7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRME VERİMLİLİĞİ ARTIRMANIN YOLU!ÖZELLEŞTİRME VERİMLİLİĞİ ARTIRMANIN YOLU!

Tarih: 2013-11-25

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, devlet ekonomik alanda ana oyunculardan olmasının olumlu sonuçlar doğurmayacağını, özelleştirmenin bir ülkedeki verimliliği artırmanın yolu olduğunu kaydetti.

Babacan, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen "Yeni Bir Başlangıç için Ortaklar" (Partners for a New Beginning - PNB) Global Zirvesi'nde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın kritik bir dönemden geçtiğini, amacın işlev gösteren bir demokrasiye geçiş yapmak olduğunu söyledi.

Bu geçişlerin kolay olmadığını, söz konusu ülkelerin iç dinamikleri ile yapabilecekleri bir şey olmadığını aktaran Babacan, dış desteğe, yönlendirmeye ve tecrübe paylaşımına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Bölgedeki bazı ülkelerin geniş petrol kaynaklarına sahip olduklarını ama bazılarının temel ihtiyaçlarının bile karşılanmadığını, sermayenin serbest dolaşımının sağlanmasının bu bölge için önemli olduğunu dile getiren Babacan, Türkiye'nin de kendi içinde önemli bir reform süreci geçirdiğini, Türkiye'deki olup bitenlerin çok geniş bir coğrafyaya sinyaller gönderdiğini ifade etti.

Türkiye'de olan birçok şeyin başka ülkeler için ilham kaynağı teşkil ettiğini, bunun sadece Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da değil bölgenin ötesinde olduğunu dile getiren Ali Babacan, Dünya Bankası'nın şimdiye kadar 20 ülkede programlar başlattığını, bu ülkelere kendi teknisyenlerini yolladıklarını ve iyi sonuç alınan reformlar hakkında bilgi verdiklerini aktardı.

Babacan, şöyle devam etti:

"Bu tür düzenlemeler yoluyla bizce çok büyük bir değer oluşturuluyor. Şimdi kitapçık hazırlamaya başladık, mesela sağlık reformu, bankacılık reformuyla ilgili... Bütün bunlar Dünya Bankası tarafından hazırlanıyor ama Türkiye vaka çalışması diğer ülkelere örnek teşkil etsin diye... Elbette biz Türkiye'de her şeyi mükemmel yapmıyoruz, yapılacaklar listesi var, hem de uzun bir liste ancak birbirimizden dersler çıkarmak, birbirimizden öğrenmek başarının çok önemli bir yanı. Yani sadece iyi örneklerden öğrenmekten de bahsetmiyorum; kötü örneklerden, başarısızlıklardan da öğrenmeliyiz."

Türkiye ekonomisinin hızlı bir şekilde büyüdüğünü ama bunun kaynağının özel sektör olduğunu, hükümetlerin görevinin akıllı regülâsyonlar yapmak olduğunu vurgulayan Babacan, "Ama bunun ötesine geçmemektir" dedi.

Bir devlet ekonomik arenadaki ana oyunculardan birisi ise bunun olumlu sonuçlar doğurmayacağını vurgulayan Babacan, özelleştirmenin bir ülkedeki verimliliği artırmanın yolu olduğunu, bu yılın 10 ayında Türkiye'de 40 bin yeni şirketin kurulduğunu, girişimcilik kültürünün istihdam oluşturmaya yardımcı olduğunu, burada da KOBİ'lerin istihdam yarattığını ifade etti.

Küresel kriz döneminde yüzde 45'i kadın olmak üzere Türkiye'de 6 milyon yeni istihdamın yaratıldığını belirten Babacan, Türkiye'de istihdamı artırmak için yaptıkları düzenlemeler hakkında bilgi vererek, melek yatırımcı programı ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı.

- "Hükümetler ötesine geçilmeli ve insanlar arasında bağlantı kurulmalı"

Toplantıya video mesaj yollayan ABD Dışişleri Bakanı John F. Kerry ise bakan olarak yaptığı seyahatlerde dünyayı değiştiren motivasyonların bir bölgeye ya da bir dine has olmadığını gördüğünü söyledi.

Tahrir Meydanı ya da Tunus'taki gençlerin küresel toplumda bir rol oynamak istediklerini, dünya gençlerinin bunu istediğini, hükümetler ötesine geçilmesi ve insanlar arasında bağlantı kurulması gerektiğini vurgulayan Kerry, iş dünyasının, girişimcilerin ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesi gerektiğini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Global Ortaklıklar Özel Temsilcisi Andrew O'Brien'ın da söz aldığı toplantıda ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone de hazır bulundu.
 

Yukarıdaki açıklamalar Sayın Başbakan Yardımcısının kendi düşünceleridir. İnanırsınız/inanmazsınız. Beğenirsiniz/beğenmezsiniz. Sizlerin takdiridir. Telekomcular Derneği  olarak düşüncelerimizi, inandıklarımızı siz değerli dostlarımız ile her fırsatta paylaşıyoruz.

Sizlere Prof. Dr. Cihan Dura hocamızın “ÖZELLEŞTİRMELERİN TÜRKİYE'DE VERMEDİĞİ ZARAR YOK!”(okumak için TIKLAYINIZ) başlıklı yazısını bir kez daha okumanızı öneriyoruz.

Bu Haber 1058 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!