DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TTNET VE TÜRK TELEKOM’DAN SÖZLÜ SAVUNMATTNET VE TÜRK TELEKOM’DAN SÖZLÜ SAVUNMA

Tarih: 2013-12-18

Rekabet Kurulu, Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan Ttnet AŞ ve Türk Telekomünikasyon AŞ'nin sözlü savunmalarını aldı.

Rekabet Kurumundaki toplantı, Kurul ikinci Başkanı Kenan Türk başkanlığında gerçekleştirildi. Türk, 9 Ağustos 2012 tarihli Kurul kararıyla, Türk Telekomünikasyon AŞ ve Ttnet AŞ'nin fiyatlandırma politikaları aracılığıyla perakende ve toptan sabit genişbant internet erişim hizmetleri pazarlarında 4054 sayılı Kanun'u ihlal edip etmediklerinin tespiti için soruşturma açıldığını hatırlattı.

Soruşturma heyeti yetkilileri, Türk Telekom ve Ttnet'in, perakende genişbant internet erişim hizmetleri piyasasında uyguladığı fiyatlama politikasıyla fiyat sıkıştırmasına yol açtığı iddiasının değerlendirilmesi için soruşturma açıldığını anımsatarak, söz konusu iddianın ve soruşturma sürecinde dahil edilen diğer iddiaların değerlendirildiğini belirtti.

Heyet, haklarında soruşturma yürütülen ekonomik bütünlüğün, toptan sabit genişbant internet erişim hizmetleri pazarında ve perakende sabit genişbant internet erişim hizmetleri pazarında hakim durumda bulunduğu ve söz konusu ekonomik bütünlük tarafından düzenlenen bazı kampanyaların maliyetlerini karşılayamadığını ifade ederek, mevcut durum itibariyle söz konusu uygulamaların piyasadaki rekabeti kısıtlayıcı etkilere yol açmasının beklenmemesi nedeniyle fiyat sıkıştırmasıyla hakim durumunu kötüye kullanılmasının öne sürülemeyeceğini kaydetti.

Soruşturma heyeti, değerlendirmeler çerçevesinde Tivibu ev hizmeti içeren kampanyaların, maliyetlerin karşılanmadığı kurgularla devam etmesi veya çeşitli kampanyalar kapsamındaki indirimlerin giderek daha hacimli hale gelmesi halinde, bu uygulamaların ileride rekabet karşıtı piyasa kapamaya yol açabileceğinin beklendiği konusunda bir uyarı yazısı gönderilmesi gerektiği kanaat ve sonucuna ulaşıldığını bildirdi.

Söz alan Superonline AŞ yetkilileri, Ttnet'in rakiplerin pazarda pay almalarını zorlaştırıcı hareket ettiğini iddia ederken, Vodafone AŞ yetkilileri de önceki verilen cezaların da göz önüne alınarak caydırıcı bir ceza verilmesini talep etti.

Toplantıya üçüncü kişi sıfatıyla katılan Turknet İletişim Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Cem Çelebiler sektörde bir "bilgi asimetrisi" olduğunu öne sürerek, "Türk Telekom'un yeni ürünler çıkarma ve internet hızlarını arttırma gibi yeniliklerinin ön bilgilendirilmesi çok olmuyor. Dolayısıyla bilgi asimetrisi söz konusu. Farklı ürün vermek isteyen operatörler sınırlı kalıyor" diye konuştu.

Türk Telekomünikasyon AŞ adına konuşan Avukat Oğuzkan Güzel de genel itibariyle soruşturma heyetinin görüşlerine katıldıklarını belirterek, soruşturmanın fiyat sıkıştırması açısından değil, yıkıcı fiyat olup olmaması üzerinden yürütülmesi gerektiğine işaret etti.

TTNET AŞ adına konuşan Ali Ilıcak ise şirketin rekabetin bir gereği olarak sadece internette değil, birçok alanda hizmet verdiğini ifade etti.

Sektörde negatif kar marjlarıyla hizmet vermek gibi bir amaçlarının olmadığını kaydeden Ilıcak, "(Rakipler dışlanıyor) denilerek yürütülen bir soruşturmanın sonucu 8 milyon kişinin yararlandığı internet fiyatlarının yükselmesiyle sonuçlanacaktır. Rekabet politikasının amacı, rekabeti korumak şeklindedir. Son 5 senede pazarın durumu çok değişti. Mobilin pazar payı göz ardı edilemez. Rakipler bu dönemde güçlendi, iddiaların aksine pazar payları arttı" diye konuştu.

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 31 Aralık'ta açıklayacak. Kararın bu tarihten önce alınması durumunda, Kurum'un internet sitesinde yayımlanacak

Bu Haber 1473 defa okunmuştur.
BÖYLE KAZIK YEMEDİK
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!