7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRMEYE İLGİ GÖSTERMEYEN GRUPLAR!ÖZELLEŞTİRMEYE İLGİ GÖSTERMEYEN GRUPLAR!

Tarih: 2013-10-30

Eczacıbaşı, Anadolu, Yaşar, Enka ve Kale ilgilenmedi.

Bazı holdingler milyarlarca dolarlık özelleştirmeye ya çok az ilgi gösterdi, ya da hiç ilgi göstermedi.

Devlet 54 milyar dolarlık özelleştirme yaptı, TMSF aracılığıyla milyarlarca dolarlık varlık satışı gerçekleştirdi. Toplamda 70 milyar dolara yakın satış oldu. Değeri 1 milyar dolar üzeri 16 satış, 2 milyar dolar üzeri 6 satış, 500 milyon dolar üzeri 25 satış, 100 milyon dolar üzerinde 69, 30 milyon doların üzerinde 137 satış yapıldı.

Onlarca holding, şirket, şirketler grubu ihalelerden milyarlarca dolarlık alım yaptı.

Yaptığımız hesaplamalara göre 16 grup 1 milyar doların üzerinde alım yaptı. Ancak dikkat çekici olan şu; bazı holdingler bu ihalelere ya çok az ilgi gösterdi, ya da hiç ilgi göstermedi. Eczacıbaşı, ENKA, Yaşar, Anadolu, Kale Grubu, Boyner hiç bir alım yapmadı. Borusan, 16 yıl önceki Mannesman alımından sonra başka bir alım yapmadı. Ülker, birçok işte adı geçmesine rağmen, özelleştirme ve TMSF satışlarından varlık alımı yapmadı. Bu işlerin dışında da sadece otoyol ve köprülerin işletme hakkı devir ihalesine katıldı. O ihalede iptal edildi.

Özelleştirme’nin büyük satışlara sahne olan 2000 yılı sonrasına bakıldığında 16 şirketin 1 milyar doların üzerinde alım yaptığı görülüyor. En büyük satış, hala Türk Telekom oldu. Bu şirketi 6 milyar 550 milyon dolara Lübnanlı Oger Grubu almıştı. İkinci büyük satış Telsim oldu. Bu şirketi de Vodafone, 4 milyar 550 milyon dolara aldı. Böylece ilk iki en büyük satış yabancılara yapıldı.

Koç, 2005’ten sonra tek işte görüldü, o da olmadı

Üçüncü büyük satışta Koç, Tüpraş’ı 4 milyar 140 milyon dolara aldı. Yine aynı tarihte Uni Credito ile birlikte TMSF’den Yapı Kredi Bankası’nı aldı. Koç, YKB ve Tüpraş ihalelerinden sonra bir daha varlık alım ihalelerine ilgi göstermedi. 8 yıl aradan sonra otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi ihalesine Ülker şirketi Gözde Girişim’le teklif verdi. Bu ihale iptal edildi.Enerjiye büyük yatırımları olduğu halde dağıtım ve santral satışlarına ilgi göstermedi. OYAK ve Doğan Grubu’nda da benzer bir durum yaşandı.

Sabancı Grubu 4.5 milyar dolarlık alım yaptı

Yabancı şirketler de dahil 16 büyük grup, onlarca ihaleden 41 milyar dolarlık alım yaptılar. Bu ihalelerin  15.3 milyar dolarlık kısmını yabancılar gerçekleştirdi. En büyük alım yapanlar sırasıda ilk üçte Oger, Vodafone ve Koç Holding var.

Dördüncü sırada Sabancı Grubu var. Sabancı özelleştirmeden 4.5 milyar dolarlık pay aldı. İki çimento fabrikası, üç dağıtım bölgesi (Toroslar ve İstanbul Anadolu Yakası ve Başkent) aldı. Beşinci sırada 2.9 milyar dolarlık alımla OYAK yer aldı. Bilindiği gibi OYAK’ın en büyük alımı 2 milyar 770 milyon dolarla Erdemir olmuştu. Grup TMSF’den Sümerbank’ı ve İskenderun Çimento’yu almıştı. Son 8 - 9 yıldır özelleştirme ihalelerine ilgi göstermedi. Altıncı sırada, son olarak Seyitömer’i alan Çelikler, yedinci sırada ise 2 milyar dolarlık alımla Limak Holding yer alıyor.

