Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
ADALET DEDİĞİNİZ İŞTE TAM DA BÖYLE OLMALI!ADALET DEDİĞİNİZ İŞTE TAM DA BÖYLE OLMALI!

Tarih: 2013-11-20

Tacizden ceza alan Milli Eğitim Müdürü 'görevinin' başında

'Cinsel istismar' suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan ve 50 bin lira kefalet karşılığında 'karar kesinleşinceye kadar' serbest bırakılan Fatih İlçe Milli Eğitim müdürü Şeref Çalışır, bugün makamına gitti.

Cinsel saldırı ve cinsel taciz iddiasıyla yargılanan ve ‘cinsel istismar suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Fatih İlçe Milli Eğitim müdürü Şeref Çalışır, bugün makamına giderek çalışmaya başladı. Çalışır, 'karar kesinleşinceye kadar' 50 bin TL kefalet karşılığında serbest kalmış, avukatları da karara itiraz etmişti.

Görevine devam eden Çalışır, henüz ceza kesinleşmedi derken, Eğitim Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut ise karar kesinleşmemiş olsa da bu kişinin açığa alınması en küçük davalarda bile yetkililerin tasarruf kullandığını söylüyor.

Çalışır’ın müdürlükte çalışan iki kadın memurun elle ve sözlü taciz ettiği iddiasıyla devam eden ve İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada dün karar çıkmıştı. Mahkeme ise ‘mağdur J. Y.’ye karşı basit cinsel istismar suçunu işlediğinin sabit olduğunu’ belirterek Çalışır’ı 3 yıl hapse çarptırmış, cezayı 2 yıl 6 aya indirilmişti. Mahkeme Çalışır’ı ayrıca mağdur Ç. A’ya karşı basit cinsel istismar suçunu işlediğini belirterek 3 yıl hapse çarptırmıştı. Cezayı ‘eylemin birden çok kez gerçekleştiği’ gerekçesiyle 6 yıl 9 aya çıkarıp, sanığın geçmişi ve suç sonrası tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurularak 5 yıl 7 ay 15 güne indirmişti. Mahkeme sanığın kamuda görev yapmasını da yasaklamıştı. Ancak Çalışır karar kesinleşinceye kadar 50 bin TL kefalet ödeyip serbest kalmıştı.

Müdür bugün görevine devam etti ve Fatih ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki makamına gitti. Çalışır, Radikal’e yaptığı açıklamada kararın henüz kesinleşmediğini belirterek “Bugün karara itiraz ettik. Hakkımda il denetmenlerinin ve bakanlık müfettişlerinin yaptığı soruşturmalarda ceza almadım. Görevimin başındayım, karar kesinleşmedi “ dedi.

Eğitim Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut ise böyle bir kararın ardından, karar kesinleşmemiş de olsa açığa alınması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“En küçük soruşturmalarda bile yetkisini kullanarak yer değişikliği uygulayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü burada tasarrufu Şeref Çalışır’ın lehine kullanıyor. Oysa biz öyle davlar biliyoruz ki, daha mahkeme aşaması sürerken kişiler açığa alınıyor, çok küçük, sudan sebeplerle yer değişikliğine uğruyor. Burada anormal bir durum var. Bizi tedirgin ediyor. Bu kişi kim neden koruyor sorusunun bir cevabı olmalı? “

İL MÜDÜRÜ: CEZA ELİMİZE ULAŞINCA TUTUMUMUZ BELLİ OLACAK

İstanbul il Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise kendilerine henüz kararın tebliğ edilmediğini belirterek “ Gerekçeli karar ulaştıktan sonra tutumumuzu belli edeceğiz. Hukuk müşaviri arkadaşlardan görüş alıp ona göre uygulama yapacağız” dedi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Şen bir memur ve kamu görevlisiyle ilgili hukuka aykırı bir eylem iddiasının üç sonucu olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Disiplin, idari ve adli tasarrufu ayrı değerlendirmek lazım. Disiplin soruşturması yapılmış, aleyhine sonuçlanmamış olabilir. Bu dönemde tedbire başvurulmamış demek ki. Bu istikrarsızlık halkta, toplumda kişiye ve olaya özel muamele iddiası, güvenlik endişesi yaratır. Ancak bu endişeye bağlı olarak tedbiren görevden çoktan alınmalıydı diyemem. Örneğin şike davasında olduğu gibi... Disiplin farklı adli mekanizma farklı işler ve birbirini bağlamaz. Ceza alınca suçsuzluk karinesi bitmiyor. Ta ki Yargıtay kararı çıkıncaya kadar. Henüz suçlu değil. Genelde devlet memurları kanuna göre cezanın kesinleşmesi bekleniyor.”

Müdüre tacizden hapis

Okumak için TIKLAYINIZ

Umay Aktaş Salman - radikal.com.tr

Bu Haber 1104 defa okunmuştur.
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!