DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM’UN KÂRI YÜZDE 63 AZALDITÜRK TELEKOM’UN KÂRI YÜZDE 63 AZALDI

Tarih: 2013-10-24

Türk Telekom yılın üçüncü çeyreğinde, Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle oluşan kur farkı giderlerinin etkisiyle yüzde 63 düşüşle 236 milyon lira oldu.

Türk Telekom’un ağırlıklı dolar, euro ve Japon yeninden oluşan döviz cinsi borçları, TL’deki değer kaybına hassasiyet taşıyor ve oluşan finansman giderleri net kârı aşağı çekiyor.

Şirketin net kârı bir önceki çeyreğe göre yüzde 15.7 geriledi.

Türk Telekom’un sonuçlara ilişkin basın bülteninde, “Üçüncü çeyrekte, büyük ölçüde Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki değer kaybının etkisi ile 553 milyon lira net finansal gider kaydedildi… Grup net kârı büyük ölçüde Türk lirasında yaşanan değer kaybının etkisi ile 236 milyon lira olarak gerçekleşti” denildi.

Şirket geçen yılın aynı döneminde 85 milyon lira net finansman gideri açıklamıştı.

Türk Telekom’un üçüncü çeyrek satış gelirleri de 3.39 milyar lira oldu ve geçen yılın aynı dönemine yüzde 4.8 arttı. Şirket açıklamasına göre satış gelirlerindeki büyümede; mobil gelirler, genişbant gelirleri ve bilgi iletişim teknolojileri gelirlerindeki artış etkili oldu.

Faiz amortisman vergi öncesi kâr (FAVÖK) da üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir değişim göstermedi ve 1.3 milyar lira ile anketteki beklentilere yakın gerçekleşti, FAVÖK marjı ise yüzde 38 oldu.

Türk Telekom’un faaliyet kârı üçüncü çeyrekte yüzde 3.2 azalarak 864 milyon lira olarak gerçekleşti.

Türk Telekom’un sabit ses hattı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6 düşüşle 12.7 milyon adete gerilerken, sabit ses tarafında abone başına ortalama gelir (ARPU) yüzde 3.6 düşüşle 21.8 liraya indi.

Genişbant bağlantı sayısı yüzde 2.9 artışla 7.2 milyon adet olurken, bu alandaki ARPU ise yüzde 5.7 azaldı ve 39.2 lira olarak gerçekleşti. Türk Telekom üçüncü çeyrekte 645 milyon lira yatırım yaptığını açıkladı.

AVEA’NIN SONUÇLARI

Türk Telekom’un mobil iletişim sektöründeki bağlı ortaklığı Avea’nın FAVÖK’ü yıllık yüzde 36 büyüme ile 173 milyon lira olurken, FAVÖK marjı ise yüzde 18 olarak gerçekleşti. Avea’nın abone sayısı ise son çeyrekte 224,000 adet artışla 14.1 milyon adete ulaştı. Avea’nın ARPU rakamı ise yıllık bazda yüzde 0.2 azaldı ve 22.5 liraya geriledi. Toplam kullanım dakikası ise yüzde 7.1 yükselişle 375 dakikaya ulaştı.

 

Bu Haber 1906 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!