Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
ÇİFT HATLI TELEFONLAR NASIL ÇALIŞIR ÇİFT HATLI TELEFONLAR NASIL ÇALIŞIR

Tarih: 2013-12-07

Çift Hatlı ya da Çift Sim Kartlı Telefonlar Nasıl Çalışır Açıklıyoruz

Bir cep telefonuna aynı ya da farklı operatörlerden ayrı ayrı sim kart takılabilen çift hatlı ya da çift sim kartlı ...

Bir cep telefonuna aynı ya da farklı operatörlerden ayrı ayrı sim kart takılabilen çift hatlı ya da çift sim kartlı telefonlar nasıl kullanılıyor ya da çalışıyor biliyor muydunuz?

Ülkemizde satılan çift hatlı ya da çift sim kartlı telefonlarda tüketiciler ya kendilerine sunulan özelliklerle yetinmek zorunda kalıyorlar ya da aradıklarını bulamıyorlar. Çünkü çift hatlı ya da çift sim kartlı telefonların hepsi aynı özellikte değil. Özellikle gençlerin ve iş adamlarının çeşitli sebeplerden dolayı ihtiyaç duyduğu çift hatlı dosyalarla ilgili kısa ama aydınlatıcı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Çift hatlı telefonlar nasıl çalışıyor?

Piyasadaki çift hatlı ya da çift sim kartlı telefonlar birkaç kategoriye ayrılıyor. Çift hatlı Dual sim telefonlar: İlk çıkan çift hatlı telefonlarda içine iki sim kart takılan bir telefonda hangi hattın kullanılacağına karar vermek gerekiyordu. Yani örneğin telefonda Vodafone ve Turkcell'e ait iki sim kart mevcut olsun. Kullanıcı Vodafone hatını aktif ettiğinde, Turkcell hattı kapalı oluyordu. Turkcell hattını arayanlar kapalı ya da kapsama alanı dışında mesajıyla karşılaşıyordu. Bu tip telefonlara kısaca çift hatlı, ya da çift sim kartlı (Dual sim) telefonlar deniyor.

Çift hatlı Full Active Dual sim telefonlar: Teknoloji ve işletim sistemleri geliştikten sonra çift hatlı ya da çift sim kartlı telefonların evrimi de tüketici lehine değişti. Son birkaç yıldır piyasada bulunan çift hatlı dual sim telefonlarda iki GSM anteni kullanılmaya başlandı. Bu tip çift hatlı telefonlarda aynı anda her iki sim kartla da görüşme yapılabiliyor. Yani siz Vodafone hattınızla görüşme yaparken, bir başkası sizi Turkcell hattınızdan aradığında telefondayken arka planda arama sesi duyabiliyorsunuz. Ancak bu tip telefonlar çift GSM antenli olduğundan telefonunuzun pili çabucak bitebiliyor.

Çift hatlı Active Dual sim telefonlar: İşte piyasada en çok satılan modeller bunlar. Tek GSM antenli bu tür telefonlarda iki hat aynı anda bekleme modunda durabiliyorlar ama aynı anda yalnızca biriyle görüşme yapılabiliyor. İkinci hatta çağrı geldiğinde çağrı yönlendirme yapmışsanız, ikinci hattınız karşı tarafa kapalı görünmüyor, tarifeniz üzerinden yönlendirme ücreti ile faturalandırılıyorsunuz. Bu tür telefonlarda genelde kullanıcılar telefon ayarlarından her iki hat için de kapalı ya da meşgulse diğer hattın telefonuna yönlendirme yapıyorlar. Hat tarifelerini de her yöne tarifelerden seçtikleri için, yönlendirmelerde ek faturalarla karşılaşmıyorlar.

Bu kısa bilgilerden sonra şimdi de ülkemizde satılan bazı çift hatlı ya da çift sim kartlı telefonlara göz atalım. İşte o liste:

Çift hatlı ya da çift sim kartlı telefonlar:

HTC Z3 Desire 500 fiyatı 780 TL

Samsung Galaxy Grand 2 fiyatı 770 TL

Samsung I8552 Galaxy Win White fiyatı 730 TL

Casper VIA A3216 fiyatı 650 TL

Gigabyte GSmart Maya M1 V2 650 TL

Samsung I8262 Galaxy Core fiyatı 630 TL

General Mobile Discovery 4GB fiyatı 600 TL

Samsung Galaxy S Duos S7562 fiyatı 600 TL

Gigabyte GSmart GS202 fiyatı 450 TL

Gigabyte GSmart Rio R1 fiyatı 450 TL

Samsung E2652 fiyatı 243 TL

Nokia 112 fiyatı 210 TL

Bu Haber 15969 defa okunmuştur.
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!