LEVENT KARADAĞ İLE BİLİŞİM ÜZERİNE RÖPORTAJLEVENT KARADAĞ İLE BİLİŞİM ÜZERİNE RÖPORTAJ

Tarih: 2013-12-03

Röportajı Yapan: Ali Rıza TUNCER
 

A.R.T: Sektörde tanınıyorsunuz, sektöre yeni girenler için kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

L.K:          Ben Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, 1986’dan beri bilişim ile uğraşıyorum. Bilişim konusunda kitaplarım var, yazılar yazıyorum. Ayrıca kendime ait bir firmam var.

A.R.T: Türkiye Bilişim Derneğine neden katılmalıyız? Türkiye Bilişim Derneği yeni mezunlara ve profesyonellere neler katar?

L.K:          Türkiye Bilişim Derneğinin öncelikle adında Türkiye var. Bilişim kelimesini bulan, 1971 yılında kurulmuş bir dernek. Bugün Microsoft’a baktığımızda, Microsoft 1980’de kurulmuş. Yani 1971 yılında kurulan bir dernek, kamu yararına çalışan bir dernek. 10 bin civarında profesyonel üyeye sahip. Gençlerin kendilerine rol alabilecekleri bütün hikayeler orda. Microsoft’un genel başkan yardımcısı da TBD yönetim kurulu üyesi, Turkcell’in başkan yardımcısı, İş Bankası’nın genel müdürü, Softek’in genel müdürü, Savunma Sanayinin müsteşarı da TBD’nin üyesi. Çok sayıda devletten, kamudan bilişim yöneticileri, girişimciler ve firmalar var. Yani gençlerin bunların içerisinde bulunarak, birincisi kendilerine rol olabilecek kişileri bulabilirler. Bilişim gibi çok fazla mesleği olan, meslek alanı var. Çok fazla meslek alanıda gençlerin dağılmasına yol açıyor. Hangisini yapabilecekleri konusunda, oysa buraya katılarak, hangisini yapabileklerini çok rahat görebiliryorlar. Staj imkanları, iş bulma imkanları gibi birçok alanda tabi bunun faydası var. Birde şunu belirtmek gerekiyor, özellikle Amerikada bu sivil toplum kuruluşlarına yönelik konusunda, bir kişinin mutlaka bir sivil toplum kuruluşuna üye olması lazım. Eğer bilişimciyseniz, TBD gibi sivil toplum kuruluşlarına üye değilseniz , size bilişimci saymıyorlar.

A.R.T: Gönüllü olmak isteyenler TBD’ye nasıl katılabilirler? Nasıl görevler alabilirler?

L.K:          Türkiye Bilişim Derneğine üye olarak, TBD Genç var, Ankara’da örgütlenmiş bir çok üniversitenin TBD Genç kulüpleri var, bunlara girerek hem TBD adına faaliyetleri görüp, hemde kendi okul faaliyetlerine TBD üyelerini çağırabilirler. Bu faaliyetlerin ana üyeleri olabilirler.

A.R.T: Sosyal Medyanın geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

L.K:          Sosyal Medya artık sosyal yaşama adapte oldu, Türkiyede 40 milyon üzeri internet kullanıcısı varsa, bu kullanıcıların hepsi artık sosyal medyaya bakıyorlar, içerik paylaşıyorlar. Soru sormayan bir toplumuz, soru sormayan bir toplum, sosyal medyada soru da soruyorlar. Dolayısıyla bizim biran önce kişi olarak, kurum olarak sosyal medya politikalarımızı oluşturmamız gerekiyor. Oluştururken de neyi paylaşacağımızı da bilmek gerekiyor. Çünkü paylaştığınız şuan her bilgi bundan yıllar sonra belki de sizin torunuzun bile karşısına çıkabilecek. Bu bilgiler kayıt ediliyor ve hiçbiri silinmiyor. Biz sosyal medyayı içerik üreterek kullanalım, takipçisi olmayalım. Bilgiyi doğru paylaşalım ve ne yaptığımızı iyice bilelim. Sosyal medyalar pazar yerine dönüştü, yani pazar yerine baktığımızda her çeşit tezgah var, iyi üründe var, kötü üründe var, butik üründe var. Her bir ürününde bir alıcısı var. Bunu düşünerek, yani hangi alıcı kitlesine hitap etmem lazım ve pazarın neresinde durmam lazım, girişinde mi ortasında mı, bunları baştan düşünerek sosyal medyada yer alıp, kişisel olarak ve kurum olarak sosyal medya profillerini biran önce oluşturulması lazım.

