6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
BAŞKANIMIZIN ÖDÜL TÖRENİ AÇIŞ KONUŞMASIBAŞKANIMIZIN ÖDÜL TÖRENİ AÇIŞ KONUŞMASI

Tarih: 2014-02-16

Derneğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zafer Tekbudak’ın, 15.02.2014 günü Ankara’da Holiday İnn Otelinde gerçekleştirilen; “Telekomcular Derneği Ödülleri IV-2013 Yılı Değerlendirmesi” Ödül Töreninde yaptığı açış konuşmasını bilginize sunuyoruz.

Sayın Bakanlarım, Sayın Milletvekillerim, Sendikaların ve sivil Toplum Kuruluşlarının Sayın Başkan ve yöneticileri, Değerli Basın Mensupları ve çok değerli arkadaşlarım:

Dört yıldır düzenlediğimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz ödül Törenimize hoş geldiniz.

Bundan önceki üç ödül törenini düzenlemedeki amacımız ; Türk Telekom’un özelleştirmesi adı altında çekilen peşkeşi gündemde tutmak, Türk Telekom’dan ayrılmak zorunda bırakılan arkadaşlarımızın sorunlarını dile getirmekti. 

Çok değerli misafirlerimiz; Başta Türk Telekom olmak üzere onlarca stratejik kurumun yabancılara çok düşük bedelle satılmasını her fırsatta haykırmamıza rağmen kamuoyunun dikkatini istediğimiz ölçüde çekemedik. İnsanlarımızı usulsüzlük yapıldığına inandıramadık. Türk Telekom’u babalar gibi satarım diyen bir Maliye Bakanı ve 20.000 doları bastıran gelinlik kızımızı görür diyerek Türk örf ve adetlerine uymayan bir söylemle satışı şirin göstermeye çalışan bir Ulaştırma Bakanını halkımıza şikayet etmeye çalıştık, ancak inandıramadık. 

Bir Talanın Hikayesi ve Türk Telekom’un Peşkeş çekilmesi adıyla çok kapsamlı bir rapor hazırladık. Başta Sayın Emin Çölaşan ile Sn. Necati Doğru olmak üzere bu konuyu dile getirmeye çalışan duyarlı köşe yazarları bu raporumuzdan faydalanarak köşelerinde okuyucularını bilgilendirdi. Bazı milletvekillerimiz, bu rapora dayanarak konuyu Araştırma Önergeleriyle Soru Önergeleriyle TBMM gündemine getirdiler..  Ne yazık ki susturulmuş basın ve medya bu konular görmedi, görmezden geldi...

Değerli konuklarımız; Bugün dördüncüsünü düzenlediğimiz bu Ödül Töreninde, farklı bir amaç içinde olduk. 12 yıldır ülke yönetiminde söz sahibi olan siyasetçilerin basını ve medyayı kontrolleri altında tutması nedeniyle su yüzüne çıkmayan yolsuzluklar, 2013 yılının sonlarına doğru çıkar çatışmaları sonucu gün ışığına çıktı. Türk Telekom satışında da usulsüzlük yapıldığını bir kez daha kamu oyuna duyurmak amacı ile bu kez düzenleyeceğimiz Ödül Töreninin ana temasının “yolsuzluk” olmasına karar verdik.

Geçen sene vefa ödülünü Türk Telekom’un satışını uygun görmeyen, koltuğuna sıkı sıkıya sarılan bakanların aksine, bakanlık koltuğunu hiçe sayarak özelleştirmeye karşı çıkan ve bu nedenle Ulaştırma Bakanlığından ayrılmak zorunda kalan Sayın Prof. Dr. Enis Öksüz’e takdim etmekle ne kadar doğru bir karar verdiğimizi bir kez daha anladık.

Bu yıl ki Vefa ödülünün de, Türk Telekomun özelleştirilmemesi için yıllarca hukuki mücadele sürdüren Sn. Prof. Dr. Mümtaz Soysal’a verilmesi, değerlendirme kurulunca uygun görüldü. Sn Mümtaz Soysal’ın ne kadar haklı bir mücadele verdiğini de bugün daha iyi anlamış bulunuyoruz.

Yılın siyaset adamları olarak belirlenen, Sn. Aykut Erdoğdu ve Sn. Özcan Yeniçeri de geçtiğimiz yıl TBMM çatısı altında yolsuzluklarla en fazla mücadele eden çok değerli iki isim olarak karşımıza çıktı. Sn Erdoğdu’nun TBMM salonunda yaptığı konuşmalarında, yolsuzlukları her defasında belgeleriyle anlatması, yine sayın Yeniçeri’nin meclis kürsüsünde defalarca, yapılan yolsuzlukları dile getirmesi ve odasındaki kütüphanesinde yüzlerce sayfadan oluşan on ciltlik yolsuzluk dosyasını kaleme alarak çok önemli bir arşivi oluşturması, bu ödülü en fazla hak eden iki isim olarak belirlenmesinde rol oynadı.

Yolsuzluklarla yıllarca mücadele eden, yolsuzlukları konu alan ona yakın kitabı kaleme alan İlhan TAŞÇI’yı da yolsuzlukla mücadeledeki bu tavrı nedeniyle,  2013 yılının Özel Ödülüne lâyık görüldü..


TRT’de görev yaptığı süre içinde, yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerden rahatsızlık duyması nedeniyle kaleme aldığı "ÇİFTLİKTEKİ ELEKTRİK KAÇAĞI- TRT TÜRKİYE RANT TELEVİZYONU" adını verdiği ve vatandaşların nasıl soyulduğunu anlattığı kitabı 2013 yılının kitabı seçildi.

Eski bir Türk Telekom çalışanı olan, çizdiği karükatürlerle gündem oluşturan, TAKA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni değerli arkadaşımız Sn. Harun Yavruoğlu da Yılın Telekomcusu ödülüne layık görüldü.

PTT müdürlüğü yapmış bir dedenin torunu ve yine PTT Meslek Okulu Mezunu olan ve PTT Bölge Başmüdürlüğü yapmış bir babanın oğlu olarak, 1984 yılında ben de PTT’de mühendis olarak göreve başladım. Çocukluğumdan itibaren evimizde her zaman baş köşede tuttuğumuz, zevkle makalelerini ve fıkralarını okuduğum, karükatürlerine güldüğüm bir dergi olan POS_TEL, yıllarca kıt imkanlara rağmen kesintisiz olarak okuyucularına ulaşmaya çalışmış vefakar bir dergidir. PTT Meslek Okulunun ilk mezunlarının bir araya gelerek 1952 yılında çıkarmaya başladıkları POS-TEL, reklam gelirleri çok fazla olan dergilerin bile yayın hayatını bu kadar uzun tutamadığı bir alanda 62 yıldır ayakta durarak 2013 yılının süreli yayını ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Sayın Bakanlarım, Değerli milletvekillerim, değerli sendika ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, değerli basın mensupları ve çok kıymetli arkadaşlarım;

Yıllar önce çalıştığımız kurumuzu terk etmek zorunda bıraklımamıza rağmen böyle bir vesile ile bir arada olmaktan mutlu ve gururluyuz. Bu törenimize katılımınızdan dolayı teşekkür eder, saygılar sunarım.

 

Bu Haber 1450 defa okunmuştur.
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BİR İMZA... BİR SÖYLEŞİ...
EBRU KURSUNA BEKLİYORUZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!