TÜRK TELEKOM’UN KÂRI YÜZDE 63 AZALDITÜRK TELEKOM’UN KÂRI YÜZDE 63 AZALDI

Tarih: 2013-10-24

Türk Telekom yılın üçüncü çeyreğinde, Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle oluşan kur farkı giderlerinin etkisiyle yüzde 63 düşüşle 236 milyon lira oldu.

Türk Telekom’un ağırlıklı dolar, euro ve Japon yeninden oluşan döviz cinsi borçları, TL’deki değer kaybına hassasiyet taşıyor ve oluşan finansman giderleri net kârı aşağı çekiyor.

Şirketin net kârı bir önceki çeyreğe göre yüzde 15.7 geriledi.

Türk Telekom’un sonuçlara ilişkin basın bülteninde, “Üçüncü çeyrekte, büyük ölçüde Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki değer kaybının etkisi ile 553 milyon lira net finansal gider kaydedildi… Grup net kârı büyük ölçüde Türk lirasında yaşanan değer kaybının etkisi ile 236 milyon lira olarak gerçekleşti” denildi.

Şirket geçen yılın aynı döneminde 85 milyon lira net finansman gideri açıklamıştı.

Türk Telekom’un üçüncü çeyrek satış gelirleri de 3.39 milyar lira oldu ve geçen yılın aynı dönemine yüzde 4.8 arttı. Şirket açıklamasına göre satış gelirlerindeki büyümede; mobil gelirler, genişbant gelirleri ve bilgi iletişim teknolojileri gelirlerindeki artış etkili oldu.

Faiz amortisman vergi öncesi kâr (FAVÖK) da üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir değişim göstermedi ve 1.3 milyar lira ile anketteki beklentilere yakın gerçekleşti, FAVÖK marjı ise yüzde 38 oldu.

Türk Telekom’un faaliyet kârı üçüncü çeyrekte yüzde 3.2 azalarak 864 milyon lira olarak gerçekleşti.

Türk Telekom’un sabit ses hattı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6 düşüşle 12.7 milyon adete gerilerken, sabit ses tarafında abone başına ortalama gelir (ARPU) yüzde 3.6 düşüşle 21.8 liraya indi.

Genişbant bağlantı sayısı yüzde 2.9 artışla 7.2 milyon adet olurken, bu alandaki ARPU ise yüzde 5.7 azaldı ve 39.2 lira olarak gerçekleşti. Türk Telekom üçüncü çeyrekte 645 milyon lira yatırım yaptığını açıkladı.

AVEA’NIN SONUÇLARI

Türk Telekom’un mobil iletişim sektöründeki bağlı ortaklığı Avea’nın FAVÖK’ü yıllık yüzde 36 büyüme ile 173 milyon lira olurken, FAVÖK marjı ise yüzde 18 olarak gerçekleşti. Avea’nın abone sayısı ise son çeyrekte 224,000 adet artışla 14.1 milyon adete ulaştı. Avea’nın ARPU rakamı ise yıllık bazda yüzde 0.2 azaldı ve 22.5 liraya geriledi. Toplam kullanım dakikası ise yüzde 7.1 yükselişle 375 dakikaya ulaştı.

 

Bu Haber 2111 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!