7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRK TELEKOM´DA GÜÇLÜ CEO DÖNEMİTÜRK TELEKOM´DA GÜÇLÜ CEO DÖNEMİ

Tarih: 2013-12-15

Türk Telekom, grup şirketlerinin daha verimli takım çalışması yapması için Paul Doany dönemindeki güçlü CEO modeline geçiş yapıyor.

Geçen hafta Türk Telekom'un zirvesinde yapılan değişiklik herkesi şaşırttı. Yönetimindeki sürpriz atamaların nedenlerini araştırdık. Sektörü şaşırtan bu değişikliğin perde arkasında internet ve mobil operasyonlarını daha verimli yönetmek var. Türk Telekom'un CEO'su Rami Aslan, daha önce Oger Telekom'un başındaydı. Geçen hafta Türk Telekom'daki koltuğuna oturan Aslan, mevcut görevlerine ek olarak Türk Telekom İcra Komitesi ile grup şirketleri olan Avea ve TTNET'in yönetim kurulu üyeliğine de atandı. Aslan'ın Paul Doany döneminde olduğu gibi grup şirketlerinin yönetim kuruluna girmesi güçlü CEO modeline geçiş işareti olarak algılandı.

MOBİL VE İNTERNET

Daha önce denenen grup CEO'su modeli şirketin ana stratejisinin belirlenmesinde zorluklar yaratmıştı. 4G mobil internet servisine geçişte Türk Telekom'un fiber altyapısı önem kazanmıştı. TTNET'in ADSL abonesinin azalması, fiber abone sayısındaki artış fiber altyapının önemini artırmıştı. Yani, Türk Telekom'un altyapısı doğru kullanılırsa bu şirketin mobil ve internet gelirine olumlu yansıyacak. Grubun kritik dönemeçte ortak ve hızlı karar almasını kolaylaştırmak için yönetim değişikliğinin yapıldığı söyleniyor.

ASLAN'IN AJANDASI YÜKLÜ

Aslan'ın ajandası oldukça kabarık. Başta, fiber altyapı dönüşümünde rakibe kaptırılan algıyı değiştirmesi gerekiyor. 4G altyapısında öncü rol üstlenip mobil ve internet erişiminde rakiplerine üstünlük elde etmeli. Rekabet ve regülasyon kurumlarıyla ilişkileri tek elden yürütmek için hızlı adımlar atılmalı. Argela, İnnova, Sebit, Assist gibi grup şirketlerinin yeniden güçlenmesi için daha ciddi adım atmak zorunda. Veri merkezi, bulut hizmeti ve entegrasyon tarafında yeni yatırımlar yapmalı.

FİBER ALTYAPININ DEĞERİ ARTTI

Türkiye'de artan hızlı internet bağlantısı ihtiyacınının önemli bölümü ADSL üzerinden sağlanıyor. 2011 yılında genişbant internet erişiminin yüzde 92.6'sı DSL bağlantısıyla sağlanırken, eylül ayı itibarıyla bu oran yüzde 81'e geriledi. Fiber kullanımı ise yüzde 2.3'ten 11.8'e yükseldi. Kablo internet hizmetinin payı da yüzde 4.4'ten 5.9'a yükseldi. Türk Telekom grup şirketi TTNET'in pazar payı yüzde 70.5'e geriledi. Türkiye'nin sabit ve mobil genişbant internet erişim oranı OECD ülkelerinin gerisinde yer alıyor. Sabit internet erişiminde OECD ortalaması yüzde 26, Türkiye'de ise oran yüzde 10.9 seviyesinde. 4G hizmetinde baz istasyonlarının fiber altyapı ile desteklenmesi gerekiyor. Turkcell daha önce hizmetin önemli bölümünü Türk Telekom'dan alıyordu.

Bu Haber 1546 defa okunmuştur.
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!