DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ÖDÜLLERİMİZİN GEREKÇELERİÖDÜLLERİMİZİN GEREKÇELERİ

Tarih: 2014-01-22

SEÇİCİ KURULUN DEĞERLENDİRME RAPORU

Telekomcular Derneği Ödülleri verirken her yıl belirli bir konuların öne çıkarılmasına karar verilmiştir. Bu yıl YOLSUZLUKLA MÜCADELE ve VEFA konuları ana temalar olarak belirlenmiştir.

Yolsuzluk, toplumu tehdit eden en büyük hastalık… Yolsuzluk batağından çıkamayan toplumların iyiye, doğruya, güzele kavuşmalarının mümkün değil...

Yolsuzlukla mücadelenin temel şartı etkin denetimdir… Toplumda denetimi, yasama organı, yargı, yürütmenin içerisinde yer alan denetim birimleri, sivil toplum kuruluşları ve medya yapar… Ama ne yazık ki, bu kurumların hiçbirisi gerektiği gibi denetim yap(a)mamaktadır.

TBMM İç Tüzüğü gereği muhalefet, denetim yollarından yalnızca soru önergesini kullanabilmektedir… Muhalefetin vereceği Araştırma ve Soruşturma önergelerinin kabulü mümkün değildir… Yargı yürütmenin bir parçası haline getirilmek istenmektedir. Sayıştay’ın raporları artık TBMM’ne gelmemektedir… Teftiş kurulları işlevsizleştirilmiş ve büyük ölçüde kariyer yapısı bozulmuş, küçük memurların yolsuzlukları ile uğraşacak sıradan memuriyetler haline geriletilmiştir. Medya büyük sermaye gruplarının eline geçmiştir. Dolayısıyla gazete patronları; vergi denetimi, kredilendirilmeme, ihale kazanamama, reklam alamama gibi endişelerle yolsuzlukların üstüne gidememektedir… STK’ların hali, çaresizliği içler acısıdır… Maddi olarak güçlü olanlar bazı çıkar grupları ile iç içedir, yüreksizdir… Yüreği olanların ise maddi gücü yoktur…Bu durumda yolsuzlukla mücadele mükellefiyeti; baskılara aldırmayan, aşsız işsiz kalmaktan çekinmeyen yolsuzluklarla mücadelede kararlı her meslekten çok az sayıda kişinin –bunlara deli veya don-kişot da diyebilirsiniz-  omuzlarına yüklenmektedir…

Özel Ödül, Yılın Siyaset Adamları ve Yılın Kitabı belirlenirken “Yolsuzlukla Mücadele”ye yaklaşım birincil ölçüt olarak alınmış ve O yürekli insanların bazıları ödüllendirilerek, topluma mesaj verilmek istenmiştir..

 

Yarın;

NEDEN GLOBALSTAR AVRASYA’YA BU ÖDÜL VERİLDİ?

 

Bu Haber 846 defa okunmuştur.
YARIŞMAYA DAVET
KUTLU OLSUN
ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI
KİTAP SÖYLEŞİ GÜNLERİ
KONFERANSA DAVET
ÖZELLEŞTİRME VE ACI SONUÇ
DR. ÖZDEMİR KONFERANS VERDİ
POSTA MEMURLUĞUNDAN SADRAZAMLIĞA
KONFERANSA DAVET
SİBEL DURAL´A GEÇMİŞ OLSUN
HOŞGELDİN 2017
AÇIK TEŞEKKÜR
YÖNETİM KURULU GÖREV BÖLÜMÜ YAPT
GENEL KURULDA BAŞKANIMIZIN YAPT
5. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ YAPILD
TERÖRE LANET
FAALİYET RAPORUMUZ
BAŞKANIMIZLA YAPILAN RÖPORTAJ
GENEL KURUL İLANI
ATA’MIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!