A.R.T: Devletin beyaz hacker yetiştirme politikası hakkında neler düşünüyorsunuz?

L.K:          Beyaz hacker hakkında çok fazla fikrim yok açıkcası ancak şuana kadar beyaz hacker politikası için biraz başarılı değiliz. Çünkü bizim hackerlarımız vardı, önemli hackerları birçok suçlamalarda bulunarak, bu hackerlarımızı kaçırttık. Kaçırttığımız hackerların birçoğunu Amerika aldı, kendi elemanı yaptı. Dolasıyla bizim bu hackerlarımızı iyi kullanmamız lazım ve beyaz hackerlar yetiştirerek, çok sayıda bu konu hakkında politika üretmemiz gerekiyor.

A.R.T: Bilişim teknolojileri konusunda gençlerin ön plana çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

L.K:          Günümüzde bilişim teknolojilerini gençler kullanıyorlar, yani bugün baktığınızda 2 yaşındaki çocuk bunu kullanmaya başlıyor. Bu araba kullanmak gibi, arabayı ne kadar çok sürerseniz, kullanırsanız. Arabayı daha iyi sürersiniz. Bilişim de böyle, gençler iki yaşından beri, en geç beş yaşından itibaren bilişim ile başbaşa kaldıkları için, bu teknolojileri çok iyi kullanıyorlar. Dolayısıyla bilmedikleri şey iş dünyasının kurallarını bilmiyorlar. O zaman iş dünyasındaki işçiler kurallarını gençlere anlatıp, gençlerden biran önce faydalanmaları gerekiyor. Gençlerin akıl hocaları olarak kullanılması gerekiyor.

A.R.T: Yönetim Bilişim Sistemleri öğrenci gruplarına destek veriyorsunuz, bu bölümün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

L.K:          Yönetim Bilişim Sistemleri Türkiyede daha emekleme safhasında, çünkü Türkiyede bilişim halan daha birçok konuda otomasyon olarak kullanılıyor. Yani bir malı bir yerden alıp, bir yere götürmek veya hangi malı daha fazla üretmem lazım, hangi müşteri benim için değerli, hangi pazar benim için değerli gibi, iş zekası, veri madenciliği gibi uygulamalar çok az Türkiyede. Bunu ancak yönetim bilişim sistemlerinin yani, işletmeyi bilen bilişimi bilen kişilerin bir araya gelerek, bu işleri yapabilirler ve Türkiyede benim görüşüm, Yönetim Bilişim Sistemleri zihniyetindeki kişiler Türkiyeyi kalkındıracaktır. Yıllarca biz Bilgisayar Mühendisi bölümüne %1’lik dilimi aldık, en akıllı arkadaşlarımızı, en zeki gençlerimizi bu bölümlere aldık. Ama bunları kod yazmak amacıyla kullanmak çok yanlıştı. Bu nedenle Bilgisayar Mühendisi bölümü mezunlarını teşvik edip Yönetim Bilişim Sistemlerinde Yüksek Lisan yapmaları sağlamak gerekir. Eğer Yönetim Bilişim Sistemler, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Teknolojileri öğrencilerini bir araya getirip, ortaklaşa bir çalışma elde edebilirsek, Türkiyenin bilişim alanında gelişimi yüksek bir ivme kazanmış olur. Aksi takdirde Türkiyenin 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşması mümkün değil.

Bu Haber 2098 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!