AZİZ KOCAOĞLU: İZMİR İÇİN NE YAPTINIZ?AZİZ KOCAOĞLU: İZMİR İÇİN NE YAPTINIZ?

Tarih: 2014-02-08

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım´a üç soruyla seslendi.

Kocaoğlu, 'İzmir´de özelleştirme adı altında ne kadar gayrimenkul sattınız? Sattığınız gayrimenkul kadar yatırım yaptınız mı? İzmir´den aldığınız vergileri niye İzmir´e döndürmediniz?' sorularını yöneltti.

Ege TV´de yayınlanan Güne Bakış Programı´na konuk olarak katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun da katılımıyla açılışı yapılacak Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi´nin kent ve çevre açısından önemine değinen Başkan Kocaoğlu, Türkiye´de çamur kurutma yöntemiyle çalışacak en büyük tesisi inşa ettiklerini söyledi.

'KEŞKE 17 ARALIK OLMASAYDI'

Başkan Aziz Kocaoğlu, programda seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Kocaoğlu, AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım hakkındaki iddialar ve ortaya atılan ses kayıtlarının bu sürece yansımaları hakkındaki bir soru üzerine, 'Keşke bu 17 Aralık olmasaydı, biz Binali Bey´le İzmir´in sorunlarını konuşsaydık. Ama 17 Aralık´tan sonraki bölümü ben konuşmak istemiyorum. Hazır malzeme bulmuşuz, hadi buradan rakibe vuralım demek benim tarzım değil. Hizmetse hizmeti oturup konuşalım' dedi.

'İZMİR İÇİN NE YAPTINIZ?'

Seçim sürecinde adayların eleştiri ve vaatleri hakkında bir soruyu da yanıtlayan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

'Rakip hizmetten bahsediyor. Davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Biz 10 senedir yaptıklarımızı konuşuyoruz. Her gün bir tesis açıyoruz. Her gün bir temel atıyoruz. Siz İzmir için ne yaptınız? Rakamlarla, afaki değil. Kuzey Çevre Yolu´na, Beydağ Barajı´na ne yaptınız? Bölünmüş yol olarak ne yaptınız? Bunların parasının ne kadarını nereden aldınız? İzmir´de ne kadar özelleştirme adı altında gayrimenkul sattınız. O sattığınız gayrimenkul kadar yatırım yaptınız mı? İzmir´den aldığınız vergileri niye İzmir´e döndürmediniz? Neden yakın vilayetlerle teşviki OSB´ler doluncaya kadar eşitlemediniz? Neden turizm teşviki vermediniz? Şu hizmetleri bir konuşalım. İzmir´e ne yaptın? Bu seçim yerel seçim. Genel seçimi konuşmuyoruz. Biz işin genelini de yerelini biliriz. İzmir´i de çok iyi biliriz.'

Kocaoğlu, zaman zaman projelerin yüklenicilerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle gecikmesini ise şöyle değerlendirdi:

'17 Aralık´tan sonraki sürece bakarsanız bizim yüklenicilerle neden problem yaşadığımızı görürsünüz. Benim 80 liraya yapmaya çalıştığım işi, 200-300 liraya yapanlar düşünecek.'

'ÖZELLEŞTİRMEYE DEĞİL, DEVLET MALLARININ SATIŞINA KARŞIYIM'

Aziz Kocaoğlu, 30 Mart´tan sonra kapanacak İl Özel İdaresi´nin mallarına ilişkin Binali Yıldırım´ın sorunu çözecekleri şeklindeki açıklamasını ise şöyle değerlendirdi:

'Çözelim beraber. Çözelim, Binali Bey´e Sayın Başbakan talimat verecek, ya da İçişleri Bakanı kim yetkiliyse. Çözün bunu, `İl Özel İdare´nin malları İzmir´de kalsın´ diyecek. Toplanacağız, bizim de çağrılmamız lazım, daha siftahımız yok, komisyon var mı, yok mu belli değil. Olmayan komisyonun bir de ilçelerde bir de alt komisyonu kuruluyor. Sonra belediye başkanlarından tepki gelince, kaymakamlar üst kuruldan vazgeçiyor. İl Özel İdaresi´nin bütün mallarının tapusu, bir yerde, İzmir İl Özel İdaresi´nde. Tutanak tutturmaya, dağıtılmaya çalışıyorlar. Bunun tutanağı da şöyle; varsayılan ya da kurulacak komisyon, benim önüme geldiğinde senin belediye başkanın şunu demiş, bunu demiş diye malzeme getirmek için bunu yapıyorlar. Bunlar çok şey. Devlette böyle şey olmaz. Biz ham yaptırmayacağız noktasında çok sağlam duruyoruz. Sadece ben değil, İzmirli de soru soruyor. Kardeşim bu mallar İzmirlinin serveti. Ben bir liralık malınızı satmadım, tam tersi 941 milyon liralık mal aldım. Ama yola gitti, ama kavşağa gitti, ama fuar oldu, ama tarihi esere gitti, ama şuraya buraya gitti. Mal satmayan, mal alan, sıkı bir adam var burada.'

Kocaoğlu, özelleştirmeye değil, devlet gayrimenkullerinin özelleştirme adı altında satılmasına karşı olduğunu da vurgulayarak, 'Artık benim tekstil fabrikasıyla, basma fabrikasıyla ne işim var diyebilirsiniz, ama arsa satılması özelleştirme değil. Bu miras yemektir' dedi.

Bu Haber 1516 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!