"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
TELEFONDA ‘ONAY’LI DOLANDIRICILIKTELEFONDA ‘ONAY’LI DOLANDIRICILIK

Tarih: 2013-11-10

Telefonla dolandırıcılık işlemlerine bir yenisi daha eklendi. Dolandırıcılar kredi kartı numarasına ulaştığı vatandaşı arayarak hesaplarından sigorta satışı yapıldığını söylüyor. ‘Yapılmayan’ işlemin iptal edilebilmesi için ‘onay’ istiyor. Sigorta satışından dolayı daha fazla para ödeyeceğini düşünen vatandaş da 300 liralık iptal işlemine onay veriyor.

Aynı firmalar, hastanelerle anlaşmaları olmadığı halde yüksek ücretten check-up satışıyla vatandaşları dolandırıyor.

“0850 ile başlayan bir telefon numarası üzerinden arandım. Telefondaki kişi bir şirketin adını verip kredi kartı bilgilerimi ve TC kimlik numaramı da söyleyerek, hesabımdan sağlık sigortası satışı yapıldığını, iptal etmek isteyip istemediğimi sordu. Ancak böyle bir satın alma yapmamıştım. Ben de iptal etmek istediğimi söyledim. Bunun karşılığında 300 lira ödemem gerektiğini ve işlemin gerçekleşmesi için onay vermem gerektiğini söyledi. Bir gariplik vardı. Düşünme payı istedim Telefonu kapattım. Bankamı aradım ve kartın iptal edilmesini sağladım. Dolandırıcılıktan bu şekilde kurtulabildim.”

ÖNCE GÜVEN OLUŞUYOR

Yukarıdaki olayı anlatan kişi, son günlerde sıkça gündeme gelen telefonla yapılan dolandırıcılıktan etkilenenlerden sadece biri. Uygulanan yöntem ise diğerlerine göre biraz daha farklı. Burada aranan kişinin verilerine önceden ulaşılıyor. Arayan müşteri temsilcisinin elinde, kişinin TC kimlik numarası da var, kredi kartı numaraları da. Bu sayede karşı tarafla kurulan ilişkide bir ‘güven’ ortamı oluşturuluyor. Olay da bu noktada başlıyor. Tüketicileri kendilerine inandırmak üzerine kurulan sistemde, vatandaş yapıldığı iddia edilen sigorta satışına daha fazla ödemektense, 300 lira ödemeyi gözden çıkarıyor. Satılan sözde sigorta hizmetinin de fiyatları farklılık gösteriyor. Büyük bir fırsat olarak  sunulan sigorta ve diğer hizmetlerin fiyatları ise dışarıda yapılacak bir işleme göre daha pahalı sunuluyor. İşin diğer boyutu ise ortada böyle bir sigorta şirketi bulunmuyor.

İptal işleminin gerçekleşmesi için arayan müşteri temsilcisi uzun bir konuşmanın ardından ikna edilen tüketiciye şu soruyu soruyor: “İşlemin gerçekleşmesi için 300 liralık bedeli ödemeyi onaylıyor musunuz?” Müşteri temsilcisi ortada iptal edilecek bir işlem olmadığı için kurduğu cümlede ‘iptal’ yerine ‘işlem’ kelimesini kullanıyor. Bu şekilde tüketiciden ‘onay’ alan müşteri temsilcisi, ileride yaşanabilecek yasal prosedürden kurtulmak için bu yöntemi kullanıyor. Görüşmenin başında ise ‘konuşmanın ses kaydı altında’ yapıldığı bilgisi de veriliyor.

Çok yöntem var

Söz konusu firmaların dolandırıcılıktaki tek yöntemi de bu değil. Telefonla 299 liralık check-up satışları da anlaşmalı olduklarını iddia ettikleri hastanelerde geçerli olmuyor. Firmalar ‘Saçınızın telinden ayağınızın tırnağına kadar kontrol edileceksiniz’ diyerek tüketiciyi ikna etmeye çalışıyor. Firmanın anlaşmalı olduklarını söylediği hastaneler arandığında ise hastane yetkilileri, adı geçen şirketlerle hastanelerinin bir anlaşmaları olmadığını söylüyor. Hastanelerinde check-up hizmetinin 175 lira olduğunu belirten yetkililer, “Bu konuyla ilgili günde 2-3 telefon alıyoruz. Müşterilerimizi sürekli uyarıyoruz. Ancak bu oyuna düşen çok kişi var” diyor.

Nasıl korunabiliriz

Emin olmadığınız numaralardan gelen çağrılara dikkat edin. Telefondan satış yapılmak isteniyorsa kurumun belgesini isteyin. Emin olamıyorsanız kişisel verilerinizi kesinlikle karşı tarafla paylaşmayın. Telefonda işlem yapmak için kurumların numaralarını siz arayıp işleminizi gerçekleştirin. Kart bilgilerinizin yasadışı faaliyet gösteren kurumların eline geçtiğini düşünüyorsanız bankanızla irtibata geçin. Şüpheli işlemlerden kurtulmak için kartınızın iptal edilmesini sağlayın.

Bu Haber 1868 defa okunmuştur.
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
ERDOĞAN GÜMÜŞ´ÜN BABASI VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!