"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
GSM OPERATÖRLERİYLE İLGİLİ ŞOK İDDİAGSM OPERATÖRLERİYLE İLGİLİ ŞOK İDDİA

Tarih: 2013-11-19

GSM operatörlerinin, kullanıcılarına gönderdiği "indirim" mesajlarındaki internet üzerinden yapılan alışverişlerde ürünlerin sahte çıkması, paketlerin boş gelmesi ya da hiç ürün gelmemesi gibi sorunlarla, vatandaşların dolandırılmasına aracılık ettiği bildirildi.

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkanı Nizamettin Bilici, yaptığı açıklamada, internet üzerinden yapılan dolandırıcılıkların sürekli artış gösterdiğini, bunun da bilgisizliğin yanı sıra bilinçsiz ve dikkatsiz internet kullanımından kaynaklandığını söyledi.

GSM operatörlerinin de internet sitelerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılara katkısının bulunduğunu ileri süren Bilici, şunları söyledi:

"GSM operatörleri kullanıcılarına gönderdiği mesajda, 'Şu internet sitesinden alışveriş yaparsanız yüzde 20-30 indirim alırsınız' veya 'Şuradan alışveriş yapın yüzde 20 indirim' diyor. Vatandaşımızda, 'yüzde 20 indirim, indirimdir' diyor. Tabii, Türkiye'nin önemli şirketleri olan ve güvenilir olduğuna inandığı bu operatörlerden geldiği için mesajdaki internet sitesini tıklayarak, ihtiyacı olan ürünü buluyor ve alışveriş yapıyor. Ancak orijinal diye satın aldığınız ürünün yerine ya sahtesi gönderiliyor veya ürün hiç gönderilmiyor ya da boş çıkıyor. GSM operatörleri, gönderdiği mesajlarla internet sitelerinden yapılan alışverişlerde, vatandaşların dolandırılmasına çanak tutuyor."

- "Öneriyorsanız, doğru olanı önereceksiniz"

Bilici, GSM operatörlerinin alışveriş sitelerinin güvenirliliğine bakmadan mesaj gönderdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla kısa mesaj atarak bunu öneren GSM operatörleri, 'Siz şu üyesisiniz, bu yüzden indirim alın' diyen ve yüzde 20-30'lara varan sitelere insanımızı yönlendiriyor. Bu alışveriş sitelerinin güvenirliliğine, ürünlerinin sahte ya da doğruluğunun arkasına bakmıyor. Öneriyorsanız, doğru olanı önereceksiniz. Bu anlamda Türkiye'deki başka GSM operatörleri olmak üzere bir sürü büyük şirket var. Yani siz mesaj atıyorsunuz. Biz size güvenerek bu ürünü alıyoruz. Siz olmazsanız biz zaten bu sitelerden alışveriş yapmayacağız. Ama parfüm istiyorsunuz sahte çıkıyor, telefon istiyorsunuz sahte çıkıyor. 'Orijinal' diye geçen şeyler sahte çıkıyor. Atılan mesajdan dolayı GSM operatörüne güvenerek alışveriş sitelerine giriliyor. "

- GSM operatörleri sorumluluktan kaçamaz

Vatandaşların, gönderdiği mesajla alışveriş sitelerine yönlendiren GSM operatörlerine güvenerek dolandırıldığını savunan Bilici, şöyle devam etti:

"Tüketiciler bilmiyor olabilir, 'Dijital operatörler bunu mutlaka biliyordur. Güvensiz firmayı yönlendirir mi?' diyor. Gönderilen mesajdaki kodla beraber giriliyor ve indirim alıyorsunuz. Ondan sonra dolandırılıyorsunuz. 'Bu ürün, sahte geldi' dediğinizde de 'ben muhatap değilim, alışveriş sitesi muhatap' diyor. O zaman site muhatapsa, bu tür işleri yapabilen bir siteyi niye yönlendiriyorsunuz. GSM operatörlerinin 'beni ilgilendirmez' deme hakkı yok, diyemezsiniz de ya da yönlendirmeyin. Zaten vatandaş bu konuda aciz. Bari GSM operatörleri hiç olmazsa bu konuda tedbir alsın. O yüzden dijital, iletişim operatörlerinin, büyük operatörlerin kesinlikle arkasında duracağı ürün ve firmaları alışveriş yapacak kullanıcılarına yönlendirmek zorundadır."

"GSM operatörleri, dolandırıcıların tuzağına insanlarımızı yönlendirmiş oluyor. O zaman akıllarda şu soru oluşuyor, 'GSM operatörleri internet dolandırıcılığına teşvik mi ediyor?" diyen Bilici, federasyon olarak bu konuyu çok önemsediklerini ve konunun üzerine gideceklerini, bununla ilgili çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Bu Haber 911 defa okunmuştur.
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
ERDOĞAN GÜMÜŞ´ÜN BABASI VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!