Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
BİLİŞİMDE  2023’E KADAR 400 BİN KİŞİ KATILACAKBİLİŞİMDE 2023’E KADAR 400 BİN KİŞİ KATILACAK

Tarih: 2013-10-27

Türkiye’nin parlayan yıldızı bilişim sektörü 154 bin kişiyi istihdam ediyor. 78 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektör böyle devam ederse 2023 yılına kadar 400 bin kişi daha teknoloji ordusuna katılacak.

CeBIT Bilişim Eurasia, teknoloji sektörünün temsilcilerini bir araya getirdi. Yarına kadar CNR Expo Fuar Merkezi’nde devam edecek fuarın açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış’ın yanı sıra, Deutsche Messe AG Kıdemli Başkanı Wolfgang Lenarz ve Microsoft Ortadoğu ve Afrika Tüketici Kanal Grubu Genel Müdürü Burak Gökmen gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 81 ilde sayısı 500’den fazla yurtta 310 bin gencin ‘Yurdum Evim Ücretsiz İnternetim’ projesi kapsamında ücretsiz genişbant internete kavuştuğunu açıkladı. Bakan Suat Kılıç yurtlara kurulan 10 Gbps hızındaki genişbant internet bağlantısının, dünyadaki sayılı Wi-Fi ağlarından birisi olduğunu kaydetti ve “Türkiye’de şu anda 168 tane gençlik merkezi var. 310 bin gencimizi internetle buluşturduk. Bu gençlerimizin bilgisayara ihtiyaçları olacak. Kâr amacı gütmeyen tekliflere açığız, bu sebeple fuara katılan tüm firmalara açık çağrıda bulunuyorum” ifadelerini kullandı. Son verilere göre bilişim sektörü, 21 milyar TL’lik e-ticaret pazarı da dahil edildiğinde 78.24 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı.

YAZILIM SEKTÖRÜ % 28 BÜYÜDÜ

Sektördeki istihdam da 153 bin 849 kişiye ulaştı. 2023 yılında 400 bin kişinin daha bilişim alanında çalışacağı öngörülüyor. TÜBİSAD’ın araştırması ise yazılım sektörünün de yüzde 28 büyüdüğünü gösteriyor. Sektörün yaklaşık 665 milyon dolarlık kısmını ise yazılım oluşturuyor. 

VESTEL'DEN YERLİ TABLET

Vestel yerli tabletini CeBIT’te tanıttı. Cihazın satış fiyatının 500-600 lira arasında olması bekleniyor.

CEBIT Fuarı’nın yerli katılımcılarından Vestel, aralık ayında satışa çıkacak yeni tabletini tanıttı. Tasarımının ve üretimi Vestel tarafından yapılan 10 inçlik tablet, IPS teknolojiki Full HD çözünürlüklü ekranı, dört çekirdekli işlemcisiyle dikkat çekti. Fuarda ayrıca dünyanın en büyük Ultra HD TV’si olan 110 inçlik LED TV’sini tanıtan Vestel, akıllı TV özelliklerini bir araya getiren Smart Center’a da akıllı telefonlarla içerik paylaşımı yapma olanağı sunuyor.

TELEFONLARI SUYA KARŞI KORUYOR

Akıllı telefon, tablet gibi cihazların etrafına nano teknoloji kullanarak bir kaplama yapan Insurftech, böylece suya ve kırılmaya karşı dayanıklılık sağlıyor. Blue Lantern adlı ürün, iPhone, iPad, HTC’nin Evo modeli telefonu, Motorola’nın Zoom modeli tabletiyle yapılan denemeleri de web sitesinde sergilerken, hidrofonik koruma sisteminin kalınlığı insan saçının 2000’de birini aşmadığı için gözle de görülmüyor.

TABLET VE PC BİR ARADA

CEBIT’de Tavyan Ticaret Merkezi’nin düzenlediği toplantıda tanıtılan ürünler arasında masaüstünde hepsi bir arada bilgisayar olabilmesinin yanı sıra, ekranı ayrılarak tablet olarak da kullanılabilen Transformer AIO bilgisayar da yer aldı.

Bu Haber 1739 defa okunmuştur.
PTT 177 YAŞINDA
MİLLİ PUL SERGİSİ AÇILDI
TELİA TURKCELL HİSSELERİNİ SATIY
ÇÖKEN MADEN; MEĞER ÖZELLEŞTİRİLM
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI: FRİG YOLU
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!