DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
GSM OPERATÖRLERİYLE İLGİLİ ŞOK İDDİAGSM OPERATÖRLERİYLE İLGİLİ ŞOK İDDİA

Tarih: 2013-11-19

GSM operatörlerinin, kullanıcılarına gönderdiği "indirim" mesajlarındaki internet üzerinden yapılan alışverişlerde ürünlerin sahte çıkması, paketlerin boş gelmesi ya da hiç ürün gelmemesi gibi sorunlarla, vatandaşların dolandırılmasına aracılık ettiği bildirildi.

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkanı Nizamettin Bilici, yaptığı açıklamada, internet üzerinden yapılan dolandırıcılıkların sürekli artış gösterdiğini, bunun da bilgisizliğin yanı sıra bilinçsiz ve dikkatsiz internet kullanımından kaynaklandığını söyledi.

GSM operatörlerinin de internet sitelerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılara katkısının bulunduğunu ileri süren Bilici, şunları söyledi:

"GSM operatörleri kullanıcılarına gönderdiği mesajda, 'Şu internet sitesinden alışveriş yaparsanız yüzde 20-30 indirim alırsınız' veya 'Şuradan alışveriş yapın yüzde 20 indirim' diyor. Vatandaşımızda, 'yüzde 20 indirim, indirimdir' diyor. Tabii, Türkiye'nin önemli şirketleri olan ve güvenilir olduğuna inandığı bu operatörlerden geldiği için mesajdaki internet sitesini tıklayarak, ihtiyacı olan ürünü buluyor ve alışveriş yapıyor. Ancak orijinal diye satın aldığınız ürünün yerine ya sahtesi gönderiliyor veya ürün hiç gönderilmiyor ya da boş çıkıyor. GSM operatörleri, gönderdiği mesajlarla internet sitelerinden yapılan alışverişlerde, vatandaşların dolandırılmasına çanak tutuyor."

- "Öneriyorsanız, doğru olanı önereceksiniz"

Bilici, GSM operatörlerinin alışveriş sitelerinin güvenirliliğine bakmadan mesaj gönderdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla kısa mesaj atarak bunu öneren GSM operatörleri, 'Siz şu üyesisiniz, bu yüzden indirim alın' diyen ve yüzde 20-30'lara varan sitelere insanımızı yönlendiriyor. Bu alışveriş sitelerinin güvenirliliğine, ürünlerinin sahte ya da doğruluğunun arkasına bakmıyor. Öneriyorsanız, doğru olanı önereceksiniz. Bu anlamda Türkiye'deki başka GSM operatörleri olmak üzere bir sürü büyük şirket var. Yani siz mesaj atıyorsunuz. Biz size güvenerek bu ürünü alıyoruz. Siz olmazsanız biz zaten bu sitelerden alışveriş yapmayacağız. Ama parfüm istiyorsunuz sahte çıkıyor, telefon istiyorsunuz sahte çıkıyor. 'Orijinal' diye geçen şeyler sahte çıkıyor. Atılan mesajdan dolayı GSM operatörüne güvenerek alışveriş sitelerine giriliyor. "

- GSM operatörleri sorumluluktan kaçamaz

Vatandaşların, gönderdiği mesajla alışveriş sitelerine yönlendiren GSM operatörlerine güvenerek dolandırıldığını savunan Bilici, şöyle devam etti:

"Tüketiciler bilmiyor olabilir, 'Dijital operatörler bunu mutlaka biliyordur. Güvensiz firmayı yönlendirir mi?' diyor. Gönderilen mesajdaki kodla beraber giriliyor ve indirim alıyorsunuz. Ondan sonra dolandırılıyorsunuz. 'Bu ürün, sahte geldi' dediğinizde de 'ben muhatap değilim, alışveriş sitesi muhatap' diyor. O zaman site muhatapsa, bu tür işleri yapabilen bir siteyi niye yönlendiriyorsunuz. GSM operatörlerinin 'beni ilgilendirmez' deme hakkı yok, diyemezsiniz de ya da yönlendirmeyin. Zaten vatandaş bu konuda aciz. Bari GSM operatörleri hiç olmazsa bu konuda tedbir alsın. O yüzden dijital, iletişim operatörlerinin, büyük operatörlerin kesinlikle arkasında duracağı ürün ve firmaları alışveriş yapacak kullanıcılarına yönlendirmek zorundadır."

"GSM operatörleri, dolandırıcıların tuzağına insanlarımızı yönlendirmiş oluyor. O zaman akıllarda şu soru oluşuyor, 'GSM operatörleri internet dolandırıcılığına teşvik mi ediyor?" diyen Bilici, federasyon olarak bu konuyu çok önemsediklerini ve konunun üzerine gideceklerini, bununla ilgili çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Bu Haber 936 defa okunmuştur.
WİKİPEDİA´YA ERİŞİM ENGELL
PTT ELEKTRONİK PARA İHRAÇ EDEBİL
TURKCELL DE AKK´YI KALDIRD
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!