HIZLI TÜRKİYE İÇİN FİBER İNTERNETİN ÖNÜ AÇILMALIHIZLI TÜRKİYE İÇİN FİBER İNTERNETİN ÖNÜ AÇILMALI

Tarih: 2014-01-16

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, fiber internetin Türkiye’de yayılmasının önündeki engellerin, ülkenin haberleşme sektörüne ve ekonomisine önemli ölçüde zarar verdiğine dikkat çekti.

Alternatif işletmecilerin fiber internet altyapı yatırımlarını yapabilmeleri için gerekli olan ve Türk Telekom tarafından 48,77 lira olarak belirlenen yeraltı boru kira ücretinin AB ülkelerine göre 30-40 kat daha yüksek olduğunu belirten Arıak, bu rakamın Portekiz’de 1,14 lira, İtalya’da ise 1,20 lira olduğunu söyledi.

TELKODER tarafından düzenlenen fiber altyapı yatırımlarına ilişkin bilgilendirme toplantısında konuşan Arıak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bu noktada gerekli müdahaleyi yaparak yeraltı boru kirası için en kısa sürede adil bir birim fiyat belirleyeceğine inanıyoruz.” diye konuştu. Evlere kadar hızlı haberleşme hatlarının, yani fiber optik hatların çekilmesinin tüm dünyanın önde gelen konularından biri olduğunu hatırlatan Arıak, “Avrupa Birliği’nde, 2020 yılına kadar evlerin yarısına 100 megabit hızındaki fiber hatlarla ulaşmayı, diğer yarısına da 30 megabit hızın sağlanması planlanmış durumda. Türkiye’nin bu alandaki gecikme veya hatalı bir politikası, telafisi çok zor bir geri kalışa yol açabilir.” dedi. Bir işletmecinin, ulusal altyapının bulunmadığı veya uygun olmadığı yerlerde kendi fiber şebekesini kurabilmesi için kazı yapma izni almasının gerektiğini belirten Arıak, “Dünyada yerel yönetimler hızlı internetin kendi şehirleri için hem bireysel hem de ticari alanlarda sağlayacağını üstünlük sebebiyle fiber optik şebekelerin kurulmasına destek veriyorlar. Ancak örneğin İstanbul’da dünyanın tam tersine bir uygulama ile işletmecilerin fiber optik altyapı tesis etmelerine ve var olan altyapıları kullanmalarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından izin verilmiyor.” ifadelerini kullandı. Fiber altyapı konusunda çözüm bekleyen birçok problem bulunduğunu anlatan Arıak, “Fiber altyapının genişletilmesinin bir diğer yolu olan tesis paylaşımı alanında ise ulusal altyapımızı şu an sadece Türk Telekom kullanmakta ve bu altyapının diğer işletmeciler tarafından kullanılması için de fahiş ücretler talep edilmektedir.” dedi. Arıak, ayrıca karayolları, demiryolları, boru hatları, elektrik iletim hatları ilgili kamu kuruluşlarının alternatif işletmecilere izin vermemeleri, ayırımcı davranışları ve yüksek kira bedelleri istemeleri nedeniyle fiber optik şebekesi kurmak engelleniyor. Bu konuların da acilen çözüme kavuşturulması gerekiyor.” diye konuştu. Turkcell Superonline Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Aygözer Önal ise hızlı haberleşme altyapısı olan fiber şebekelerin sadece sabit internet için kullanılmadığına işaret ederek, “Cep telefonu şebekeleri de fiber optik şebekeleri kullanıyor. Fiber şebekeler yaygınlaşmazsa cep telefonunda 3G’den 4G’ye geçemeyiz.” dedi. Önal, fiber şebekeler yaygınlaşmazsa artan veri iletimi karşısında ulusal haberleşme şebekemizde yavaşlamalar hatta çökmeler yaşanabileceğini söyledi. Yeraltı kablo kanallarını, fiberlerini tüm işletmecilerin uygun kiralama fiyatlarıyla kullanabilmesi gerektiğini kaydeden Önal, “Her şeyden önce bu fiyatların maliyet temelli olarak belirlenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

‘Türk Telekom’un ücreti AB ortalamasından az’

Türk Telekom'un fiber altyapı çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan şirketin Kurumsal Müşteri Başkanı Mehmet Ali Akarca, 11 işletmecinin Türk Telekom şebekesi üzerinden aktif fiber internet hizmeti sunduğunu söyledi. Akarca, sektördeki bütün işletmecilerin geçiş hakkına ilişkin düzenlemelerden eşit şartlarda sorumluluk sahibi olduğunu ifade etti. Altyapının paylaşımında Türk Telekom’un işletmecilere teklif ettiği aylık kullanım ücretlerinin Avrupa ortalamasının altında olduğunu kaydeden Akarca, “Avrupa'da göz paylaşımı için talep edilen, fiber bakımı hariç minimum ücretlerin ortalaması 182 Euro iken Türk Telekom'un BTK'ya sunduğu teklifte 127 Euro'dur. Türk Telekom, altyapı paylaşımının yoğun olarak gerçekleşmesi beklenen büyük şehirlerde 1 km paylaşım için BTK onayına 548 liraya varan ücretler sunmuşken, alternatif işletmeciler ortalama 1.375 lira talep etmektedir.” dedi.

Bu Haber 1014 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!