TÜRK TELEKOM’DA SENDİKA BİLMECESİTÜRK TELEKOM’DA SENDİKA BİLMECESİ

Tarih: 2013-10-21

IRMAK AKINCI - birgun.net

Türk Telekom’un işten çıkarılan çalışanları, sendikalı oldukları için sürekli taciz edildiklerini ve tazminat bile verilmeden işten çıkartıldıklarını iddia ediyorlar.

Türk Telekom’da sendikalı çalışanlar mobbing ve tacize maruz kalıp işten çıkartılıyor; kuruma yıllarını vermiş birçok çalışana tazminat bile verilmiyor. Mağdurlar bu durumu sendika üyesi olduktan sonra yaşadıklarını ve sendikalı olmayan çalışanların bu uygulamalara maruz kalmadığını iddia ediyor. Türkiye Haber-İş Sendikası ise durumu inkâr ediyor.

‘DİSİPLİN SUÇU ALDIK’

Özelleştirme sonrası çalışan sayısındaki büyük düşüşün dikkati çektiği, Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom’da, işten çıkartılan çalışanlar sendika üyesi oldukları için işlerine son verildiğini iddia etti. Konu üzerine görüştüğümüz eski bir Türk Telekom çalışanı, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sekiz senelik Türk Telekom çalışanıyım.

Çağrı Merkezi’nde işe başlamıştım, daha sonrasında Kurumsal Hizmetler departmanına terfi ettirildim. Sendikaya üye olduğum duyulunca ben ve benim gibi birçok arkadaşım haksız yere disiplin suçları almaya başladık. Hakkımız olan izin günlerimizi kullandığımızda hakkımızda rapor yazılıyordu, mola süremizi iki dakika geçtiğimiz bahane edilerek disiplin cezaları alıyorduk. Aylarca devam eden mobbing ve taciz sonrasında tekrar başladığım yere, Çağrı Merkezi’ne sürgün edildim. En sonunda da işime son verildi. Birçok arkadaşımıza tazminat bile vermediler” dedi.

50 BİN KİŞİ ÇIKARTILDI

Özelleştirme sonrasında Türk Telekom’daki 50 bin kişinin işten çıkartıldığı veya emekli edildiği ortaya çıkmıştı. Türkiye Haber-İş Sendikası’na bağlı işçiler OdaTV’ye bir mektup göndererek, yaşanan personel depremini kamuoyu ile paylaşmışlardı. Mektupta haksız nedenlerle işten çıkartılmalarından maruz kaldıkları mobbinge kadar her türlü konuya değinen çalışanlar, ikna odaları kurularak çalışanların işten ayrılmalarını, aksi halde her türlü tacizi kabul etmelerinin istendiğini söylemişlerdi. Bu nedenle sendikalarını göreve çağırmışlardı.

 SENDİKA İNKÂR EDİYOR

Türk Telekom’un işten çıkarttığı çalışanlar maruz kaldıkları uygulamalar ile alakalı olarak Haber-İş Sendikası’nın konuyla hukuki olarak ilgilendiğini söylese de, Sendika Genel Sekreteri Ümit Kaymal, “Türk Telekom’da hiçbir arkadaşımız bu tarz uygulamalara maruz kalmamıştır. 

Özelleştirme sonrası hiç kimse işten bu nedenlerle çıkarılmamıştır. İşten çıkarılan olduysa da bu kişinin kendi disiplin suçları nedeniyledir” dedi.

 

Bu Haber 3214 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!