DİKKATLİ OLUN, DOLANDIRILMAYIN!DİKKATLİ OLUN, DOLANDIRILMAYIN!

Tarih: 2013-11-02

‘Aklım tamamen tutuldu melekelerim kapandı!’ Dolandırıcılara kaptırdığı parasını almak için dün Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gelen Prof. Dr. Karatay, “Gazetelere manşet olmuşuz. ‘Akıllı bunu yaparsa’ diyorlar... O anda akıl tamamen kapanıyor, hiçbir şey işlemiyor” dedi.

Ünlü diyeti ve beslenme kitaplarıyla tanınan Prof. Dr. Canan Karatay, önceki gün telefonda kendilerine polis süsü verenlere 50 bin dolar ve 10 bin lirasını kaptırdı. Polisin bir operasyon için tesadüf sonucu takip etmesiyle, dolandırıcılar yakalandı. Dün son anda kurtarılan parasını emniyetten teslim alan Karatay, nasıl dolandırıldığını anlattı:

‘Hipnotize ediyorlar’

“Telefonum sabah saat 05.30 da çaldı ve akşam 18.00’e kadar hiç kapatmadılar. Arayan kişiler sizi dış dünyadan soyutlayarak adeta hipnotize ediyor. Onlar ne derse yapar hale geliyorsunuz. Bu yüzden kimse kendisine güvenmesin hiç ummadığınız bir anda böyle bir tuzağa düşebilirsiniz. Nasıl oyuna geldim, bilmiyorum!”

‘Bakkal bana bağırdı’

“Telefondaki bana poşet bulmamı söyledi. Yakındaki bakkala girdim. O an adeta bir robot haline gelmiştim. Poşet almak için bir şey almak gerekiyordu. Aklıma evde sarımsağın bulunmadığını geldi. 5 demet sarımsak aldım. Ancak bu sırada cep telefonum derin dondurucunun içine düştü. Beni tanımayan bakkal bana bağırıp ‘Dikkatli olsana kadın’ diye bağırdı.”

‘Melekelerim kapandı’

“Şimdi bana diyorlar ki bütün manşet olmuşuz. İşte akıllıydı, bu akıllı bunu yaparsa? Bakın, resmen şok geçirtiliyor size. Melekeler tamamen kapanıyor. Akıl tamamen yok oluyor. Ve hiçbir şey işlemiyor. Bu psikoloji ile sizi çökertiyorlar. Korkunç bir şey ben oturdum ve ağlamaya başladım haberleri görünce. Niye bu benim başıma geldi diye. Benim Doktor Canan Karatay olduğumu bile farkında değillerdi. Beni arayan çok sayıda kişi destek verdi. Üzülmememi istedi.”

‘Operasyon sandım’

“Daha önce telefon dolandırıcılarının mağduru olmuş kişiler de bana ulaşarak paramı nasıl geri aldığımı sordular. Bu tamamen bir tesadüf. Beni dolandıranlar, başka bir operasyon yüzünden zaten takip edildikleri için yakalandılar. Ben devletle çok gizli bir operasyon yapıyoruz sandım, heyecanlandım. Herkes bir konuda cahil oyulor. Ben de bu konuda cahilim. Polis ve savcıların para istemeyeceğini bu deneyim sayesinde öğrendim.”

SONU GELMİYOR...

Öğretmen de tuzağa düştü!

Kırıkkale’de 2 yıl önce emekli olduktan sonra bir kolejde görev yapan 56 yaşındaki öğretmen İ.B. de telefon dolandırıcılarının kurbanı oldu. Öğretmen İ.B., nasıl dolandırıldığını şöyle anlattı: “İstanbul’dan arayıp kendisini polis olarak tanıtan biri, ‘Bankada hesabınız boşaltılıyor. Biz de iz üzerindeyiz. Hesabındaki paraları vereceğimiz hesaba aktar, şüphelileri yakalayacağız’ dedi. Kırklareli’ye gelen 3 kişiye elden 78 bin lira verdim, 272 bin lirayı da Tarkan S. adlı kişinin hesabına yatırdım.” Öğretmen İ.B.’nin ifadesi ve güvenlik kamerası kayıtlarından yola çıkan polis, Tarkan S.’yi İstanbul’da yakaladı.

Hep diyet için uyardım, şimdi dedolandırıcılar için uyarıyorum

Prof. Karatay, dün emniyetten parasını aldı. Çıkışta da vatandaşı uyardı: “Herkesi uyarıyorum bu tür tuzaklara düşmesin. Bugüne kadar beslenme tuzaklarına karşı vatandaşları uyarıyorum. Şimdi de telefon tuzaklarına karşı uyarıyorum.”

Zanlılar adliyede

Karatay’ı dolandırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi. Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği’nde sorguları tamamlanan 2 şüpheli öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi. 2 şüpheli, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜR YARDIMCISI UYARDI

‘Hiçbir polis veya savcı sizden asla para istemez!’

Profesör, hakim, savcı, genel müdür veya sahte vatandaş... Telefon dolandırıcıları her kesimden yüzlerce kişiyi PKK terör örgütünün hesap bilgilerine sızdığı ve operasyonda kendilerine yardımcı olmaları gerektiği yalanıyla tuzağa düşürüyor. Emniyet ve medya, vatandaşı neredeyse her gün bu dolandırıcılara karşı uyarıyor. Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Erkan Karakurt da VATAN aracılığıyla bu uyarıları bir kez daha tekrarladı:

10 ayda 10 milyon TL

“İstanbul’da her gün telefon dolandırıcıları 50 vatandaşı dolandırmaya çalışıyor. Ocak’tan bugüne aynı yöntemi kullanan dolandırıcılar, 10 milyon TL’nin üzerinde parayı çöpe attırdı. Vatandaşları uyarmak konusunda her türlü yolu denememize rağmen her gün başka bir olay yaşanıyor.”

‘155 sizi aramaz!’

Vatandaşlarımızın artık şunu anlaması lazım hiçbir savcı ve polis telefonda sizinle operasyon yürütmez, sizi gerçekten var olan bir operasyonun içine sürmez. 155 dışarıya kapalı bir hattır, bu hattan arama yapılamaz. Bir konu var ise polis, polis merkezine, savcı ise adliyeye davet eder sizi. Sizi bu şekilde arayan kişiler bunun haricinde bir talepte bulunuyor ise bilin ki dolandırılmak üzeresiniz.”

‘Telsiz sesi geliyor’

“Dolandırıcılar telefon açtıklarında karşılarındaki kişiyi önce konuşturarak bilgi almaya çalışıyor. İnandırıcı olsun diye arkadan telsiz sesi veriyorlar. Polis ya da savcı adını duyan, terörle korkutulan kişiler de zaten bu bilgileri kendiliğinden veriyor. Sonrası da kendiliğinden geliyor.”


 

Bu Haber 1522 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!