TTNET VE TÜRK TELEKOM’DAN SÖZLÜ SAVUNMATTNET VE TÜRK TELEKOM’DAN SÖZLÜ SAVUNMA

Tarih: 2013-12-18

Rekabet Kurulu, Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan Ttnet AŞ ve Türk Telekomünikasyon AŞ'nin sözlü savunmalarını aldı.

Rekabet Kurumundaki toplantı, Kurul ikinci Başkanı Kenan Türk başkanlığında gerçekleştirildi. Türk, 9 Ağustos 2012 tarihli Kurul kararıyla, Türk Telekomünikasyon AŞ ve Ttnet AŞ'nin fiyatlandırma politikaları aracılığıyla perakende ve toptan sabit genişbant internet erişim hizmetleri pazarlarında 4054 sayılı Kanun'u ihlal edip etmediklerinin tespiti için soruşturma açıldığını hatırlattı.

Soruşturma heyeti yetkilileri, Türk Telekom ve Ttnet'in, perakende genişbant internet erişim hizmetleri piyasasında uyguladığı fiyatlama politikasıyla fiyat sıkıştırmasına yol açtığı iddiasının değerlendirilmesi için soruşturma açıldığını anımsatarak, söz konusu iddianın ve soruşturma sürecinde dahil edilen diğer iddiaların değerlendirildiğini belirtti.

Heyet, haklarında soruşturma yürütülen ekonomik bütünlüğün, toptan sabit genişbant internet erişim hizmetleri pazarında ve perakende sabit genişbant internet erişim hizmetleri pazarında hakim durumda bulunduğu ve söz konusu ekonomik bütünlük tarafından düzenlenen bazı kampanyaların maliyetlerini karşılayamadığını ifade ederek, mevcut durum itibariyle söz konusu uygulamaların piyasadaki rekabeti kısıtlayıcı etkilere yol açmasının beklenmemesi nedeniyle fiyat sıkıştırmasıyla hakim durumunu kötüye kullanılmasının öne sürülemeyeceğini kaydetti.

Soruşturma heyeti, değerlendirmeler çerçevesinde Tivibu ev hizmeti içeren kampanyaların, maliyetlerin karşılanmadığı kurgularla devam etmesi veya çeşitli kampanyalar kapsamındaki indirimlerin giderek daha hacimli hale gelmesi halinde, bu uygulamaların ileride rekabet karşıtı piyasa kapamaya yol açabileceğinin beklendiği konusunda bir uyarı yazısı gönderilmesi gerektiği kanaat ve sonucuna ulaşıldığını bildirdi.

Söz alan Superonline AŞ yetkilileri, Ttnet'in rakiplerin pazarda pay almalarını zorlaştırıcı hareket ettiğini iddia ederken, Vodafone AŞ yetkilileri de önceki verilen cezaların da göz önüne alınarak caydırıcı bir ceza verilmesini talep etti.

Toplantıya üçüncü kişi sıfatıyla katılan Turknet İletişim Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Cem Çelebiler sektörde bir "bilgi asimetrisi" olduğunu öne sürerek, "Türk Telekom'un yeni ürünler çıkarma ve internet hızlarını arttırma gibi yeniliklerinin ön bilgilendirilmesi çok olmuyor. Dolayısıyla bilgi asimetrisi söz konusu. Farklı ürün vermek isteyen operatörler sınırlı kalıyor" diye konuştu.

Türk Telekomünikasyon AŞ adına konuşan Avukat Oğuzkan Güzel de genel itibariyle soruşturma heyetinin görüşlerine katıldıklarını belirterek, soruşturmanın fiyat sıkıştırması açısından değil, yıkıcı fiyat olup olmaması üzerinden yürütülmesi gerektiğine işaret etti.

TTNET AŞ adına konuşan Ali Ilıcak ise şirketin rekabetin bir gereği olarak sadece internette değil, birçok alanda hizmet verdiğini ifade etti.

Sektörde negatif kar marjlarıyla hizmet vermek gibi bir amaçlarının olmadığını kaydeden Ilıcak, "(Rakipler dışlanıyor) denilerek yürütülen bir soruşturmanın sonucu 8 milyon kişinin yararlandığı internet fiyatlarının yükselmesiyle sonuçlanacaktır. Rekabet politikasının amacı, rekabeti korumak şeklindedir. Son 5 senede pazarın durumu çok değişti. Mobilin pazar payı göz ardı edilemez. Rakipler bu dönemde güçlendi, iddiaların aksine pazar payları arttı" diye konuştu.

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 31 Aralık'ta açıklayacak. Kararın bu tarihten önce alınması durumunda, Kurum'un internet sitesinde yayımlanacak

Bu Haber 1657 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!