6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN İNCİLER…    BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN İNCİLER…

Tarih: 2013-10-31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özelleştirme, yabancılara toprak satmayı "Mustafa Kemal de yaptı" diye savundu.

Türkiye'nin tarihi ve ekonomik buluşmalarından İzmir İktisat Kongresi'nin beşincisi Swiss Otel'de başladı. Kongrenin açılışına, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim katıldı. Erdoğan, açılışta bir konuşma yaptı.

"GAZİ MUSTAFA KEMAL DÖNEMİNDE YABANCILARA TOPRAK SATILDI"

"Askerlik hayatı cephelerde geçmiş olan, düşmanla göğüs göğse çarpışmış olan Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyetimizin kuruluş aşamasında tüm husumetleri bir kenara bırakmış, ilişkileri yeni baştan ve iyi niyet üzerine tesis etmeyi amaçlamıştır" diyen Erdoğan, şunları ifade etti:

"Cumhuriyet sermayeyi renklere ayıran değil, ekonominin tüm taraflarını bir ve beraber gören bir anlayışı egemen kılmıştı. Sanılanın tam aksine, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, uluslararası sermayeye kapı aralandığını, yabancıların mülk edinmesinin önünün açıldığının, bizzat Gazi Mustafa Kemal döneminde yabancılara toprak satıldığını burada özellikle vurgulamak isterim. Cumhuriyet tarihiyle ilgili olarak, iktisatta, dış politikada, siyasi hayatta ve demokraside kuruluş dönemiyle sonrasının, özellikle 1940'lı yıllar ve müdahale dönemlerinin birbirinden çok çok farklı olduğunu herkesin bilmesi gerekir. Maalesef özellikle 1940'lı yıllar ve müdahale dönemleri Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinden, özünden uzaklaşma dönemleri olmuştur. Böyle dönemlerde toplumun farklı kesimleri arasında uçurumlar büyütülmüş, Türkiye içine kapatılmış, topluma dayatmalar yapılmıştır."

"ÖZELLEŞTİRMEDE REKORTMEN TÜRKİYE'DİR"

Erdoğan, Türkiye'nin kaynak çeşitlendirmesinde başarılı bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Devletçi anlayışı bu noktada bir kenara itmiş bir anlayışız. Avrupa Birliği her ne kadar bizim özelleştirmede ağır hareket ettiğimizi söylese de, bir defa Avrupa Birliği'nin önce kendi üyelerine bir bakması lazım, özelleştirmede rekortmen Türkiye'dir. Kendi üyelerini incelemiyor. Özelleştirmeyi en başarılı şekilde yürüten ülke, şu anda Türkiye'dir ve bizim iktidarımızdır" dedi.

"SURİYELİ GÖÇMENLERE 2 MİLYAR DOLAR HARCADIK"

Mısır halkı demokrasiyi korumak için darbecilere karşı onur mücadelesi verirken, devletlerin onlara sırtını dönmesi küresel adaleti yaralıyor. Dünyanın geleceğinin bugünden iyi olacağını söylemek bu şekilde mümkün değildir. Farklı bir ekonomik modele, ihtiyaç duyduğumuz aşikardır. Şu anda biz Suriye'den bize göç eden 600 bin insana hizmet veriyoruz. Dünyada burada bize en ufak bir destek vermiyor. Bize gelen destek şu ana kadar 135 milyon dolar. Yaptığımız harcama 2 milyar dolar... Bunun sosyolojik ve psikolojik tahribatlarına da katlanıyoruz. Çünkü bunlar bizim kardeşimiz. Ortak tarihimiz var. Dünya Bankasına da burada önemli görevler düştüğüne inanıyorum.

 

 

Bu Haber 2031 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!