Dr. Sevilay Şahin'in verdiği bilgiye göre ise, Türkiye'de son 3 yılda 134 bin 629 kız çocuğu, 18 yaşın altında evlendi. 16 yaşından küçük kızlarını evlendirmek için yalnızca geçen yıl mahkemeye başvuran ailelerin sayısı ise 20 bin.

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün katıldığı "Kız Çocuklarının Eğitim ve Öğretiminde Yeni Politika ve Uygulamalar Çalıştayı"nda eğitimde 4+4+4 düzenlemesini kız çocuklarını okullaşma oranını arttırmak için yaptıklarını söylemiş ve kızların okuması için 11 yıldır kapsamlı bir mücadele verdiklerini iddia etmişti.

İstatistikler gerçeği yansıtmıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nün, Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle Gaziantep'te düzenlediği, "Çocuk yaşta evlendirilen çocuklar ve çocuk hakları" konulu panelde konuşan Yrd. Doç. Dr. Erhan Tunç, araştırma sonuçlarına göre, çocuk yaşta evliliklerin eğitimsizlik ve çarpıtılmış dini inançlar nedeniyle yapıldığını söyledi. Tunç, "Resmi evlilik yaşı 18 ve üzeri olarak kabul ediliyor. Onun altındaki yaşlarda yapılan evlilikler, resmi kayıtlara geçmiyor. Böyle olunca da ortaya atılan istatistikler gerçeği yansıtmıyor. Gerçekte Türkiye'de her 3 kişiden biri, 18 yaş altında bir evlilikle karşı karşıya" diye konuştu.

3 evlilikten biri çocuk yaşta

Yrd. Doç. Dr. Erhan Tunç, Merkezi Şanlıurfa olan, daha sonra Diyarbakır, Batman, İzmir, Muğla ve Manisa'nın da dahil edildiği bir araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye'deki çocuk gelinlerin yüzde 82'sinin okuma yazma bilmediğini açıkladı. Tunç, şu bilgileri verdi: "Bu araştırmada 16 yaş ve altındaki evliliklerin oranı yüzde 40 civarında görünüyor. Şanlıurfa merkezde yapılan yeni bir araştırmada ise bu oranın yüzde 60'lara vardığı gözleniyor. İzmir için baktığımızda 16 yaş altında evlendirilen kız çocukların oranı yüzde 17. Türkiye'de ise bu genellemenin ortalaması alındığında her 3 evlilikten birinin; yani yüzde 37'sinin çocuk yaşta yapıldığı tespit ediliyor. 18 yaş altında erkeklerin evlenme oranı yüzde 24. Erken yaşta evliliklerde okur yazar oranı yüzde 18 civarında. Yani çocuk yaşta evlenenlerin yüzde 82'si okur yazar bile değil. Dolayısıyla bu konuyu eğitim açısından da değerlendirmek gerekiyor."

Erkeklerin 20 katı

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevilay Şahin ise İçişleri Bakanlığı'nın tespit ettiği rakamlara göre, geçen yıl 20 bin ailenin 16 yaşından küçük kızlarını evlendirmek için mahkemelere başvurduğunu söyledi. Şahin, şu bilgileri verdi: "Son 3 yılda 18 yaşın altında evlenen kızların sayısı 134 bin 629. 18 yaşını doldurmadan evlenen erkeklerin sayısı 5 bin civarında. Yani çocuk yaşta evlendirilen kızların sayısı erkeklerin 20 katı. Bu korkunç ve kanayan yaramız diye düşünüyorum. Yeni bir araştırma verilerine göre, Türkiye genelinde hâlâ 181 bin 36 çocuk gelin var."

Bu Haber 1206 defa okunmuştur.
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!