DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM’DA SENDİKA BİLMECESİTÜRK TELEKOM’DA SENDİKA BİLMECESİ

Tarih: 2013-10-21

IRMAK AKINCI - birgun.net

Türk Telekom’un işten çıkarılan çalışanları, sendikalı oldukları için sürekli taciz edildiklerini ve tazminat bile verilmeden işten çıkartıldıklarını iddia ediyorlar.

Türk Telekom’da sendikalı çalışanlar mobbing ve tacize maruz kalıp işten çıkartılıyor; kuruma yıllarını vermiş birçok çalışana tazminat bile verilmiyor. Mağdurlar bu durumu sendika üyesi olduktan sonra yaşadıklarını ve sendikalı olmayan çalışanların bu uygulamalara maruz kalmadığını iddia ediyor. Türkiye Haber-İş Sendikası ise durumu inkâr ediyor.

‘DİSİPLİN SUÇU ALDIK’

Özelleştirme sonrası çalışan sayısındaki büyük düşüşün dikkati çektiği, Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom’da, işten çıkartılan çalışanlar sendika üyesi oldukları için işlerine son verildiğini iddia etti. Konu üzerine görüştüğümüz eski bir Türk Telekom çalışanı, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sekiz senelik Türk Telekom çalışanıyım.

Çağrı Merkezi’nde işe başlamıştım, daha sonrasında Kurumsal Hizmetler departmanına terfi ettirildim. Sendikaya üye olduğum duyulunca ben ve benim gibi birçok arkadaşım haksız yere disiplin suçları almaya başladık. Hakkımız olan izin günlerimizi kullandığımızda hakkımızda rapor yazılıyordu, mola süremizi iki dakika geçtiğimiz bahane edilerek disiplin cezaları alıyorduk. Aylarca devam eden mobbing ve taciz sonrasında tekrar başladığım yere, Çağrı Merkezi’ne sürgün edildim. En sonunda da işime son verildi. Birçok arkadaşımıza tazminat bile vermediler” dedi.

50 BİN KİŞİ ÇIKARTILDI

Özelleştirme sonrasında Türk Telekom’daki 50 bin kişinin işten çıkartıldığı veya emekli edildiği ortaya çıkmıştı. Türkiye Haber-İş Sendikası’na bağlı işçiler OdaTV’ye bir mektup göndererek, yaşanan personel depremini kamuoyu ile paylaşmışlardı. Mektupta haksız nedenlerle işten çıkartılmalarından maruz kaldıkları mobbinge kadar her türlü konuya değinen çalışanlar, ikna odaları kurularak çalışanların işten ayrılmalarını, aksi halde her türlü tacizi kabul etmelerinin istendiğini söylemişlerdi. Bu nedenle sendikalarını göreve çağırmışlardı.

 SENDİKA İNKÂR EDİYOR

Türk Telekom’un işten çıkarttığı çalışanlar maruz kaldıkları uygulamalar ile alakalı olarak Haber-İş Sendikası’nın konuyla hukuki olarak ilgilendiğini söylese de, Sendika Genel Sekreteri Ümit Kaymal, “Türk Telekom’da hiçbir arkadaşımız bu tarz uygulamalara maruz kalmamıştır. 

Özelleştirme sonrası hiç kimse işten bu nedenlerle çıkarılmamıştır. İşten çıkarılan olduysa da bu kişinin kendi disiplin suçları nedeniyledir” dedi.

 

Bu Haber 2942 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!