DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
VAGUS TV´Yİ TÜRK TELEKOM MU KAPATTI?VAGUS TV´Yİ TÜRK TELEKOM MU KAPATTI?

Tarih: 2014-01-28

CHP'li Umut Oran verdiği soru önergesiyle internet sansürünün yaşama geçirildiğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, soundcloud.com'un ardından vagus.tv'nin de kapatılmasının, henüz TBMM'den geçerek yasalaşmayan internet sansür yasasının pratikte Türk Telekom tarafından yaşama geçirildiği sonucunu ortaya koyduğunu savundu. Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB), hükümet veya hükümet üyelerinin AK Parti yöneticilerinin, yakınlarının isimlerinin geçtiği her türlü yolsuzluk haberinin yayınlanmasını önlemek gibi bir görevi var mı?" diye sordu.

CHP'li Oran, internete giderek artan sansür uygulamasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM gündemine taşıdı. Umut Oran, önergesinde Başbakan Erdoğan'a, "Urla'daki villalarınıza dair imar değişikliği içerikli olduğu anlaşılan ve size ait olduğu belirtilen telefon görüşmesini yayınlayan soundcloud.com sitesinin erişime engellenmesinin ardından dün de vagus.tv'nin aynı akıbete uğramasının gerekçesi nedir?" diye sordu.

 Oran şu soruları da yöneltti:

 "Soundcloud.com'un 23 Ocak'ta söz konusu telefon kaydını yayınlamasından bir gün sonra erişim engellenirken siteden yapılan duyuruda yer alan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı işleminin tarih ve sayısı ile vagus.tv'dekinin aynı olmasının gerekçesi nedir?

 Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB), hükümet veya hükümet üyelerinin AKP yöneticilerinin, yakınlarının isimlerinin geçtiği her türlü yolsuzluk haberinin yayınlanmasını önlemek gibi bir görevi var mı?

 TİB'in erişimi engellediği sitelerdeki duyuruda yer alan 'İstanbul CBS'nin 16/01/2014 tarih ve 2012/656 sayılı koruma tedbir kararının' birebir bir içeriği nedir? Bu karara yapılan bir itiraz yok mudur? Söz konusu savcılık kararının akıbeti ne olmuştur?

 Soundcloud.com ve vagus.tv sistemindeki kapatmanın Türk Telekom A.Ş. tarafından yapıldığı bilgisi doğru mudur? Türk Telekom bu işlemi hangi mevzuata, hangi makamın emrine dayanarak yaptı?"

 "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) mevcut kuralları dolayasıyla şirketler belli bir ücret karşılığında hizmet sunmaktadır. Ancak İnternet Servis Sağlayıcılarının (ISS) kendiliklerinden belli sitelere karşı bloklama, erişimi engelleme yetki ve görevleri var mıdır?" sorusunu da yönelten Oran'ın yanı beklediği diğer sorular ise şöyle:

"Bugün Türkiye'de şu anda web sitelerine karşı birisi TİB tarafından diğeri de Türk Telekom tarafından yaşama geçirilen iki katlı bir bloklama, sansür uygulaması mı yaşanmaktadır?

 URL engelleme devreye alınmış mıdır? URL engelleme devreye alındı ise konuyla ilgili kanun daha TBMM'den geçmeden nasıl uygulanabilmiştir? Bu keyfi durumunu sorumlusu kimdir? Bu kapatma, engelleme kararları nedeniyle görevini ihmal eden, kötüye kullanan var mıdır, haklarında hangi adli idari işlemler yapılmıştır?

 URL engelleme tüm siteye değil de sadece belli bir habere, linke konulabilecekken bütün sitenin erişiminin engellenmesinin gerekçesi nedir?

 PEN Amerika tarafından 22 Ocak 2014'te yapılan açıklamaya göre getireceğiniz yeni internet yasası ile Türkiye'nin internet sansüründe bir bölge lideri olacağı eleştirisi doğru mudur? Türkiye'nin internet sansüründe İran'ın bile gerisine düşeceği uygulamaları getirmekte niçin bu kadar ısrarcısınız?"

Bu Haber 1039 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!