6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
PTT PUL MÜZESİ AÇILDI... PTT PUL MÜZESİ AÇILDI...

Tarih: 2013-10-22

PTT Pul Müzesi açılış törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Müsteşar Mehmet Habib Soluk, Müsteşar Yardımcıları, AKP Ankara Milletvekilleri, PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, PTT Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özlem Tunçak, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, PTT Yönetim Kurulu Üyeleri, PTT Genel Müdür Yardımcıları, PTT Kurul, Müşavirlik ve Daire Başkanları, Başkan Yardımcıları, PTT Ankara Başmüdürü, Başmüdür Yardımcıları, Basın Mensupları ve diğer davetliler katıldılar.

Açılış töreni, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin huzurunda saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açılış töreni konuşmalarının ardından PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural tarafından, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a ilk kez bu yıl basılan üçgen pul hediye edildi. Daha sonra PTT Pul Müzesi özel anı defteri ile müzede sergilenecek üçgen pul tablosunu da imzalayan Binali Yıldırım ve diğer protokol üyeleri kurdele keserek müzenin açılışını gerçekleştirdiler ve müzeyi gezdiler.

Ankara PTT Pul Müzesine Ait Bilgiler

Ankara Ulus’da bulunan, tarihi Emlak ve Eytam Bankası binası restore edilerek, PTT Pul Müzesi’ne dönüştürüldü. Türk pulları koleksiyonunun orijinal halleri toplam 3 katta 6.500 m2 alanda ziyarete açıldı.

Modern iç mekân tasarımı ve ‘Tarihe Tanıklık Eden Koleksiyonlar’ sloganı ile ziyaretçisini karşılayan müze, giriş katta posta haberleşme tarihini kronolojik olarak gezme imkânı sunuyor. Dokunmatik ekranlardan, kısa filmlere, 3D sinema salonundan, geçmişten günümüze posta nazırları odalarına, istiklal harbinde ptt canlandırmasına, ziyaretçiler nostaljik olduğu kadar unutulmayacak bir keşfe çıkacak.

Bir pulun hikâyesi, filateli sözlüğü, pullarla yüzyıl alanları sunduğu kapsamlı dijital arşiv sayesinde, istenilen anda istenilen döneme, pula ve pulun bilgisine ulaşmayı mümkün kılıyor. Günümüzde PTT, ‘Posta Dağıtıcıları Kostümleri’ sergi alanı ve Osmanlı dönemine ait canlandırılan posta arabası da giriş katının ilgi çekici detaylarından. Anlatım dili, konsepti, sunumu ve modern teknoloji kullanımı itibari ile Ankara PTT Pul Müzesi dünyadaki örneklerini geride bırakacak cinsten.

Birinci katta sergilenen ‘Türk Pulları Koleksiyonu’ filatelistleri sevindireceği gibi pul meraklılarını da filateliye özendirecek. Bu katı gezecek olan ziyaretçiler 1863 yılında basılmış ilk puldan, günümüze kadar uzanan tüm Türk pul koleksiyonunu tek bir sergide görebilecek. Nostaljik PTT salonu canlandırması da ziyaretçileri geçmişe götürecek.

Tematik konsept çerçevesinde tasarlanan ikinci kat, Atatürk, doğa, spor, turizm, taşıt, tarih ve kültür varlıklarımız olmak üzere yedi farklı temadan oluşuyor. İkinci katın ilgi çekici detayları filatelik ürün sergi salonunda bulunan posta kartları, ilkgün zarfları ve damgaları içeriyor. Her katta olduğu gibi bu katta da tüm koleksiyonları dokunmatik ekranlar sayesinde dijital olarak inceleyebilmek mümkün.

Müzenin son katı olan üçüncü katta ise dünya pulları koleksiyonu yer alıyor. Koleksiyon, Dünya Posta Birliği’ne (Universal Poster Union) dahil olan 189 ülkeye ait pul arşivini kapsıyor. Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Çin, Arjantin ve daha pekçok ülkeye ait pul arşivinden örnekler sergileniyor. Ziyaretçiler ülke simgelerine ait enstelasyonların yer aldığı bu katı gezerken adeta kısa bir dünya turuna dahil olacaklar.

Dünyadaki tüm filatelistleri hedef alan müzede çocuklar da unutulmamış. Tamamı çocuklara yönelik konsept çerçevesinde tasarlanmış olan ‘Çocuk Kulübü’ pul koleksiyonerliğini, mektuplaşmayı, birbirinden renkli ve eğlenceli oyunlar üzerinden kazandırmayı amaçlıyor.

Ayrıca, müze kapsamında oluşturulan ve çeşitli sergileri için kullanıma sunulan sergi salonunda düzenlenen 22/10/2013-15/11/2013 tarihleri arasında  “Türk Pulunun 150.Yılı Pul ve Resim Sergisi” de tarihi açılışı renklendirmektedir. Filateli Federasyonu ile ortak olarak düzenlenen sergi kapsamında PTT’nin 173 yıllık ihtişamlı geçmişini nostaljik fotoğraflarla izlerken çok özel pullarla ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Cumhuriyet Dönemi ilk binalarından birinde ve PTT’nin 173.kuruluş yıldönümünde geçmişten günümüze tarihe tanıklık etmek isteyenler için PTT Pul Müzesi adeta eşsiz bir fırsat. Uluslararası modern müzecilik anlayışına göre tasarlanan müze, hafta sonu ve resmi tatil günleri dışında hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında  ücretsiz olarak hizmete sunulmuştur.

Bu Haber 4737 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!