6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
İNTERNETİN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI!İNTERNETİN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI!

Tarih: 2013-11-05

Youtube.com.tr gelecek mi?

Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Vint Cerf'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen, internetin geleceğinin masaya yatırıldığı Big Tent etkinliğinin açılış konuşmasını yapan BTK Başkanı Acarer, Türkiye'de geçen yıl ICT sektörünün cirosunun yaklaşık 44 milyar dolar olduğunu belirtti.

Türkiye'de bulunan 19 milyon hanenin yüzde 49'unun internete bağlı olduğunu ifade eden Acarer, son iki üç yıldır genişbantta tahminlerinin üzerinde artış gerçekleştiğini kaydetti.

"TÜRKİYE SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNİ EN ÇOK KULLANAN İKİNCİ ÜLKE"

Türkiye'de genişbant abone sayısının 34 milyonu aştığını, kullanıcı sayısının 56 milyon civarında olduğunu belirten Acarer, şöyle konuştu:

"Türkiye gerçekten yoğun bir şekilde sosyal paylaşım sitelerini kullanan bir ülke. Dünyada Brezilya'dan (yüzde 75) sonra yüzde 69 oranıyla sosyal paylaşım sitelerini kullanan ikinci ülke. Türkiye'de 77 milyon nüfus var ama 33 milyon facebook, 10 milyon twitter abonemiz var. Türkiye'de ortalama internet kullanım oranı, Avrupa ve dünya ortalamasının üzerinde, yaklaşık ayda 32 saat. Bu oranın önümüzdeki süreçte çok daha fazla artacağını düşünüyorum. Türkiye'de internet kullanımıyla beraber internet kapasitesi de arttı. Son 6 yılda Türkiye'nin internet kapasitesi 63 kat arttı. Fiber yatırımlar bu süreç içinde iki kat arttı, 230 bin kilometreye ulaştı fiber miktarımız."

İNTERNET REKLAMCILIĞI HIZLA BÜYÜYOR

İnternet reklamcılığının ortalama yüzde 16 ile hızla büyüyen bir alan olduğuna dikkati çeken Acarer, 2012 sonunda 600 milyon dolar civarında olan internet reklamcılığı cirosunun, 2016'da 1.3 milyar dolara çıkacağını kaydetti.

Mobil internet gelirlerinin her yıl yaklaşık yüzde 38 büyüdüğünü anlatan Acarer, "Bu oran devam ederse oradaki rakam da yaklaşık 4 milyar dolara ulaşacak" dedi.

YÜKSEK HIZLI TREN YOLCULARI DA İNTERNET KULLANACAK

İnternetin çok geniş bir şekilde yaygınlaştırılmasının teşvik edilmesini istediklerini vurgulayan Acarer, nüfusu 500'ün altındaki mobil haberleşmenin olmadığı 1799 yerleşim yerini mobil kapsama altına alınması için başlatılan proje hakkında bilgi verdi. Bu projenin hayata geçirilmesi için alt yapı ve işletme bedelinin Evrensel Hizmet Fonundan karşılandığını ifade eden Acarer, Türkiye'de en ücra noktada bile mobil haberleşmenin olacağını, dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şeyin olmadığını söyledi.

TÜRKİYE'NİN GOOGLE'DAN BEKLENTİLERİ

Google'dan, Türkiye'de daha fazla "data center" ve IXP (internet dönüşüm noktaları) görmek istediklerini dile getiren Acarer, "torba kanun"da bu konuda teşvik edici düzenlemeler yapıldığını anlattı. Türkiye'de daha fazla hosting hizmeti vermek istediklerini ifade eden Acarer, şunları kaydetti:

"YouTube'un Türkçe arayüzü kullanması gibi yerelleşme yönünde attığı adımları çok önemli, teşekkür ediyoruz bu konuda. Ama youtube.com.tr'nin de bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. Buna hakkımız var çünkü youtube.com birçok ülkede var. Türkiye ufak tefek bir ülke değil. Türkiye ile her zaman övünmemiz lazım.

Sosyal paylaşım sitelerini nüfusuna rağmen dünyada en çok kullanan ülkelerden birisiyiz. İnterneti çok yoğun kullanıyoruz. Çok genç bir nüfusuz, kıvrak bir zekamız var. Ar-Ge'de bizden daha ideal ülke yok. Bugün Uzak Doğu'da birçok Türk Ar-Ge mühendisinin çalıştığını biliyor muydunuz? Çünkü hala Türkiye'deki Ar-Ge mühendislerinin ücreti Uzak Doğu'dakilerden daha az. Biz Google'ı, Türkiye'de çok daha büyük boyutlu olarak görmek istiyoruz."

Bu Haber 1181 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!