6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
GSM OPERATÖRLERİYLE İLGİLİ ŞOK İDDİAGSM OPERATÖRLERİYLE İLGİLİ ŞOK İDDİA

Tarih: 2013-11-19

GSM operatörlerinin, kullanıcılarına gönderdiği "indirim" mesajlarındaki internet üzerinden yapılan alışverişlerde ürünlerin sahte çıkması, paketlerin boş gelmesi ya da hiç ürün gelmemesi gibi sorunlarla, vatandaşların dolandırılmasına aracılık ettiği bildirildi.

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkanı Nizamettin Bilici, yaptığı açıklamada, internet üzerinden yapılan dolandırıcılıkların sürekli artış gösterdiğini, bunun da bilgisizliğin yanı sıra bilinçsiz ve dikkatsiz internet kullanımından kaynaklandığını söyledi.

GSM operatörlerinin de internet sitelerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılara katkısının bulunduğunu ileri süren Bilici, şunları söyledi:

"GSM operatörleri kullanıcılarına gönderdiği mesajda, 'Şu internet sitesinden alışveriş yaparsanız yüzde 20-30 indirim alırsınız' veya 'Şuradan alışveriş yapın yüzde 20 indirim' diyor. Vatandaşımızda, 'yüzde 20 indirim, indirimdir' diyor. Tabii, Türkiye'nin önemli şirketleri olan ve güvenilir olduğuna inandığı bu operatörlerden geldiği için mesajdaki internet sitesini tıklayarak, ihtiyacı olan ürünü buluyor ve alışveriş yapıyor. Ancak orijinal diye satın aldığınız ürünün yerine ya sahtesi gönderiliyor veya ürün hiç gönderilmiyor ya da boş çıkıyor. GSM operatörleri, gönderdiği mesajlarla internet sitelerinden yapılan alışverişlerde, vatandaşların dolandırılmasına çanak tutuyor."

- "Öneriyorsanız, doğru olanı önereceksiniz"

Bilici, GSM operatörlerinin alışveriş sitelerinin güvenirliliğine bakmadan mesaj gönderdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla kısa mesaj atarak bunu öneren GSM operatörleri, 'Siz şu üyesisiniz, bu yüzden indirim alın' diyen ve yüzde 20-30'lara varan sitelere insanımızı yönlendiriyor. Bu alışveriş sitelerinin güvenirliliğine, ürünlerinin sahte ya da doğruluğunun arkasına bakmıyor. Öneriyorsanız, doğru olanı önereceksiniz. Bu anlamda Türkiye'deki başka GSM operatörleri olmak üzere bir sürü büyük şirket var. Yani siz mesaj atıyorsunuz. Biz size güvenerek bu ürünü alıyoruz. Siz olmazsanız biz zaten bu sitelerden alışveriş yapmayacağız. Ama parfüm istiyorsunuz sahte çıkıyor, telefon istiyorsunuz sahte çıkıyor. 'Orijinal' diye geçen şeyler sahte çıkıyor. Atılan mesajdan dolayı GSM operatörüne güvenerek alışveriş sitelerine giriliyor. "

- GSM operatörleri sorumluluktan kaçamaz

Vatandaşların, gönderdiği mesajla alışveriş sitelerine yönlendiren GSM operatörlerine güvenerek dolandırıldığını savunan Bilici, şöyle devam etti:

"Tüketiciler bilmiyor olabilir, 'Dijital operatörler bunu mutlaka biliyordur. Güvensiz firmayı yönlendirir mi?' diyor. Gönderilen mesajdaki kodla beraber giriliyor ve indirim alıyorsunuz. Ondan sonra dolandırılıyorsunuz. 'Bu ürün, sahte geldi' dediğinizde de 'ben muhatap değilim, alışveriş sitesi muhatap' diyor. O zaman site muhatapsa, bu tür işleri yapabilen bir siteyi niye yönlendiriyorsunuz. GSM operatörlerinin 'beni ilgilendirmez' deme hakkı yok, diyemezsiniz de ya da yönlendirmeyin. Zaten vatandaş bu konuda aciz. Bari GSM operatörleri hiç olmazsa bu konuda tedbir alsın. O yüzden dijital, iletişim operatörlerinin, büyük operatörlerin kesinlikle arkasında duracağı ürün ve firmaları alışveriş yapacak kullanıcılarına yönlendirmek zorundadır."

"GSM operatörleri, dolandırıcıların tuzağına insanlarımızı yönlendirmiş oluyor. O zaman akıllarda şu soru oluşuyor, 'GSM operatörleri internet dolandırıcılığına teşvik mi ediyor?" diyen Bilici, federasyon olarak bu konuyu çok önemsediklerini ve konunun üzerine gideceklerini, bununla ilgili çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Bu Haber 1085 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!