ÖDÜLLERİMİZİN GEREKÇELERİÖDÜLLERİMİZİN GEREKÇELERİ

Tarih: 2014-01-22

SEÇİCİ KURULUN DEĞERLENDİRME RAPORU

Telekomcular Derneği Ödülleri verirken her yıl belirli bir konuların öne çıkarılmasına karar verilmiştir. Bu yıl YOLSUZLUKLA MÜCADELE ve VEFA konuları ana temalar olarak belirlenmiştir.

Yolsuzluk, toplumu tehdit eden en büyük hastalık… Yolsuzluk batağından çıkamayan toplumların iyiye, doğruya, güzele kavuşmalarının mümkün değil...

Yolsuzlukla mücadelenin temel şartı etkin denetimdir… Toplumda denetimi, yasama organı, yargı, yürütmenin içerisinde yer alan denetim birimleri, sivil toplum kuruluşları ve medya yapar… Ama ne yazık ki, bu kurumların hiçbirisi gerektiği gibi denetim yap(a)mamaktadır.

TBMM İç Tüzüğü gereği muhalefet, denetim yollarından yalnızca soru önergesini kullanabilmektedir… Muhalefetin vereceği Araştırma ve Soruşturma önergelerinin kabulü mümkün değildir… Yargı yürütmenin bir parçası haline getirilmek istenmektedir. Sayıştay’ın raporları artık TBMM’ne gelmemektedir… Teftiş kurulları işlevsizleştirilmiş ve büyük ölçüde kariyer yapısı bozulmuş, küçük memurların yolsuzlukları ile uğraşacak sıradan memuriyetler haline geriletilmiştir. Medya büyük sermaye gruplarının eline geçmiştir. Dolayısıyla gazete patronları; vergi denetimi, kredilendirilmeme, ihale kazanamama, reklam alamama gibi endişelerle yolsuzlukların üstüne gidememektedir… STK’ların hali, çaresizliği içler acısıdır… Maddi olarak güçlü olanlar bazı çıkar grupları ile iç içedir, yüreksizdir… Yüreği olanların ise maddi gücü yoktur…Bu durumda yolsuzlukla mücadele mükellefiyeti; baskılara aldırmayan, aşsız işsiz kalmaktan çekinmeyen yolsuzluklarla mücadelede kararlı her meslekten çok az sayıda kişinin –bunlara deli veya don-kişot da diyebilirsiniz-  omuzlarına yüklenmektedir…

Özel Ödül, Yılın Siyaset Adamları ve Yılın Kitabı belirlenirken “Yolsuzlukla Mücadele”ye yaklaşım birincil ölçüt olarak alınmış ve O yürekli insanların bazıları ödüllendirilerek, topluma mesaj verilmek istenmiştir..

 

Yarın;

NEDEN GLOBALSTAR AVRASYA’YA BU ÖDÜL VERİLDİ?

 

Bu Haber 1010 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!