6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
GURURLUYUZ. ZİRVEDE 6 TÜRK VAR!GURURLUYUZ. ZİRVEDE 6 TÜRK VAR!

Tarih: 2013-12-29

Doğan Satmış yazdı...

Turkcell’deki hisseleri yıllardır tartışma konusu olan İsveç-Finlandiya şirketi TeliaSonera’nın 15 kişilik en üst yönetiminde 6 Türk görev yapıyor. Bu 6 Türk’ten 2’si ise 8 bin 848 metreyle gezegenin en yüksek dağı olan Everest’i cep telefonuyla dünyaya bağlayan Nepal’in GSM şirketi Ncell’in yönetiminden de sorumlu Başak Karlıdağ ve Erim Taylanlar. İkili, Ncell’in bağlı olduğu TeliaSonera Avrasya’da başkan yardımcılığı yapıyor.

Şirkette, kısa bir süre öncesine kadar Avrasya Başkanlığı’nı da bir başka Türk, Veysel Aral yürütüyordu. Ancak Aral, başka bir görev için başkanlığı devretti. Türkiye ve Rusya’da en büyük GSM şirketlerinin ortağı olan TeliaSonera Avrasya, Kazakistan, Gürcistan, Nepal, Moldova, Tacikistan, Azerbaycan ve Özbekistan’da ise ya pazar lideri ya ikinci. 17 ülkede 27 bin çalışanıyla 30 milyar dolarlık dev bir şirket.

100-150 DAĞCI KURTARILIYOR

İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim açısından Türk yöneticilere bağlı çalışan Nepal GSM şirketi Ncell, 8848 metrelik yükseklikte kesintisiz iletişim kurabilmek için 7 baz istasyonu kurmuş durumda. Kent dışında bir baz istasyonu kurmanın maliyeti 100 bin dolarken, Everest’te 5200 metre yükseklikte bulunan dünyanın en yüksek 3G solar enerjili baz istasyonunun maliyeti 330 bin doları aşıyor.

Çünkü bu yüksekliğe her şey helikopterle veya Nepal’in dağ köylüleri şerpaların omuzlarında taşınıyor. Ayrıca normalde mikrodalga ile sağlanan iletişim, bu baz istasyonlarda uydu bağlantılarıyla sağlanıyor ki bu da maliyeti artırıyor. Baz istasyonları bölgedeki şerpa köylerinde ve yerel halk için önemli olan bazı tapınaklarda iletişimi sağlıyor; daha da ötesi, her yıl 100-150 dağcının hayatını kurtarmaya katkıda bulunuyor.

İSTANBUL GİBİ DEPREM ENDİŞESİ

Nepal, İstanbul gibi büyük deprem bekleyen bir coğrafyaya sahip. Her 100 yılda bir deprem yaşandığı için önümüzdeki 30 yılda 9 büyüklüğünde korkunç bir deprem bekliyorlar. Bu depreme karşı da 6 dayanıklı santral inşa edilmiş durumda. Santrallar portatif ve istendiği an helikopterle nakledilmeye uygun.

NEPAL’İN GÖZBEBEĞİ

TeliaSonera’nın Avrasya Başkan Yardımcısı Erim Taylanlar’ın verdiği bilgiye göre, Ncell yoksul bir ülke olan Nepal’in gözbebeği. 500 çalışanıyla en çok vergi veren şirket de o. Ncell, özellikle dağ köylerinde, sadece üzeri kapatılmış gölgelikleri okul olarak kullanan Nepallilere okul binaları yapıyor, ayrıca fuhuş için satılan Nepalli kızların topluma kazandırılması için kurulmuş sivil toplum kuruluşlarına destek vererek öne çıkıyor. TeliaSonera, Turkcell Holding’de yüzde 47’lik, Turkcell’de ise yüzde 13.99’luk bir hisseye sahip. 460 milyonluk nüfusta, 186 milyon abonesi olan TeliaSonera, Facebook’un Avrupa tedarikçiliğini de yapıyor. Yani Facebook’a Avrupa’dan giren herkes, bu bağlantıyı kullanıyor.

‘NOKIA’YI ALABİLİRDİK'

TeliaSonera Avrasya Başkan Yardımcısı Erim Taylanlar, Turkcell’le ortaklıklarını anlatırken, birikmiş ancak ortaklara dağıtılmamış milyarlara atıf yaptı ve “Bildiğiniz gibi, Nokia kısa bir süre önce Microsoft’a 5.4 milyar dolara satılmıştı. Turkcell, elindeki parayla Nokia’ya müşteri olabilir ve onu satın alabilirdi ya da Blackberry gibi bilinen başka markalardan biri de satın alınabilirdi” dedi.

‘Yüksek roaming ücretleri soygun ve saçma’

Katmandu’daki Nepal GSM firması Ncell’in Kazak asıllı CEO’su Nurlan Sargaskayev, GSM firmalarının roaming ücretlerini yüksek tutarak Viber, Skype, WhatsApp benzeri internet iletişimcilerinin önünü açtıklarını belirtip şöyle dedi: “Yüksek roaming ücretlerinin soygundan bir farkı yok ve bence çok saçma. Bu yüzden farkına varmadan, internet üzerinden bedava iletişim sağlayan net firmalarının önünü açıyoruz. GSM firmaları bir araya gelip roaming ücretlerini düşürmeli ve buna mani olmalı.” Nepal’de okur yazar oranı yüzde 50 olduğu için cep telefonları satış sözleşmeleri parmak basılarak yapılıyor. Nepalliler, yoksulluğa rağmen cep telefonuna büyük ilgi gösteriyor, ekonomi cep telefonuyla gelişiyor. Ncell, cep telefonuyla işini geliştiren bir hamalı ise başarı örneği olarak anlatıyor. GSM şirketleri, bulundukları ülkelerin ekonomilerini yüzde 1-1.5 büyüttüğü için hamallar da bundan pay alıyorlar.

TeliaSonera’nın yönetimindeki Türkler

Ali Ağan (43): 14.3 milyon abonesi bulunan Kazakistan Kcell‘in CEO’su. Şanlıurfalı, Ankara SBF mezunu.

Osman Turan (38): 8.6 milyon aboneli Özbekistan Ucell‘in CEO’su. Şavşatlı, hukuk okudu.

Barkın Seçen (37): 1 milyon aboneli MoldovaMoldcell CEO’su. Zonguldaklı, Bilkent mezunu.

Tolga Köktürk (36): Telia Sonera Avrasya CFO‘su. İstanbullu, Koç Üniversitesi’nde ekonomi okudu.

Başak Karlıdağ (41): Telia Sonera Avrasya Başkan Yardımcısı, Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji okudu.

Erim Taylanlar (45): Kurulsal İletişim Başkan yardımcısı. İzmirli, kimya okudu, İstanbul Üniversitesi’nde MBA yaptı.

Bu Haber 1232 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!