Son 10 yılda milyarlarca dolarlık varlık satışı ve işletme hakkı devirleri yapılırken Eczacıbaşı Holding, Anadolu Grubu, Yaşar, Boyner, Enka, Çelebi, Borusan, Kale Grubu, Boydak Holding bu ihalelerle ilgilenmediler. Boydak, sadece EÜAŞ’den Çemişkezek, Girlevik akarsu santrallerini aldı. 29 milyon dolarlık bu küçük alım dışında önemli bir satın alması olmadı.Tekfen, Toros Gübre aracılığıyla Samsun Gübre Fabrikası dışında özelleştirme ihalelerine fazla ilgi göstermedi. Ülker de ilgisiz kaldı.

Koç’un ilgisinde 2005’teki Tüpraş ve YKB alımından sonra özelleştirme azalma oldu. İzmir merkezli şirketlerin, holdinglerin özelleştirme ihalelerine, TMSF satışlarına fazla ilgi göstermediği dikkat çekti. Bu satışlarda İstanbul ve Ankaralı firmalar daha aktifti.

Konya Şeker sahneye çıktı, Kangal’ı aldı

Cengiz - Kolin - Limak’ın ortak işleri eşit paylar nedeniyle üçe bölündü. Ancak her üçü de 1 milyar doların üzerinde alım yapan şirketler listesine girdi. Konya Şeker, 1 milyar doları geçemedi ancak Kangal Santrali’ni 985 milyon dolara alarak 1 milyar dolar sınırına dayandı. Ciner Grubu toplamda 660.1 milyon dolarlık alım yapmış gözüküyor. Sanko önemli alımlar yapmakla birlikte, bunların tutarı 1 milyar dolara ulaşmıyor.

Akfen, havaalanlarında  ataktaydı

Mersin Limanı’nı alan Akfen, İDO’yu da 861 milyon dolara Tepe - Souter ve Sera ortaklığıyla aldı. Buradaki hissesi yüzde 30. Bu da 258 milyon dolarlık paya denk geliyor.TÜVTÜRK’te yüzde 33 hissesi de 205 milyon dolar civarında bir alıma işaret ediyor. Grup daha sonra TAV’la büyük çıkış yaptı. AHL dahil birçok havaalanının işletmesini üstlendi. AHL, Esenboğa, Adnan Menderes (dış hatlar) ve Gazipaşa’yı işletiyor. Akfen ayrıca Hollandalı Kardan N.V.(%50) ile içme ve atık su projeleri aldı. Kamu kesimiyle iş hacmi yüksek. Ancak varlık alımında milyar dolar sınırını aşamadı.

Özelleştirmelerden kasaya 54.2 milyar dolar girdi

Özelleştirme çalışmaları, 1984 yılında başladı. 1986 yılından itibaren hız kazandı. Bugüne kadar 202 kuruluşta hisse senedi veya varlık satış/devir işlemi yapıldı. 192’sinde hiç kamu payı kalmadı. Özelleştirme uygulamalarının toplam tutarı 54.2 milyar doları geçti. Bir bölümü vadeli ve döviz cinsinden gerçekleştirilen bu hisse senedi ve varlık satış işlemlerinden Mayıs 2013 itibariyle 47.3 milyar dolar net giriş sağlandı. Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlardan elde edilen 4.7 milyar dolarlık temettü geliri ve 1.5 milyar dolar diğer kaynaklarla birlikte 1985 – Mayıs 2013 dönemi toplam kaynaklar 53.4 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Aynı dönemde 12.7 milyar doları sermaye iştiraki, 34.8 milyar doları Hazine’ye ve Hazine bünyesinde bulunan Kamu Ortaklığı Fonu’na aktarım şeklinde gerçekleşti.

 

İbrahim Ekinci / Dünya

 

Bu Haber 1405 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!