6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
KÖRLEŞTİREN SANSÜRE TOPLUM İZİN VERMİYORKÖRLEŞTİREN SANSÜRE TOPLUM İZİN VERMİYOR

Tarih: 2014-01-19

İnternette iktidarın istemediği içeriğe erişimi engelleyecek yasa tasarısı dün Türkiye genelinde protesto edildi. Önümüzdeki hafta meclis gündemine gelmesi beklenen tasarı, Türkiye’yi bilgiye erişim konusunda daha da gerilere itecek.

AKP hükümeti 2011 yılında İnternet erişimini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) aracılığıyla merkezi bir filtreye tabi tuttu. Karar o dönemde de büyük tepki ile karşılandı. Sosyal medyada örgütlenen on binlerce internet kullanıcısı tarafından “İnternetime Dokunma” yürüyüşleri düzenlendi. Türkiye’de bu gelişmeler yaşanırken Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin, 2011’de onayladığı, Düşünce ve İfade Özgürlüğünün İlerletilmesi ve Korunması Raporu’nda internet erişimi temel bir insan hakkı olarak tanındı.

SANSÜRDE ÖNDEYİZ

Freedom House tarafından hazırlanan 2013 tarihli İnternet Özgürlüğü Raporu’na göre Türkiye, küresel ölçekte internet özgürlüğünün her geçen yıl biraz daha gerilediği ülkelerden biri oldu. Altmış ülkenin değerlendirildiği raporda Türkiye, Kenya, Nijerya, Angola, Uganda, Tunus, Fas, Malezya, Libya, Ürdün gibi ülkelerin dahi gerisinde bulunuyor.

World Wide Web Vakfı’nın sansürü izleme amacıyla hazırladığı yıllık raporda Türkiye, Gana, Hindistan ve Çin’in ardından 58. sırada yer almakta. Google’ın 2013 Şeffaflık Raporu’na göre ise Türkiye, sansür ve erişim engelleme taleplerinde dünyada birinci sırada bulunuyor.

TWİTTER BASKINLARI

Gezi Direnişi boyunca önemli işleve sahip olan Twitter, Başbakan’ın açıkça hedef göstermesinden sonra emniyet güçlerinin hedefi haline geldi. Dört ilde, “Twitter tutuklamaları” olarak bilinen operasyonlar düzenlendi. İzmir’de Twitter’da yazdıkları mesajlar ile internet üzerinden halkı isyana teşvik ettikleri ve propaganda yaptıkları gerekçesiyle 38 adrese baskın yapılmış ve 16 kişi gözaltına alınmıştı. Gezi Direnişi’ne sosyal medyadan paylaştıkları mesajlar ile destek olan 15 TRT çalışanı hakkında soruşturma başlatıldı.

CHP’DEN RAPOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata koordinatörlüğünde kapsamlı bir çalışma yapan Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu, AKP iktidarının bilgiye erişimi engellemeye çalıştığını vurguladı. CHP’nin hazırladığı raporda AKP iktidarının, günlük yaşamda önemi her geçen gün artan internet üzerindeki baskıları yoğunlaştırdığına dikkat çekerek, “ Hükümet, yurttaşların bilgiye erişiminde yaşamsal rol oynayan internete erişim özgürlüğünü kısıtlamak için çeşitli düzenlemeleri ve uygulamaları da birbiri ardına devreye sokmaktadır” denildi.

RAPORDAN İLGİNÇ RAKAMLAR

»Türkiye’de yaklaşık 40 milyon internet kullanıcısı var.

»İnternet kullanan her dört kişiden üçü sosyal medya uygulamalarını kullanıyor.

»Türkiye, sosyal medya kullanımında dünyada en üst sıralarda yer alırken, Türkiye’de internet kullanıcılarının yaklaşık üçte birinin Twitter hesabı bulunuyor.

»Gezi Hareketi sırasında Türkiye’deki aktif Twitter kullanıcı sayısı iki milyondan on milyona yükseldi. Şimdiki rakam 12 milyon.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

»İnternete ilişkin tüm kanunlar, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ile uyumlu hale getirilmelidir.

»Mahkemeler dışındaki tüm mercilerin erişim engelleme yetkisi kaldırılmalıdır.

»Yasaklara zemin oluşturan katalog suçlar kapsamı daraltılarak yoruma açıklık bırakmayacak şekilde tanımlanmalıdır.

»Geniş içerikli sitelerin tamamının erişime kapatılması yerine yalnızca suç teşkil eden bölümleri engellenmelidir.

»STK’lerin bilgi teknolojileri konusunda somut veriler toplamaları ve kamuoyunu bilgilendirmeleri teşvik edilmelidir.

»İçişleri Bakanlığı kararnamesi ve polis eliyle yapılan sosyal medya izlemeleri ve fişlemelerine derhal son verilmelidir.

Bu Haber 791 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!